Magasvérnyomás kezelése

Hogyan hat a szaunázás a vérnyomásra?

A szaunázás összetett hemodinamikai változásokat okoz Mérsékelten megemelkedik a szisztolés vérnyomás, csökken a diasztolés vérnyomás, s jelentősen nő a pulzusszám. A szaunázás módja és a szaunázó egyén egészségi állapota határozza meg a kiváltott hatások mér­tékét

Szaunázáskor a meleg értágulatot vált ki, fokozódik a bőr vérátáramlása, ami lehetővé teszi a bőséges verejtékezést. 20-30 perces szaunázás alatt a verejték mennyisége meghaladhatja az egy litert. A szaunázás elsősor­ban a vérkeringést terheli, de a bőséges verejtékezés miatt jelentősen megvál­toznak a vérplazma fiziko-kémiai jellemzői is. Eltérő az endokrin rendszer reakciója: egyes hormonok termelése szignifikánsan fokozódik, másoké nem változik.

A szaunázás alábbi jellemzői befolyásolják a kiváltott hatásokat:

  • hőmérséklet (száraz levegőben magasabb, nedves levegőben alacso­nyabb a tolerálható hőmérséklet);
  • páratartalom (a relatív páratartalom elérheti a 100%-ot);
  • időtartam (10-30 perc);
  • hideg fürdővel történő kombináció (szauna után jéghideg vízbe merülés, szauna után hideg tusfürdő, szauna után szobahőmérsék­let);
  • gyakoriság (naponta, másnaponként stb.).

Egészséges embereken száraz meleg hatására a következő változáso­kat figyelték meg: a szájhőmérséklet 1-3 C°-al emelkedett, a pulzusszám a kiindulási érték 60-130%-ra nőtt, nem változott az adrenalin koncentrációja a vérplazmában, ezzel szemben két-háromszorosára nőtt a noradrenalin kon­centráció, s emelkedett az ACTH, a tesztoszteron és a növekedési hormon szintje. Közvetlenül a szaunázás után a szisztolés vérnyomás megegyezett a szaunázás előtti értékkel, de a diasztolés vérnyomás 7-37 Hgmm-el csök­kent, a pulzusszám pedig 30-40/perccel emelkedett.

Megjegyzendő, hogy nedves levegőn, magas relatív páratartalom (100%) esetén szignifikánsan megemelkedik a szisztolés vérnyomás is. A dehidráció eredményeként növe­kedett a hematokrit. Az EKG-elvezetésekben nem volt kóros eltérés. Három­ hét, napi rendszeres szaunázás után szignifikánsan csökkent a serum K+ és Na+ koncentrációja, ami az elektrolit-egyensúly megváltozására figyelmeztet rendszeres szaunázás esetén.

Miután igen kedvező hemodinamikai hatása volt a heti kétszeri szaunázásnak hipertóniások esetében, megfelelő felügyelet mellett javasolják a szaunát hipertónia és néhány más cardiovascularis megbetegedés esetén is.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.