Magasvérnyomás kezelése

Vérnyomás mérése – mit jelentenek az értékek?

Mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomás értéke fontos, ezért adják meg mind a kettőt. A számokat általában egymás után írják egy ferde vonallal elválasztva.

Számok a mérőkészüléken

Az első szám a szisztolés, a második a diasztolés nyomás.

Vigyázat! Léteznek kisméretű, ujjra húzható vérnyomásmérők, amelyeknél csak egy műanyag gyűrűt kell felhúznunk az ujjunkra, és meg kell nyomni egy gombot. Ilyenre ne pazaroljuk a pénzünket, mert az ezekkel mért értékek roppant pontatlannak bizonyultak. Ugyanez érvényes az egyes gyógyszertárakban és bevásárlóközpontokban felállított pénzbedobós vérnyomásmérőkre is.

A pontos mérés titka

  1. Ne rohanva, hanem kényelmesen érjünk oda a rendelőbe a megbeszélt időpontra. A sietség növelheti a vérnyomást.
  2. Olyan ruhát viseljünk, amelyben könnyen szabaddá tudjuk tenni a felkarunkat, hogy rátekerhessék a mandzsettát.
  3. A mérés előtt legalább 30 percig ne igyunk koffeintartalmú italt, mert átmenetileg megemelheti a vérnyomást.
  4. A mérés előtt legalább 30 percig ne dohányozzunk.
  5. A mérés előtt pihenjünk csendben legalább 5 percig.
  6. Ne beszéljünk vérnyomásmérés közben. Nemcsak a vérnyomásunkat emeljük meg vele, hanem a mérést végző személy is nehezebben hallja meg a szívverést.
  7. Üljünk egyenesen, és a talpunkat tegyük a padlóra. A keresztbe tett láb befolyásolhatja a mérési eredményt.
  8. Mérés közben tartsuk a karunkat kinyújtva nagyjából a szív magasságában. Még jobb, ha karunkat a szív magasságában egy asztalon nyugtatjuk.
  9. Ügyeljünk arra, hogy megfelelő méretű mandzsettát használjanak. A vastag karú személyeknek tágabb mandzsetta kell.
Jegyezzük meg! Ügyeljünk rá, hogy alkalmanként két mérést végezzenek. Nem árt, ha a mérést mindkét karon elvégzik.

A vérnyomásértékeket higanymilliméterben (Hgmm) adják meg. A 130/90 Hgmm vérnyomásérték (kimondva „130 per 90″) azt jelenti, hogy a szisztolés vérnyomásunk 130 Hgmm, a diasztolés vérnyomásunk pedig 90 Hgmm. Lássuk, mit is jelentenek ezek a számok.

Optimális értékek

Ha a szisztolés érték legfeljebb 120, a diasztolés pedig nem több mint 80, akkor gratulációt érdemlünk. A vérnyomásunk ideálisnak mondható, ami azt jelenti, hogy a szívünknek nem kell erőlködnie, miközben a vért átszivattyúzza a testünkön, s a jelek szerint ereink is jó állapotban vannak.

Normális értékek

Ha a szisztolés érték 120 és 129 közé, a diasztolés pedig 80 és 84 közé esik, akkor egészségesek vagyunk, de nem annyira, mint lehetnénk, mert a vérnyomás optimális értéke 120/80 Hgmm. A szívünk a kelleténél keményebben dolgozik, és valószínűleg szenvedett már némi károsodást az ereinkkel egyetemben.

Emelkedett normális értékek

Emelkedett normális érték

Ha a szisztolés érték 130 és 139 közé, a diasztolés pedig 85 és 89 közé esik, akkor a szakadék szélén állunk.

Hivatalosan ugyan még nem magas a vérnyomásunk, de a szívünk és az artériáink túlzott terhelésnek vannak kitéve. Még az is lehetséges, hogy előbb-utóbb kialakul egy a magas vérnyomással összefüggő súlyos betegség, például szívroham, stroke vagy veseelégtelenség.

Vérnyomás-monitorozás

A vérnyomás otthoni mérése kulcsfontosságú az állapotunk felmérése és a kezelés szempontjából egyaránt. Egyes esetekben az orvos speciális hordozható eszközzel lát el bennünket, amely a prog-ramozásától függően 6-24 órán át 10-30 percenként automatikusan megméri a vérnyomásunkat, és az eredményeket a memóriájában tárolja. A műszert az alábbi esetekben használják:

  • Mivel a rendelőben túlságosan magas értéket mért, az orvos kíváncsi arra, hogy otthon normális-e a vérnyomásunk.
  • Bizonyos napszakokban szédülést vagy más tüneteket észlelünk, és az orvos tudni szeretné, hogy ez összefügg-e a vérnyomással. Rendszerint a gyógyszeradag beállítása során, illetve új gyógyszer bevezetésekor kerül erre sor.
  • A vérnyomásunk nehezen kezelhető, és az orvos arra kíváncsi, mennyire ingadoznak az értékek.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.