A rendszeres testedzés okozhat hipertóniát?
A rosszul végzett, kizárólag vagy túlnyomórészt izometriás gyakorlatokból álló testedzés, az egyéni hajlamtól függően, 6-48 hónap alatt magasvérnyomás-betegséget okoz.
A dinamikus mozgásokból álló testedzés (pl. futás) alatt folyamatosan és kisebb mértékben emelkedik a vérnyomás, mint a túlnyomóan sztatikus mozgáselemekből álló gyakorlatok (pl. súlyemelés) végzésekor.
Orvosi felügyelet és felelősség
Az a tény, hogy a rosszul vezetett testedzéssel ártani is lehet, felhívja a figyelmet az orvos felelősségére. Sajnos halál is előfordult amiatt, hogy az orvos nem megfelelő testedzésre biztatta a páciensét. Az sem elegendő, hogyha csak annyit mond az orvos a tanácsot kérőnek, hogy többet kell mozognia. Alapos, általános kivizsgálás után azt is meg kell mondani, hogy milyen testedzést (kocogás, futás, úszás stb.) és hogyan végezze az illető.
A testedzés módját az egyén egészségi állapota alapján az elérendő célnak (fogyasztás, izomerő növelése, koordináció fejlesztése, általános felfrissítés stb.) megfelelően kell megbeszélni a pácienssel. Nagyon fontos, hogy ne erőltessünk olyan testedzési formákat, amelyekhez nincs kedve az illetőnek. Ha mindenképpen szükségesnek tartunk egy adott testedzést (pl. masszázst), akkor erről kellő érveléssel győzzük meg az illetőt.
Bemelegítés fontossága
Külön hangsúlyozni kell a bemelegítés élettani jelentőségét, mert súlyos károsodásokat (mikrosérülések, izomszakadás, csonttörés stb.) okozhat a kellő bemelegítés nélkül megkezdett testedzés. További fontos tényező a megfelelő környezet (a levegő tisztasága, a talaj minősége, a hőmérséklet stb.). Sokkal nagyobb kárt okoz, mint hasznot például az, hogyha a kipufogó gázokkal szennyezett utcai levegőn kocog az egyén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.