A vérnyomás mérése napjainkban
A magas vérnyomás – betegség egyetlen diagnosztikus (megállapító) módszere a vérnyomásmérés. Tudjuk, hogy a vérnyomás és a szívütések száma rövid időn belül változhat, ezzel alkalmazkodik a szervezetben a vérkeringés a változó körülményekhez. A belégzéskor csökkenő és a kilégzéskor emelkedő vérnyomás és szívfrekvencia a vérnyomás rövid távú változékonyságát jelzi. A nappal magasabb/éjszaka alacsonyabb érték a középtávú ingadozást, a télen magasabb/nyáron alacsonyabb érték pedig a hosszú távú változékonyságot mutatja.
Az étkezés, a fizikai-szellemi aktivitás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a hormonális rendszer változásai tovább módosíthatják a vérnyomásértéket. Számos szabályozó rendszer biztosítja, hogy a vérnyomás a szervezet szükségleteinek megfelelően változzon a szokásos hétköznapi terhelés, illetve a legszélsőségesebb fizikai megerőltetés közben is. Az eseti mérés során mért érték esetlegessége ezért nem szorul bővebb magyarázatra.
Joggal merül fel a kérdés, mi a jelentősége egyetlen vérnyomásmérésnek?
Valamennyien lehetünk időnként feszültebbek, idegesebbek, érzékenyek lehetünk meleg- vagy hideg időjárási frontokra, fizikai munkát is végezhetünk, pihenéskor azonban biztosan megnyugszik a szervezet. Egészséges egyéneknél is a fizikai terhelés során néha 180-200 Hgmm-es szisztolés vérnyomás is mérhető, és ez nem kóros.
Valóban egy mérés, egyetlen számérték fogja eldönteni, hogy a továbbiakban korlátozással, esetleg gyógyszert szedve éljük le hátralévő életünket? Az „egy mérés nem mérés” alapelvet már az általános iskolában megismertük, a vérnyomásmérés esetében sem működik ez másképp. A mért érték pontosságát és megbízhatóságát ismételt mérésekkel kell alátámasztani.
Vérnyomásmérés higanyos mérővel
Az orvosi rendelőben a kezelőorvos, vagy a szakképzett asszisztens általában higanyos vérnyomásmérőt alkalmaz. A mérés során a karra helyezett mandzsettában a pumpa segítségével akkora nyomást hoz létre, mely képes megállítani az artériában a keringést. A mandzsettában levő nyomást az izom- és kötőszövetek továbbítják az érfalra.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az áramlást, vagy annak megszűnését a vizsgáló hallgatóval (fonendoszkóp) ellenőrzi. A leeresztő szelep segítségével lassan csökkenti a mandzsettában uralkodó nyomást, és ha az megegyezik az érben lévő nyomással, hallhatóvá válik a szív dobbanása (ún. Korotkoff-hangok). Az első hang megjelenése jelzi a szisztolés nyomás értékét. Lassan és folyamatosan tovább csökkentve a nyomást a mandzsettában, a kopogó hang megszűnik. Ez az érték jelzi a diasztolés vérnyomást.
A vérnyomásmérés pontosságát nagymértékben befolyásolja az alkalmazott mandzsetta mérete. Nagyobb körfogatú karon az artéria összenyomásához nagyobb nyomás szükséges, és ha a kar vastagságához képest túl keskeny, vagy túl rövid mandzsettát alkalmazunk, a valóságosnál 20-30 Hgmm-rel nagyobb értéket mérhetünk. Ez természetesen az automata készülékek használatakor is érvényes.
Vérnyomásmérés automata mérővel
Otthoni körülmények között, de egyre több rendelőben is használatosak az automata vérnyomásmérők. Az automata vérnyomásmérők kicsit más mérési elven alapulnak. A készülékek nagyobb része már nem az ún. Korotkoff-féle hangok hallgatózásán alapul, hanem oszcillométer segítségével matematikai algoritmus alapján számolja ki a vérnyomásértéket.
A hitelesített automata készülékek éppoly pontos és megbízható értéket mutatnak, mint a higanyos vérnyomásmérő. Mivel a higanyos vérnyomásmérést tekintjük a legpontosabb mérésnek, minden egyéb vérnyomásmérő készüléket fél-egyévente javasolt összehasonlítani (hitelesíteni) egy pontos higanyos mérővel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.