Alkohol – A magas vérnyomás egy rizikófaktora
A kérdésről csak őszintén lehet beszélni, és legjobb a tények nyelvén. Ijesztő tényeket olvashatunk: világszerte jelentős az alkoholfogyasztók száma, Oroszországban és Lengyelországban kiemelkedően nagy, de máshol is. Magyarországon sem jobb a helyzet: szerény becslések szerint mintegy 1 millióra tehető azok száma, akiket erős ivóknak nevezünk.
További vizsgálatok – alkohol hatásai
Megvizsgálták a nem ivókat, valamint a mérsékelt és az erős ivókat, hogyan reagálnak a fizikai terhelésre. Azt tapasztalták, hogy az alap-szívfrekvencia és – vérnyomás annál magasabb, minél nagyobb az egyén alkoholfogyasztása. A terhelés még jobban jelzi az egyes csoportok közötti különbséget. Az alkoholt fogyasztóknál erős szimpatikus aktivitás érvényesül, ami a magasvérnyomás-betegség bölcsője.
Az alkoholivás mértéke az egyik nagyon döntő tényező, amit szeretnék hangsúlyozni. Erre jó példa egy klasszikusnak mondható vizsgálat 1994-ből.
A vizsgálat azt igazolta, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás (hétfőn „enyhe” ivászat) inkább csökkentette a vérnyomást, érrelaxáló (tágító) hatás érvényesült. Erős italozás (szerda este) után jelentős és tartós (sokszor napokig tartó) szimpatikus aktivitás-fokódás alakul ki, mely a vérnyomást az egyénre jellemző normális érték felett tartja. Az ebben az időszakban végzett fizikai munka csak tovább fokozza a vérnyomás emelkedést. Ez egy igen veszélyes szakasz. Pl. meleg nyári napon fizikai munka előtt az ivás kedvezőtlen keringési reakciót, akár komoly szívattakot (infarktus) eredményezhet.
A másik fontos dolog, hogy ha egy magasvérnyomás-betegségben szenvedő erős alkoholfogyasztó abbahagyja az ivást, az emelkedett vérnyomás csak lassan, hetek alatt fog mérséklődni.
A szervezet védekező mechanizmusának elakadása
Az egyik legjellemzőbb probléma, hogy az alkoholt folyamatosan ivók szervezetében a normális szabályozó és védekező mechanizmus felborul. Erről szól a következő két példa:
Már az előzőkben is bemutattam, hogy szervezetünk egyik legnagyobb szabályozó rendszere, mely a mindig szükséges értónust, s így a vérnyomás aktuális értékét szabályozza, a renin-angiotenzin–aldoszteron-rend-szer (RAAS). Bizonyított, hogy a RAAS működésébe több helyen is beavatkozik az alkohol, és ennek eredményeképpen eltorzul az érstruktúra, nő az ereken belüli nyomás.
Szervezetünkben létezik egy másik mechanizmus is, amely a vérnyomáskiugrástól védi az embert. A nyakon, a fő nyaki erek találkozási helyén (karotiszvilla) olyan nyomásreceptorok helyezkednek el, melyek jelzik a vérnyomás változását (emelkedését vagy csökkenését). Ha tehát a vérnyomás a normális fölé emelkedik, akkor ezt érzékeli a receptor, és beindítja a szervezet, védekező rendszerét, melynek eredményeképpen esni fog a vérnyomás.
Az alkohol blokkolja ezt a védő rendszert:
így elmarad a vérnyomás-emelkedésre bekövetkező válasz, így marad a vérnyomás magas szinten. A receptorérzékenység ilyen méretű csökkentése tartós, jelentős alkoholfogyasztásnál következik be.
Az alkoholfogyasztók körében gyakrabban fordul elő magasvérnyomás-betegség?
Nagyon érdekes a világszerte igazolt tény, hogy a teljesen absztinensek körében nagyobb a magas vérnyomás előfordulása, mint az alkoholt ritkán vagy csak kis mennyiségben fogyasztók körében. Ha azonban az alkoholt rendszeresen fogyasztják, és jelentős mennyiségben, akkor a magas vérnyomás előfordulási száma határozottan emelkedik.
Sokat ivó egyéneknél minden harmadik egyén magas vérnyomásban szenved, ha az alkoholt legalább egy évig fogyasztja. India egyik nagy földművelő államának falujában három zárt közösségben vizsgálták a hipertónia kialakulásának lehetőségét 20 éven keresztül. A férfiak 20%-a rendszeresen ivott. Ezekben az emberekben ötször gyakrabban alakult ki magas vérnyomás, mint a női populációban, akik ritkán vagy csak kis mennyiségben fogyasztottak alkoholt.
