Homeopatikus gyógyszerek hatásosak a hátfájás csökkentésére?
A homeopátia az orvoslás szelíd formája, amely a hasonlóság elvén alapul. A szót dr. Sámuel Hahnemann (1755-1843) gyártotta a „hasonlóit jelentő homoiosz és a „szenvedés”-t jelentő pathosz görög szavakból. Lényegében olyan szerekkel kezeli a betegségeket, amelyeknek összetevői az egészséges emberben a betegséghez hasonló tüneteket váltanának ki.
Az elmélet szerint a betegséghez hasonló következményeket előidéző anyag hihetetlenül parányi része önszabályozásra serkenti a szervezetet, amellyel az magától legyőzi a betegséget vagy a tüneteket. A homeopátia világszerte elterjedt. Több mint 4000 gyógyszerénél a latin nevek használatosak.
Kritikusok
A módszer kritikusai kifogásolják a gyógyszerek erős hígítását, és azt hiszik, hogy a homeopátia meghatározó jellegzetessége a hígítás. Pedig nem az, hanem a hasonlóság fentebb már említett elve. Nagyon fontos, hogy a páciens milyennek érzékeli az állapotát, mert ennek alapján határozzák meg a tapasztalataihoz legközelebb álló kezelést.
Tíz személy is panaszkodhat hátfájásra, ám az élmény mindenkinél más, és ennek megfelelően tízféle, az igényeinek megfelelő gyógyszerre lehet szükségük. Ezért nehéz kutatásokat folytatni a témáról, mert nem létezik olyan, hogy homeopatikus fájdalomcsillapító vagy gyulladásgátló. A gyógyszer a beteget gyógyítja, nem egy meghatározott tünetet vagy állapotot.
Forduljunk homeopatához
Hogy a legmaximálisabban kihasználhassuk ennek az eljárásnak az előnyeit, tanácsos képesített homeopatához fordulnunk. A szakemberrel folytatott megbeszélésen végigveszik az összes tünetet, különös tekintettel a fájdalom egyedi jellemzőire – hogy sajgó fájdalom-e, vagy nyilalló, esetleg égető? Olyan, mintha késsel vagdosnának, vagy fúróval vájkálnának bennünk? Hideggel jár vagy forrósággal? Ugyancsak feltérképezik a fájdalom kísérőjelenségeit, mert ezek is befolyásolják a gyógyszer kiválasztását.
Ha olvasóm úgy érzi, hogy fájdalmainak mintája illik valamelyikhez az alábbiakban ismertetett gyógyszerek közül, maga is kipróbálhatja őket fájdalmai enyhítésére. Ezek a szerek a legtöbb bioboltban, néhány hagyományos patikában és az összes homeopatikus gyógyszertárban beszerezhetők. Hangsúlyozom, a tünetek mintája és olvasóm közérzete fontosabb az állapot megnevezésénél.
- Árnika: Ezt a gyógyszert „gyógyítónak” nevezik, mert gyakran használják horzsolással járó sérülésekre. Az átlagosnál gyorsabb sebgyógyuláshoz vezet. Sajgó hátfájásra ajánlják, különösen akkor, ha a hátfájást valamilyen sérülés okozta. Ha a beteg úgy érzi, hogy túl kemény az ágya, használjon árnikát.
- Rhus Tox: Égető fájdalom esetén, vagy olyan elgémberedésre, amely javul a mozgástól, hasznos lehet ez a homeopata szer, melegítésre (tasakokban, forró vizes palackokban stb.), bedörgölésre alkalmazható. A rhus tox olyan fájdalmaknál használható, amelyek hideg, nedves időben rosszabbodnak.
- Bryonia: Mondhatni szöges ellentéte a rhus toxnak. Olyan hátfájásra javasolják, amely a mozgás következtében rosszabbodik. Például a séta, a lehajlás, az autóvezetés erős fájdalommal jár. A hát forró lesz, kivörösödik, felpüffed, mintha gyulladásban lenne. Ilyenkor általában a hideg vizes vagy a jeges borogatás használ.
- Symphytum: Fekete nadálytőből, régi népies nevén forrasz–tófűből készül. Alkalmazható felületi sérülések után, akárcsak az árnika, ám úgy tűnik, a Symphytum segít a mélyebb sérüléseken is, például csont- vagy csigolyarepedésnél. Hasznos olyan hátfájásoknál, amelyek sokáig nem múlnak el a sérülés után
- Kalmia: Általában enyhíti a nyilalló és szaggató jellegű fájdalmat. Az ilyen hátfájás mintha vándorolna, mert sosem ugyanazon a helyen támad, vagy olyannak tűnik, mintha felülről lefelé vándorolna a háton. A jellege is változhat. A mozgás ront rajta.
- Ledum: Ezt a szert azoknak ajánlják, akik borzonganak a fájdalomtól, és paradox módon éppen a hideg borogatás látszik segíteni rajtuk. A kalmiától eltérően a ledumot olyankor javasolják, ha a fájdalom mintha lentről fölfelé vándorolna a háton. Nagyon jó a lábfej és a boka problémáira is. A bryoniától eltérően a fájdalomtól szinte fehér színűvé duzzadt ízületek kezelésére javasolják.
- Rhododendron: Olyan hátfájások esetén javasolják, amelyek hideg, nyirkos időben, különösen viharok hatására rosszabbodnak. Megesik, hogy a páciens valósággal retteg a viharoktól, amelyek gyakran okoznak számára vállfájást.
- Ruta: Hirtelen rándulásokra. Használ olyan esetekben is, amikor valakinek meghúzódik a háta vagy egy ínszalagja.
- Potencia: A kapható gyógyszerek változó potenciájúak. A potencíalas rendkívül bonyolult lehet. A legelterjedtebb a százas (c) potencia, amelynél az ős-tinktúrát mindig a százszorosára hígítják, és minden hígítást erősen összeráznak. 6c potenciájú az a gyógyszer, amelyet a hatszázszorosára hígítottak, és minden egyes hígítási lépésnél erősen összerázzák.
Általában alacsony potenciájú (pl. 6c) orvosságot válasszunk, és naponta két tablettát vegyünk be addig, amíg az állapotunk nem javul. 30c potenciájú szert naponta kétszer szedjünk három napon át, és figyeljük meg, hogy javul-e az állapotunk. Ez a kezelés két-három hetente megismételhető.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.