Mi határozza meg a vér nyomását?
Az emberi véredények zárt rendszert alkotnak. A véredények (erek) a vért a szívből egyre szűkebb keresztmetszetű verőereken (artériák) keresztül a szövetekhez, majd onnan egyre tágabb visszereken (vénák) keresztül a szívhez szállítják vissza. A vér folyamatos áramlását (keringés) a szív pumpaműködése biztosítja, emellett az artériák falának rugalmas összehúzódása is szerepet játszik a keringő vérmennyiség továbbításában. A balkamra, a verőerek, a hajszálerek, a visszerek és a jobb pitvar által alkotott rendszert nevezzük nagy vérkörnek.
A vér mindig a magasabb nyomású területről az alacsonyabb felé áramlik. A főütőér kezdeti szakaszán a vér áramlási sebessége a kamra összehúzódásának csúcsán a leggyorsabb, majd folyamatosan csökken a kisebb erek felé haladva, és legkisebb a kapillárisokban (hajszálerekben).
A vérnyomást a perctérfogat (pulzustérfogat és szívfrekvencia szorzata) valamint a perifériás ellenállás határozza meg, melyre mind a hormonrendszer, mind az autonóm (vegetatív) idegrendszer, hatással van.
Pulzustérfogat, pulzusszám
A szív percenként normális körülmények között 50-70 összehúzódást végez (ez a szívfrekvencia vagy más néven pulzusszám), s minden egyes összehúzódáskor 70-80 ml vér préselődik ki a szív bal kamrájából az erekbe (ezt nevezzük pulzustérfogatnak). Szapora szívműködés (több mint 70-80/perc), vagy megnövekedett balkamra térfogat (több mint 70-80 ml) természetesen nagyobb nyomást eredményez.
A perctérfogatot azonban egyéb tényezők is képesek befolyásolni, mint pl. a stressz, a magas hőmérséklet, az erős fizikai igénybevétel, stb.
- Milyen gyakran van szükség vérvételre? Ezért menj te is vizsgálatra!
- Haemoglobinuria okai
- Haematuria – véres vizelet okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi határozza meg az erek ellenállását?
Az erek ellenállását részben a nagy artériák, részben a kis artériák ellenállása adja. A rugalmas érfal folyamatos ellenállást fejt ki az áramlással szemben. Ha az érfal rugalmassága csökken (pl. keresztmetszete beszűkül), az ellenállás emelkedik, ennek eredménye a magasabb vérnyomásérték.
Az érfalak rugalmasságát többek között idegi- és környezeti ingerek, a felhalmozódott sók (nátrium), valamint a keringést szabályozó hormonok befolyásolják. A nagy erek ellenállását az érelmeszesedés, és az ennek következtében kialakuló csökkenő rugalmasság, valamint a külvilág okozta hatások (stressz, dohányzás, fokozott nátriumklorid fogyasztás) fokozzák.
Az evés és a magas környezeti hőmérséklet (kánikula, szauna) mintegy 30%-kal, az izommunka akár hétszeresére is fokozhatja a perctérfogatot (terheléskor 10-15 l/perc, sportolóknál 30-40 l/perc). A perctérfogatot 20-30%-kal csökkenti a felállás, illetve a felülés fekvő testhelyzetből, valamint olyan szívbetegségek, melyek a szív összehúzódó képességét károsítják. A kis erek (artériák, arteriolák) ellenállásának fokozódása és/vagy keresztmetszetének csökkenése ugyancsak az ellenállás emelkedését okozza.
Hogyan változik a vérnyomás a szívműködés során?
A vér nyomása a főverőérben (aortában) szívciklusonként átlagosan 120 Hgmm csúcsértékig emelkedik a balkamra összehúzódását követően (szisztolés vérnyomás), majd a kamra elernyedésekor 70-80 Hgmm-es értékre esik vissza (diasztolés vérnyomás). A diasztolés vérnyomásérték a kiserek ellenállását tükrözi, hiszen különben a kamra ernyedt állapotában a nyomás 0 Hgmm volna.
Vérnyomásszabályozó mechanizmusok
A következő néhány sor némi bepillantást enged a magas vérnyomás – betegséggel foglalkozó keringésélettan, kórélettan legfontosabb címszavaiba. A felsorolásban szereplő valamennyi fogalom, hormon, szabályozó rendszer a „Hipertónia” kézikönyvek egy-egy fejezetét jelentik. Nem várható el, hogy ezeket betegként, vagy csak érdeklődőként bárki befogadja, megtanulja. De nagy vonalakban képet kaphat arról, hogy az emberi szervezet milyen bonyolult mechanizmusokkal igyekszik ezt az egyetlen értéket szabályozni.
A vérnyomás szabályozásában a hypothalamus és agyalapi mirigy-, a mellékvesekéreg-, a mellékvesevelő, és a hormonjai, valamint a pitvari nátriuretikus hormonok egyaránt részt vesznek. A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kiemelt jelentőségű a szöveti keringés és a vérnyomás szabályozásában, emellett a szervezet, különböző területein felszabaduló egyéb hormonok és szöveti anyagok is jelentős mértékben hatnak a vér áramlására.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.