Koleszterin csökkentés

A nikotinsav csodás története – Most kiderül hogy egészséges vagy nem!

Először is le kell szögeznünk: a szokásos vegyes táplálkozás mellett mindenki kellő mennyiségű vitaminhoz jut. Ennek ellenére – még nagyobb biztonságra törekedve – sokan szednek vitamin tablettákat. Semmilyen magyarázatot nem lehet találni azonban arra, hogy egyesek miért szednek rendszeresen rendkívül nagy dózisban vitaminkészítményeket – az ilyen magatartásra nincs mentség.

A niacin, a nikotinsav vagy B3-vitamin egy olyan vízben oldódó vitamin, melynek jelentős szerepe van a sejtek energia-háztartásában.
A niacin, a nikotinsav vagy B3-vitamin egy olyan vízben oldódó vitamin, melynek jelentős szerepe van a sejtek energia-háztartásában.

 A Nikotinsav:

Ez aztán meglepő! Az orvosok tehát nagy dózisú vitaminterápiát javasolnak arra az állapotra, amely engem is olyan közelről érint! A nikotninsav vagy a niacin ugyanazt a B-vitaminok közé tartozó vegyületet jelöli. Egy orvos fedezte fel, aki felismerte, hogy ha az emberek étrendjéből hiányzik egy akkoriban még nem pontosan ismert anyag, akkor kialakul a pellagrának nevezett betegség.

Mint a vitaminokkal általában lenni szokott, a nikotinsavból is annyi a minimális szükséglet, amennyi a hiányállapot elkerüléséhez elegendő. Napi 20 milligramm már megvéd a pellagrától, így ezt a mennyiséget tekinthetjük napi szükségletnek.

Az első felfedezések:

Elsőként Altschul ismerte fel (1955-ben), hogy a nikotinsav befolyásolja a koleszterinszintet. Betegeinek napi három grammot adott, több százszorosát az általában javasolt mennyiségnek, és kiváló eredményeket ért el. A tudományos és orvosi közvélemény mégis elment a felfedezés mellett. Csak 1962-ben jelent meg egy újabb közlemény, amely szerint a nikotinsav a koleszterin mellett a trigliceridszintet is csökkenti.

A nikotinsav nagyon hatékonyan csökkenti az összkoleszterin, az LDL-koleszterin és a triglicerid szintjét, míg a kedvező hatású HDL-szintet emeli. Egy 1975-ös vizsgálat szerint a nikotinsav önmagában is képes a nem halálos kimenetelű szívinfarktus gyakoriságát 29 százalékkal csökkenteni. Egy 1980-as svédországi vizsgálatból pedig az derült ki, hogy a nikotinsavat szedő betegek szívbetegség kockázata jelentősen kisebb, mint azoké, akik nem szedik a szert.

A nikotinsav hatásmódja

Mint már említettük, a nikotinsavat a máj dolgozza fel, s ez a hatásának a helye is. Azt azonban a kutatók sem tudják pontosan, hogy miben is áll ez a hatás. Talán több mechanizmus is szerepet kap benne. A legtöbben abban azért egyetértenek, hogy a nikotinsav hatására azáltal csökken a VLDL szintje a vérben, hogy a májban kevesebb termelődik. Miután a leginkább káros LDL a VLDL-ből keletkezik, ennek megfelelően az LDL mennyisége is csökken.

Nem lehetetlen, hogy az egész koleszterinkérdés felfogható valamilyen anyagcserezavarként. Ennek az anyagcserezavarnak a következménye, hogy egyeseknek minden falat ételre figyelniük kell, míg mások koleszterinszintje akkor sem emelkedik, ha szalonnás rántottát és vajat esznek.

Hasonló anyagcserezavar a cukorbetegség, amelynek az a lényege, hogy a hasnyálmirigy a vérben keringő cukor lebontásához nem termel elegendő inzulint. A szakemberek hosszú évek óta kutatják a koleszterin-anyagcsere folyamatait, hogy valahogyan lerövidíthessék, „rövidre zárhassák” a rnetabolikus utat. A nikotinsav éppen ezt teszi.

Összefoglalva tehát: a nikotinsav a májban gátolja az LDL és a VLDL termelését, emeli a prosztaglandin I2 mennyiségét, csökkenti a trigliceridszintet, és növeli a védőhatású HDL arányát és mennyiségét.

Biztonságos-e a nikotinsav? – Mit javasolnak nekünk orvosaink?

A legtöbb esetben napi három gramm nikotinsav szedésekor nem jelentkezik semmiféle mellékhatás. Egy grammot még azok is jól tűrnek, akiknek egyébként a nikotinsav szedése nem javallott, a tartós hatású szerrel pedig alig-alig tapasztaltak mellékhatásokat.

