A primer koronária intervenció (PCI) meghatározó tényezői
A koronária erekbe felhelyezhető sztent minősége
A sztentek (koronária erekbe felhelyezhető tágító spirálok) alkalmazásakor szóba jöhető fémek igen szigorú fizikai, mechanikai és kémiai feltételeknek kell, hogy megfeleljenek. Az első generációs spirálokat rozsdamentes acélból készítették, majd a későbbiekben vált elterjedtté a nagy elaszticitással és megfelelő „memóriával” rendelkező nitinol tartalmú eszközök alkalmazása.
A legfontosabb kémiai reakció a korrózió. A fém felszínén (króm, titán) képződő oxid-filmréteg megakadályozza a rozsdásodás kialakulását. A sós oldatok, mint például a vér is destabilizálja a filmréteget, és így a korrodált részecskék szóródhatnak a szervezetbe. A rozsdamentes acél és tantál alkalmazásakor toxicitást nem észleltek. A leggyakrabban alkalmazott nemes acél elemei: 60-65% vas, 17-18% króm és 12-14% nikkel, 0-3% szén.
Fontos információk az eszközökről
A króm biztosítja az eszköz korrózióvédelmét, szilárdságát, valamint a keménységét, így a sebészi acél igen jól véd a korróziótól, kiváló mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, de a biokompatibilitása javítandó. A nikkel (55%) és a titán (45%) alkotta nitinol sztentek alkalmazásakor már kedvezőbb eredményekről számoltak be a korai szöveti összeférhetőség tekintetében, annak ellenére, hogy néhány esetben immunológiai reakciók is kialakultak. A sztent-telepítés a hemokompatibilitás izgalmas területe.
A biokompatibilitás, a szöveti összeférhetőség jelentőségére, követelményére a fémeknek speciális környezetben, így például élő szervezetben való elhelyezéssel szerzett tapasztalatok hívták fel a figyelmet. A korai összeférhetőségi problémákat a trombózis, a gyulladás és a neointima (az érfal újonnan képződő belső rétege) proliferációja jelenti. A késői problémák 2 csoportba sorolhatók: mechanikai és kémiai jellegű károsodásokra. Az előbbi a szívösszehúzódások által kiváltott anyagfáradással magyarázhatók, míg a kémiai reakciók a korrózió és a depolimerizációt kísérő toxikus anyagok felszabadulásával hozhatók kapcsolatba.
Gyógyszeres sztent
A beszámolók szerint a gyulladásos reakció módosulhat a gyógyszerkibocsátó sztent (drug-eluting stent, DES) alkalmazásával. A sztentből feloldódó gyógyszerek ideális lehetőséget teremthetnek a gyulladásos reakció és így az intimaproliferizáció mérséklésére. 1964-65-ben egy kanadai expedíció a Húsvét-Szigeteken izolált egy makrolid antibiotikumot, mely immunszupresszív hatással (az immunrendszert gátló) rendelkezett. Az elvégzett vizsgálatok alapján, emberen történő alkalmazása veszélytelennek tűnt, így Sousa és munkatársai elkezdték humán alkalmazását.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A Sirolimus (rapamycin) nevű makrolid gombaellenes szert a sztent felszínére applikálják, majd ezt a réteget egy gyógyszermentes, diffúziós barrierrel látják el, mely a hatóanyag felszabadulását elnyújtja. Ezzel az előkészítéssel a sztentbeültetés után 30 napon belül körülbelül 80% hatóanyag (gyógyszer) szabadul fel.
Betegtényezők
Tekintettel arra, hogy a koronária intervenciót ma már idősebb és súlyosabb állapotú betegeken is elvégzik, olyan kezelési stratégia, algoritmus van kialakulóban, melynek egyik alappillére a tudományos alaposságú rizikóbecslés. E rizikó felmérés alapján „high risk” (magas kockázatú) és „low risk” (alacsony kockázatú) csoportokat különböztetünk meg. A katéter terápiás beavatkozást magas kockázatúnak tartjuk, ha az intervenciót követően nagy a valószínűsége az újabb érelzáródásnak vagy a kiterjedt kisérspazmusnak (érgörcsöknek), melyek a beteg életminőségét jelentős mértékben megváltoztathatják.
Milyenek lehetnek a kockázatok?
