Hipertónia: a megelőzés kiemelkedő szerepe
A magasvérnyomás-betegséghez kapcsolódó vagy áttol függetlenül ható és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását elősegítő, azokat súlyosbító betegségeket és állapotokat, melyeket a hipertóniával együtt a korai érelmeszesedés kockázati tényezőinek tekintünk, azt mondhatjuk, hogy e tényezők igen gyakran-egymásra is hatnak, és sajnos minden esetben egymás káros hatását erősítik.
Visszafordíthatatlan károk elkerülése
Amikor azt mondjuk, hogy a magas vérnyomást idejekorán fel kell ismerni, és szükség esetén megfelelően kezelni kell, hogy az általa okozott és egy bizonyos idő után már vissza nem fordítható káros folyamatokat megakadályozzuk. Akkor nyilvánvaló, hogy ezt a küzdelmet nem lehet megvívni anélkül, hogy a többi kockázati tényezőt ugyanakkor fel ne derítenénk, és az életmód és táplálkozás megfelelő megváltoztatásával, szükség esetén gyógyszerekkel ne próbálnánk meg csökkenteni, ezek káros hatását a szívre és az érrendszerre.
Saját felelősség vállalása
Az egyén feladata és egyben saját érdeke, hogy életmódjával, táplálkozási szokásaival ne segítse elő azoknak a káros állapotoknak és betegségeknek a kialakulását, melyek végső soron a saját egészségét fogják tönkretenni, a társadalom feladata viszont, hogy kellő felvilágosítással idejekorán felhívja az egyén különösen a veszélyeztetett egyén figyelmét e veszélyekre, lehetőséget adjon a veszély elleni küzdelemre, és szükség esetén biztosítsa a megfelelő gyógykezelést.
Mint később látni fogjuk (következő cikkekben), mindez leírva egyszerűnek látszik, megvalósítani azonban igen nehéz, ennek ellenére természetesen nem mondhatunk le a megvalósításról, hiszen nemcsak a magunk, hanem a jövő generációjának sorsáról is szó van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.