Tény: Több vizsgálat bizonyította, hogy nikotinsavat hosszú időn keresztül is nehézségek nélkül szedhetünk.

Azért az orvosok javasolják!

Ezt a gyógyszert általában az orvosok is szívesen írják elő betegeiknek, ha emelkedett koleszterin- és trigliceridszintjüket akarják csökkenteni.

Kutatási eredmények! Louis Cohen, a Chicagói Orvosi Egyetem professzora húsz éve adja a nikotinsavat betegeinek egy Probucol nevű szerrel együtt. A kezelése alatt állók közül számosan már hat évnél hosszabb ideje folyamatosan szedik a nikotinsavat, és semmiféle mellékhatást nem észlelnek. A professzor véleménye az, hogy a nikotinsav egész életen át szedhető.

Miután a nikotinsavat a máj bontja le, ez a szerv némi terhelésnek van kitéve. Egyes betegeknél azonban éppen ez a kis plusz terhelés jelenti az utolsó cseppet a pohárban, s ezért a májműködés zavara a nikotinsav hatására válik nyilvánvalóvá.

Ha valaki például hosszabb időn keresztül rendszeresen fogyasztott alkoholt, vagy májgyulladáson esett át, vagy pedig májzsugorban szenved, mája nem működik olyan jól, mint az egészségeseké, ilyenkor előfordulhat, hogy a szervezet a szokványosnál kisebb adagú nikotinsavat sem tolerál.

Azért ne bízzuk magunkat a véletlenre!

Ezek miatt a veszélyek miatt az a javaslatunk, hogy körülbelül két havi nikotinsavszedés után a májműködést ellenőriztessék. A vizsgálat alapján következtetni lehet arra, hogyan képes a máj a nikotinsavat lebontani. A legtöbb esetben teljesen normális az eredmény.

Egyes orvosok szerint enyhe májfunkció zavarok előfordulhatnak, ezek azonban csak azt bizonyítják, hogy a nikotinsav kifejti hatását. Ha viszont a beteg kórelőzményében májkárosodás szerepel, a májműködés laboratóriumi módon is észlelhető zavara arra figyelmeztethet, hogy a gyógyszer szedését fel kell függeszteni. A májfunkció időszakos ellenőrzésének szükségessége is azt bizonyítja, mennyire fontos, hogy az egész koleszterincsökkentő programot orvosi segédlettel hajtsuk végre.

A májfunkciós vizsgálattól pedig ne ijedjenek meg!

Egyszerű vizsgálatról van szó, és általában negatív az eredmény. A tartós hatású, tehát alacsonyabb dózisban szedhető tabletták alkalmazása óta nincsenek mellékhatások, mint azt a Harvard Egyetemen végzett vizsgálat is bizonyította. A májfunkciót elegendő egyetlen alkalommal ellenőrizni ahhoz, hogy kiderüljön, meg tud-e birkózni a máj a nikotinsav által rárótt feladattal. Gondolják csak meg, egyetlen vérvizsgálattal minden eldönthető!

Ez nyilvánvalóan nem hasonlítható össze azzal, amit egyébként az egyik legmodernebbnek számító koleszterincsökkentő gyógyszer, a Lovastatin használati utasításában olvashatunk: „a kezelés első 15 hónapjában a májműködés ellenőrzése 4-6 hetente, és ezt követően is rendszeres időközönként szükséges”.

Ez aztán a különbség!

Egyetlen vizsgálat a nikotinsav esetében, s egy egész sorozat a Lovastatin mellett! Az efféle előírások miatt válnak az orvosok nagyon elővigyázatossá az illető gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, és nem szívesen írják elő betegeiknek, hiszen maguk is félnek a mellékhatásoktól.

Mellékesen megjegyezzük, hogy a Lovastatin igen drága szer. Ára messze több, mint az a pénz, amit a zabkorpa és a nikotinsav beszerzésére kell költenünk.

A zsíranyagcsere zavarai – Nikotinsavak okozta kellemetlenségek

A nikotinsav (niacin, B3-vitamin) hatékonyan csökkenti a magas triglicericlszintet. Mellékhatásainak egyike azonban a bőrpír, és emiatt ritkán írják fel. A beteg arca hirte­len sötétvörös lesz, mert az erek erősen kitágulnak. Ez ugyan nem veszélyes, de igen kellemetlen tünet. A kutatók a közelmúltban olyan hatóanyagot találtak, amely elnyomja ezt a hatást a nyak és a fej bőrsejtjeiben, ám a nikotinsav jótéteményeit nem csökkenti. A megfelelő gyógyszerek kifejlesz­tése ugyanakkor hosszabb időt vesz igénybe.

A koleszterinfelszívódást csökkentő szerek mintegy 20 százalékkal mérsékelhetik az LDL-koleszterin szintjét. Akkor rendelik el őket, ha a sztatinok nem hatnak megfelelően.

