Sikeres lépések a vérnyomáscsökkentés érdekében
A reformokat egyedül a legnehezebb végrehajtani. Sokkal nagyobb az esélyünk, hogy sikerül életmódunk alapvető átformálása, ha másokkal együtt vágunk bele, például csatlakozunk egy gyaloglókörhöz, belépünk a fogyókúrázók klubjába, vagy beiratkozunk egy jógatanfolyamra.
Rendkívül hasznos lehet a család támogatása is. A családtagoknak is meg kell érteniük, mennyire fontos számunkra a vérnyomásunk csökkentése, s azzal is tisztában kell lenniük, milyen fontos a siker szempontjából az egyetértésük és a támogatásuk. Ám ha nem kapunk családi segítséget, akkor se mondjunk le vérnyomáscsökkentő erőfeszítéseinkről. Keressünk másokat, akiktől megkaphatjuk a szükséges támogatást, és haladjunk tovább kitűzött céljaink felé.
Kis lépésekkel a jobb egészségért
Céljainkat a legkönnyebben kicsi, könnyen megvalósítható lépések sorozatával érhetjük el. íme néhány példa:
Ha gyarapítani szeretnénk tudásunkat: „Ezen a héten eltöltök egy órát a könyvtárban, hogy többet tudjak meg a vérnyomáscsökkentő szerekről.” „Keresek az interneten néhány megfelelő étrendet.”
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha többet szeretnénk mozogni: „Ezen a héten alkalmanként hárommal több feiülést és hárommal több fekvőtámaszt csinálok, mint a múlt héten”, Vagy: „A következő hónapban minden héten napi 10 perccel többet fogok gyalogolni.”
Ha csökkenteni szeretnénk a sófogyasztást: „Ezen a héten egyáltalán nem sózom meg az ételeket.” „Három készétel helyett valamilyen ‘sómentes’ ennivalót vásárolok.”
Ha fogyni szeretnénk: „Ezen a héten naplót vezetek minden ételről, amit elfogyasztok.” „Ezen a héten háromszor főzök diétás ételt.” „A teljes tejről zsírszegény tejre térek át.”
Ha segítséget szeretnénk kapni: „Beiratkozom egy zsírszegény főzés témájú tanfolyamra, vagy vásárolok egy ilyen receptkönyvet.” „Ezen a héten háromszor megyünk sétálni a barátommal.”
Az elkerülhetetlen botlások
Ne tekintsük halálos bűnnek, ha olykor megbotlunk az egészségesebb életmódra való áttérés során – ez szinte elkerülhetetlen. Inkább lássunk benne megoldandó problémát. Állapítsuk meg, mi volt a visszaesés oka, s készítsünk tervet, hogyan birkózunk meg vele, ha újra előfordul. Vigyázzunk, nehogy beleessünk a „mindent vagy semmit” gondolati csapdába.
Ha ebédnél zsíros gyorséttermi fogásokkal tömtük tele magunkat, az nem ok arra, hogy a nap vagy a hét hátralevő részére lemondjunk az egészséges táplálkozásról. Ha néhány napig kihagytuk a testmozgást, az nem jelenti azt, hogy immár menthetetlenül eltunyulunk.
Bocsássunk meg magunknak, ha megbotlunk és visszatérünk régi, egészségtelen szokásainkhoz. De azután csoportosítsuk át erőinket, szedjük össze minden bátorságunkat, és indítsunk újabb támadást. A magas vérnyomás életünk végéig tartó állapot.
Ki kell tartani!
Magas vérnyomásunk kezelésének sikeressége a napi elöntéseinken és a kezelési program betartásán múlik. Hogyan válaszolunk az alábbi kérdésekre: Muszáj mais lemennem az edzőterembe? Kihagyhatnám most az egyszer a vérnyomáscsökkentő tablettát?
Egyesek könnyebben, mások nehezebben állnak ellen a kísértésnek és hoznak nap mint nap, hétről hétre, hónapról hónapra egészséges döntéseket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.