Van-e határ a kedvező és a kedvezőtlen effektus között? Mekkora mennyiség és milyen mértékben ártalmas?
A kérdésekre nagyon határozott választ lehet adni. Kis mennyiségű alkohol egyszeri fogyasztása valóban csökkenti a vérnyomást 36 óra időtartamra. Jelentős mennyiségű alkohol egyszeri ivása már cseppet sem ilyen kedvező. Egy jó esti tartós ivászat 3-4 napra megemeli a vérnyomást. A tartós és jelentős mértékű alkoholfogyasztás tartósan magasan tartja a vérnyomást.
Mondhatunk mennyiségi határvonalat is. Nemzetközi mérce szerint: férfiaknál napi 20 g „1 egység”, nőknél napi 10 g elfogyasztása a határvonal. E feletti fogyasztás esetén már nem lehet mérsékelt alkoholfogyasztásról beszélni. (Az „egység” 1/2 dl tömény ital. Ez megfelel 2 dl borban, illetve 0.5 1 sörben található alkohol mennyiségének.) Más WHO-állásfoglalások heti mennyiséget szabnak meg, valamivel enyhébb fogalmazásban.
Itt kell beszélnem az alkoholivás különböző formáiról:
Sok támogatója van a mérsékelt borivásnak (különösen a franciák körében). Amennyiben az alkohol fogyasztása nem rendszeres és kis mennyiségű, akkor a vörös vagy a fehér bor egyaránt „ártalmatlannak” bizonyul. A sörre sok jót nem lehet mondani, elsősorban azért, mert aki élvezettel issza, az nagy mennyiséget iszik, ez pedig nemcsak a keringésnek, hanem a májnak is árt. A röviditalok a legveszélyesebbek (vodka, pálinka, konyak és sok más) magas alkoholtartalmuk miatt.
Az alkohol elősegíti-e bizonyos, hipertóniával összefüggő szövődmények fellépését, vagy csökkenti?
Kétségtelen, hogy sok hivatkozás van arra vonatkozóan, hogy az alkoholivás – különösen a mértékletes borivás – a szív és érrendszeri szövődmények (angina, érszűkület, hirtelen halál) kialakulását gátolja, vagyis bizonyos védettséget jelent. Ezzel kapcsolatban a legnagyobb érv az, hogy a vörös borban valóban kimutattak olyan anyagokat, melyek az ateroszk-lerotikus szövődményeket gátolják. Ezeket az anyagokat antioxidánsoknak mondjuk.
Határt szabni a ivásnak..
A baj csak ott kezdődik, hogy az emberek jelentős százaléka nem képes határt szabni a ivásnak, másrészt szakmai szempontból az egyik legnehezebben befolyásolható szervi károsodások, az agyi elváltozások (trombózis, vérzés, lágyulás) kialakulása teljesen arányosan növekszik az alkoholfogyasztás mértékével. A híres Honolulu-vizsgálatban azt találták, hogy az alkoholfogyasztás mértéke bizonyos határok között valóban csökkenti a koszorúér-betegség előfordulását (közepes mennyiség), ugyanakkor az agyvérzések száma egyenletesen emelkedik az alkoholfogyasztás mértékével.
Kétségtelen, hogy más epidemiológiai tanulmányok is arra utalnak, hogy a koronáriabetegség vonatkozásában az enyhe/mérsékelt alkoholfogyasztásnak kedvezőbb a hatása annál, mintha az egyén egyáltalán nem fogyasztana alkoholt.
Soha ne felejtsük el:
- Franciaországban is évi 12 000 ember hal meg májzsugorban, krónikus alkoholizmusban és alkoholos pszichózisban
- az alkohol is felelős a 65 év alattiak körében előforduló rákos megbetegedésekért és szívhalálokért
- az alkohol nagymértékben felelős a közúti balesetekben meghaltakért és sérültekért,
- az alkoholivásnak sok szociális jellegű következménye van, amely adott esetben bűnügyi vagy más formában kerül a társadalom elé
- az alkohol is felelős részben a gyermekek veleszületett rendellenességeiért, a növekedés elmaradásáért, a mentális retardációért
Hogyan reagál a hipertóniás beteg az alkoholfogyasztásra?
Ezt nagyon fontos tudnia minden magas vérnyomásban szenvedő betegnek: náluk az egészséges szervezettel szemben már a mérsékelt alkoholfogyasztás is emeli az amúgy is magas vérnyomást. Idős betegeknél különösen gyors kiugrásokat tapasztalunk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.