Az ioncserélő gyanták nemcsak a koleszterin felszívódását gátolják a bélben, hanem más a véráramba. Ez azt jelenti, hogy a következmé­nyek súlyosak lehetnek – előfordulhat például, hogy a vérnyomást nem sikerül eléggé csökken­teni – ám könnyen elkerülhetők, ha tudatában vagyunk a veszélynek. A kolesztiramint vagy kolesztipolt tartalmazó gyógyszereket ezért a többi orvosság előtt egy órával vagy utánuk négy órával kell bevenni.

Koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek

GyógyszercsoportHogyan hatnak?Példák
Sztálinok (HMG-CoA-reduktáz gátlók)Csökkentik a koleszterinképzést a májban: gátolják az ezért felelős enzim, a HMG-CoA-recluktáztAtorvasztatin, lovasztatin, szimvasztatin
Koleszterinfelszívóclás-gátlókGátolják a táplálékokból származó koleszterin felszívódását a bélben, valamint az epében.Ezetimib
Ioncserélő gyanták (anioncserélők)Megkötik a zsírok emésztéséhez termelt epesavakat a bél­ben, amelyek a széklettel kiürülnek. A májnak ezért új epe­savakat kell termelnie, amihez koleszterinre van szükség. Ezt a máj a keringő vérből vonja ki.Kolesztiramin, kolesztipol
FibrátokFokozzák a semleges zsírok felhasználását, melyek koncent­rációja csökken a vérben.Fenofibrat, gemfibrozil
Nikotinsavak (niacin vagy B3-vitamin)Kevesebb fehérje termelődik a vérben a semleges zsírok szállításához, ezért csökken a triglicericlek szintje. Manap­ság ritkán használják őket mellékhatásaik miatt.

Természetes segítség

Az articsóka szárlevelei (nem a lapos vacok) olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek gátolják a májban a koleszterinképződést, és serkentik az epekép­ződést. Bár az articsóka kivonat az erősen megemelkedett koleszterinszint kezelésére nem alkalmas, a kisebb mértékű rendellenességeket sikeresen lehet vele „orvosolni”. A szert előállíthatjuk magunk is a növény leveleiből, de a patikában, bioboltokban is kaphatók ilyen készítmények. Az articsóka­likőr ugyanakkor nem ajánlott, mert az alkohol kedvezőtlenül hat a sem­leges zsírok szintjére.

A fokhagyma ugyancsak kimutathatóan csökkenti a koleszterinszintet, ehhez azonban naponta meg kellene enni két nyers gerezdet. Mivel erre nem mindenki képes, és nem is nagyon prak­tikus, érdemesebb fokhagymakészít­ményekhez folyamodni. A nö­vény egyébként nem csak a vérzsírok szempontjából előnyös. Baktériumok, vírusok és gombák okozta gyulladások kezelésére ugyancsak használ­ható, mindemellett csekély mér­tékben csökkenti a vérnyomást, és „hígítja”, folyékonyabbá teszi a vért.

Segítség az emésztésnek

A népi bölcsesség azt tartja, hogy evés után a legjobb lepihenni vagy járni egyet Egyesek harmadik megoldást választanak: evés után – különösen akkor, ha zsíros ételekkel tömték meg a bendőjüket – isznak egy kupica pálinkát. Az valóban igaz, hogy az alkohol emulgeálja a zsírt, vagyis megkönnyíti az emésztését, ám akinek magas a trigliceridszintje, annak nem szabad sem cseresznyepálinkát, sem más alkoholt fogyasztania.

Vigyázat: Az alkohol ugyanis jelentős mértékben megemeli a semleges zsírok szint­jét ami többek között úgynevezett zsírmájat okozhat, vagy súlyosbíthatja azt.

Érdemesebb ezért sétával elősegíteni az ebéd emésztését Ha elfára­dunk, utána szunyókálhatunk egyet.

Koleszterin szint csökkentés niacinnal (nikotinsav) B3

A B-vitaminok családjába tartozó vegyület gyümölcsökben, zöldségekben, húsokban, tejben, valamint teljes kiőrlésű gabonafélékben fordul elő – és persze a multivitamin-készítményekben is megtalálható. Napi 35 milligrammos adagig a niacint étrend-kiegészítőnek tekintik, olyan mennyiségben azonban, amely elegendő a koleszterinszint csökkentéséhez, csak orvosi ellenőrzés mellett szedhető, ez ugyanis az ajánlott napi bevitel (férfiaknál 16 mg, nőknél 14 mg) több mint százszorosa.

A niacin gátolja a májban az LDL termelődését és felszabadulását.
A niacin gátolja a májban az LDL termelődését és felszabadulását.

