Hogyan gyógyít a kéz reflexzóna-masszázsa?
A kezelés első lépése, hogy diagnózist állítsunk fel, azaz megállapítsuk: vannak-e testi vagy szervi elváltozások. Második lépésként kezelhetjük a fájdalmakat és a betegségek okát.
Mikor szabad és mikor nem szabad alkalmazni?
Zónabeosztás
A zónabeosztáshoz egy térképet hívunk segítségül, amely leginkább várostérképhez hasonlít. A test a város, a kéz pedig a térkép. Az ábrát a látható módon függőleges és vízszintes zónákra osztjuk.
Az első vízszintes zóna (A) a fejet és a nyaki területet foglalja magában, a kézen az ujjak és alsó ízületeik felelnek meg neki.
A második vízszintes zóna (B) a mellkast és a gyomrot foglalja magába, ezeknek a kéz középső része felel meg.
A függőleges zónák beosztása az ujjaknak felel meg. Az első zóna a hüvelykujj mentén a test közepe felé tart. A második zónát a mutatóujj jelenti, a harmadikat a középső ujj, a negyediket a gyűrűsujj, az ötödiket a kisujj.
A függőleges zónák beosztása az ujjaknak felel meg. Az első zóna a hüvelykujj mentén a test közepe felé tart. A második zónát a mutatóujj jelenti, a harmadikat a középső ujj, a negyediket a gyűrűsujj, az ötödiket a kisujj.
(A kéz zónabeosztása a lábéhoz hasonlít.)
A terápia
A terápiát mindig a legerősebb ujjal, a hüvelykujjal végezzük, amely szembefordítható a többi négy ujjal. A hüvelykujjnak kell a legtöbbet dolgoznia. A kezelés során mindenki a saját módszerét alkalmazhatja. Azt javasoljuk, hogy a diagnózis felállításához az alanti tízpontos programot kövessük.
A hüvelykujjat úgy helyezzük el, hogy az ujjbegy érintse a szerv- vagy testzónát. Vigyázzunk, hogy körmünket ne nyomjuk be a zónába! Egy helyben köröző, egyre mélyülő mozgást alkalmazzunk! A mélybe hatoló köröző mozgás energiaimpulzust ad, amely pozitív vagy negatív módon hat a szervekre vagy testrészekre. A szervek vagy testrészek negatív befolyásolásakor energiát vezetünk el, azaz hüvelykujjunkat jobb kezünkön az óramutatóval ellentétes irányban, tehát a kezelendő kéz kisujja felé mozgatjuk. Bal kezünkön ugyanezt a mozgást az óramutatóval azonos irányban, a kéz kisujja felé végezzük.
Valamennyi kórkép leírásánál az alsó táblázaton feltüntettük a mozgás irányát és a megfelelő – felépítő vagy levezető – technikát. Ezeknek megfelelően kell a szóban forgó zónát kezelni.
Kezelés időtartama
A kezeléseknek addig kell tartaniuk, ameddig a kéz fájdalma érezhetően alábbhagy. Percekben kifejezve ez 2-10 percet jelenthet, betegségtől függően. Ha az időtartam rövidnek bizonyul, két-három óra múlva meg kell ismételni a kezelést. Akut panaszokat egy-öt kezeléssel gyorsan lehet enyhíteni, krónikus betegségeknél hosszabb időre van szükség. Az utóbbi esetekben a kezelés legalább egy-négy hónapig tarthat, napi tízperces masszázzsal számolva. Ha a beteg állapota ekkor sem javul, orvoshoz kell fordulni.
A nyomás mélysége attól függ, kezelni akarunk-e vagy betegséget megállapítani. Kezeléskor könnyedtől közepesen erősig terjedő nyomást gyakorolunk a tenyérre. A betegség megállapításához közepesen erőstől erősig terjedő nyomást kell alkalmaznunk. Terápia alkalmazásakor segítségül vehetünk egy gömbölyű végű fapálcikát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.