Meditech 24 órás vérnyomásmonitor
A vérnyomásmonitor előre megszabott menetrend szerint 24-48 órán keresztül méri a beteg vérnyomását. A mérés gyakoriságát be lehet állítani. Általában nappal (reggel 8-tól este 10 óráig) 15 percenkénti, éjjel (este 10-től reggel 8 óráig) 30 percenkénti mérésre szokták a készüléket beállítani. 24 órás (egy napi) időszakban 70-90 mérés történik. A beépített marker segítségével az automatikus méréseken túl lehetőség van extramérésekre is, ha a betegnek panasza van.
A rendszer oszcillometriás elven alapul
A mandzsetta felhelyezése egyszerű. A felhasználó a készüléken elhelyezett LCD-kijelzőn látja az aktuális mérési eredményeket. Bár a mérés bonyolult számításokon alapul, a mérési pontosság magas, 2 Hgmm-es eltérés 40 és 280 Hgmm között megengedett.
A rendszer igen stabil. Mellette a napi élettevékenység végezhető, hiszen éppen az a cél, hogy a napi életritmus és tevékenység közben lássuk a vérnyomás változását. A monitorozás aktív szakasza után a mérési eredményeket átviszik a komputerre, ahol a képernyőn megjelenik a teljes vérnyomásspektrum, számtalan mérési eredmény és vérnyomáslista.
A képi megjelenítés lehetővé teszi – a görbe megtekintésével – a vérnyomáskiugrások (pl. reggeli órákban), valamint a vérnyomásesések időpontjainak megfigyelését.
Innomed EBP-24 monitor
Szintén oszcillometriás elven működő rendszer, mérési pontossága ±3 Hgmm 20 és 280 Hgmm között. 180 automatikus mérés mellett 40 extra mérést lehet kivitelezni. Az akkumulátor töltése 150, egy elemkészleté 300 mérésre alkalmas.
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
- Magasvérnyomás – só hatása, vérnyomás mérése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Külföldi rendszerek
Számtalan vérnyomásmérő monitor áll rendelkezésre részben oszcillometriás (pl. Space Lab), részben auszkultációs (pl. Accutracker II) típusú. Az auszkultációs rendszerek túlzottan felfogják a környezet zajait, az oszcillometriás rendszerek túl sok számítást alkalmaznak.
Összetett rendszerek
A legnagyobb sikert az, az ötlet eredményezte, amikor a vérnyomásmonitorozást EKG-monitorozással kapcsolták össze. Az ilyen típusú készülékek nagyon hasznosak arra, hogy a magasvérnyomás-betegséghez társult ritmuszavarokat igazolják, illetve az anginákat (mellkasi fájdalom) leleplezzék. Mindkét magyar készülék új típusa alkalmas a vérnyomással párhuzamos EKG-monitorozásra.
Az adatok továbbításának lehetőségei
A technika óriási lehetőségei a vérnyomásméréshez is elértek. Az otthoni adatokat telefonon, modemelemek segítségével lehet továbbítani tetszőleges helyre. Nem ritka külföldön az a megoldás sem, hogy a monitoregységeket bérbe adják, meghatározott időre, és a beteg a 24 órás mérési eredményeket modemmel továbbítja orvosa felé.
Különösen nagy távolságok esetében fontos szerepe van ezen megoldásoknak. Pénzügyi oldalról megközelítve nálunk még szokatlan megoldások is ismertek. Egyes cégek csak a monitorok kölcsönadásával, a rendszerek működtetésével foglalkoznak, és leletet juttatnak a betegnek vagy az orvosnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.