 A niacin funkciói

A niacin gátolja a májban az LDL termelődését és felszabadulását, s ezáltal 15-20 százalékkal csökkenti annak szintjét. Emellett gátolja a zsírsejtekben tárolt zsírsavak felszabadulását is (azok később trigliceridekké alakulnának át). így tehát a szer kiválóan alkalmas a trigliceridszint csökkentésére, amelynek mértéke 20-50 százalékos lehet. Ha mindez nem volna elég, a niacin 15-35 százalékkal emeli a HDL-szintet. Egy retard változata egyike annak a mindössze két gyógyszernek, amelynek alkalmazását a HDL-szint növelésére is engedélyezték. (A másik a gemfibrozil nevű fibrát.)

Mindez túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen?

Nos, a niacinnak is van egy olyan hátránya, amely egyeseket elriaszt: a bőr igen erőteljes ki-pirulását okozhatja. Ez azért van, mert a niacin ellazítja az ereket, így azokban több vér áramolhat. A kipirulás általában nagyjából egy órával a szer bevétele után megszűnik, és enyhébb lehet ez a mellékhatás, ha a niacin előtt aszpirint veszünk be. Kevésbé fog kipirulni az is, aki a bevitelt fokozatosan növelve éri el a megfelelő niacinadagot.

Típusai – melyik javasolt?

A nikotinsav-készítményeknek két fő típusa van: azonnali hatású és retard (elhúzódó hatású). Az utóbbival kisebb mértékű a kipirulás, de az ilyen készítmény esetében különösen fontos, hogy csak orvosi felügyelet mellett szedjük.

Vigyázat! Ha ugyanis túl sok jut belőle a szervezetünkbe, a niacin májkárosodást okozhat, és veszélyesen magasra emelheti a vércukorszintet is.

Cukorbetegekben a vércukorszint mellett a hemoglobin A1C szintjét is növelheti. Mindezen okok miatt a szakemberek többsége azt javasolja, hogy a szedést inkább az azonnali hatású változattal kezdjük. A niacin egy másik formája, a nikotinamid nem csökkenti a koleszterinszintet, ezért ügyeljünk, hogy a megfelelő nikotinsav-készítményt szedjük.

Mellékhatások

A kipiruláson felül a niacinnak az alábbi főbb mellékhatásai lehetnek:

Májenzimeltérések. A niacinból napi 3 grammnál többet szedők mintegy 5 százalékánál derülhet ki, hogy magasabb a májenzimjeik szintje, ami a máj túlterheltségét jelzi. Ha ez az állapot nem javul, és az enzimszint meghaladja a normális érték felső határának háromszorosát, orvosunk valószínűleg a szer szedésének abbahagyását fogja javasolni.

Vércukorszint-szabályozási problémák. Az emberek mintegy 10 százalékánál – elsősorban azoknál, akiknek cukorbetegségük, inzulinrezisztenciájuk vagy metabolikus szindrómájuk van – a nikotinsav megnehezítheti a vércukorszint beállítását.

A nikotinsavat szedők 5-10 százalékánál megnő a szervezet húgysav-termelése, köszvényt okozhat.
A nikotinsavat szedők 5-10 százalékánál megnő a szervezet húgysav-termelése, köszvényt okozhat.

Köszvény. A nikotinsavat szedők 5-10 százalékánál megnő a szervezet húgysav-termelése. Ez köszvényt okozhat, melynek egyik legfőbb tünete az ízületek gyulladá-sa és fájdalma.

Emésztőrendszeri tünetek, például émelygés, emésztési zavarok, felfúvódás, hányás, hasmenés és fekélyek.

Izomkárosodás. Ritka állapot, amely akkor léphet fel, ha a nikotinsavat bizonyos más gyógyszerekkel, például sztatinokkal vagy fibrátokkal együtt szedik.

Figyelmeztetés

Vigyázat! Ne szedjen niacint az, aki cukorbeteg, nem egészséges a mája, aktív gyomorfekélye van, vérzékeny, vagy ismeretlen okból magasabb a májenzimszintje.

Az is legyen óvatos, aki vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed. A niacin fokozhatja egyes ilyen készítmények hatását, ezért a niacinszedés kezdetén figyelemmel kell kísérni a vérnyomás alakulását.

Adagolás

Napi 1-3 gramm, orvosi felügyelet mellett.

Kettő az egyben

A niacin és lovastatin már egy tablettában is hozzáférhető. Előnyei és kockázatai ugyanazok, mint ha külön vennénk be a kétféle szert. A kényelemnek azonban ára van, a kombinált tabletta jóval drágább, mint a külön vásárolt niacin és a generikus lovastatin. Persze bizonyára vannak olyanok, akiknek az egyetlen tabletta kínálta kényelem megéri az ártöbbletet.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.