A szem károsodása magasvérnyomás által
Hipertónia – A szem károsodásának tünetei
Szót kell ejtenünk a magasvérnyomás-betegség által oly gyakran károsított szem eltérésével kapcsolatos panaszokról, melyeket a betegnek feltétlenül el kell mondania az orvosnak. Legsúlyosabb a rosszindulatú magasvérnyomás-betegség által okozott szerencsére ritka látásromlás, mely a látóhártya vizenyőjének a következménye.
Tartósan magas (130 Hgmm fölötti) diasztolés vérnyomás esetén szinte mindig be szokott következni, de a megfelelő vérnyomáscsökkentők szedése nagyon gyorsan visszafejleszti a vizenyőt, és a beteg ismét tisztán lát. Ha tehát átmeneti homályos látást panaszol a beteg, az orvos mindenképpen igyekezni fog erélyesen csökkenteni a vérnyomását.
Enyhébb szemfenéki eltérések nem szoktak látászavart okozni, így a beteg azokat nem veszi észre, de ha szemészeti vizsgálat történt, és a szemfenéken hipertóniára jellemző érelváltozásokat láttak, arról feltétlenül tegyen említést a beteg a magasvérnyomás-betegség miatt kivizsgálást végző orvosnak.
A látáskiesés oka
Még egy fontos szemészeti rendellenesség lehet fontos támpont az orvosnak: ha a beteg valamikor akár többször is rövid időre, néhány másodpercre vagy percre elvesztette látását valamelyik szemére, de utána teljesen visszanyerte. Az ilyen rövid látáskiesések oka apró vérrögök áthaladása a szemfenék erein: ezek a vérrögök kisebbek annál, hogy teljesen és véglegesen elzárva egy nagyobb ütőeret a látóhártya elhalását vagy a szem egyéb részeinek maradandó károsodását okozzák, de mégis fontos figyelmeztető jelnek kell ezeket tekinteni, mert magas vérnyomásra és érelmeszesedésre utalnak.
A szem károsodása is egy olyan kórelőzményi adat, melyet az orvosnak feltétlenül ismernie kell ahhoz, hogy magas vérnyomásos betegét a betegség súlyossági foka szerint meg tudja ítélni, hiszen ez a további tennivalókat is nagymértékben befolyásolja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.