A hazai katéterező centrumok személyi feltételei mindenhol lehetővé teszik a primer PCI-k elvégzését. A kontrasztanyagok intravaszkuláris alkalmazása során vesekárosítás léphet fel, mely a vesefunkció akut, rendszerint reverzibilis (visszafordítható) romlásában nyilvánul meg. Cukorbetegekben már kis fokú szérum kreatinin emelkedés esetén (> 115 umol/1), egyébként 150 umol/1 feletti értéknél magasabb a kockázata a kontrasztanyag-vesekárosodás kialakulásának. További rizikótényezőt jelentenek a vese csökkent perfúzióját (áteresztő képességét) okozó állapotok (volumenhiány, súlyos szívelégtelenség és gyógyszerek – diuretikum, nem szteroid gyulladásgátló) okozta vesefunkciót károsító hatása.
Mi a PCI kimenetele?
A koronária angioplasztika gyakorlott intervenciós kardiológus kezében az esetek 90-95%-ában technikailag sikeresen elvégezheztő. és a betegnek megszűnnek a tünetei, panaszai. Az eredmény a kezelendő szűkület anatómiájától is függ. A proximális, koncentrikus, thrombust, meszesedést nem tartalmazó, körülírt szűkületek kezelhetők legkönnyebben
(„A” típusú szűkület), míg a hosszú, kanyargós éren levő, distalis szöglettörésben, elágazódásban fellépő, thrombust, meszet tartalmazó szűkületek („C” típusú szűkület) dilatációja nehezebb feladat. A teljes elzáródással járó koronáriabetegség kezelése PCI-vel különösen nehéz. A régi (hat hónapnál régebbi) elzáródásokon csak ritkán lehet átvezetni a vezetődrótot. Az ennél frissebb elzáródások egy részében sikerülhet átvezetni a drótot, el tudjuk végezni a beavatkozást, de az újraelzáródás kockázata fokozott.
Újabb szűkület kialakulása PCI után
Ballontágítás után 30-40%-ban, sztent behelyezése után 15-20%-ban restenosis (újra elzáródás) alakul ki. A restenosis oka lehet spazmus (érgörcs), trombózis, de leggyakrabban úgynevezett vaszkuláris hiperreakció, azaz a rugalmas elemek ismételt összehúzódása és a simaizomsejtek proliferációja (túlburjánzása). A restenosisok gyakrabban alakulnak ki: férfiakban, dohányosokban, cukorbetegekben, instabil angina (szívtáji szorító fájdalmak) miatt kezelt betegekben, szájadékban vagy elágazásban levő szűkületek kezelése, illetve kezelt, teljes érelzáródás után. A restenosis, ha klinikai tüneteket is okoz, akkor ismételt beavatkozást tesz szükségessé. Ez elsősorban újabb tágítással és sztentbeültetéssel kezelhető. Az ismételt tágítás (dilatáció) sikerének valószínűsége épp olyan jó, mint az első beavatkozásé. Ismételt restenosis esetén mérlegelendő a választott időben történő bypass műtét elvégzése, sztent beültetése után kialakuló stenosis esetén az ismételt gyógyszerkibocsátó sztent beültetésével, vagy úgynevezett rotablator segítségével is, de a recidíva (az újabb szűkület kialakulásának) esélye meglehetősen nagy.
Konklúzió
A katéteres eszközök fejlődése és a beavatkozást végzők gyakorlottabbá válása nyomán jelentősen kiszélesedett az angioplasztikára vagy más katéteres revascularizatiós (keringést helyreállító) beavatkozásra alkalmasnak talált betegek köre. A betegek kiválasztásánál mérlegelni kell a revascularizatio szükségességét, a szűkület angiográfiai képe alapján a beavatkozás sikerességének valószínűségét, az intervenció sikertelenségének lehetőségét és az abból fakadó esetleges következményeket, a restenosis kialakulását, teljes revascularizatio igényét, a kísérő betegségeket és a beteg műtétre való alkalmasságát, valamint a beteg kívánságát.
Mire jó a sztent és kiknek ajánlják?
A sztent jelentős haladást jelent az intervenciós kardiológiában. Az angioplasztika utáni restenosis (újabb szűkület) megelőzésére alkalmazott ideiglenes vagy végleges sztentek elterjedését korlátozza az általuk okozott érfalsérülés. Az optimális sztenttelepítéshez a fém és a polimer mechanikus tulajdonságai közül a felszíniek a legfontosabbak. A jelenlegi legjobb stratégia a minimális értrauma és maximális érátmérő elérése, az ér belhártyája (endothel) funkciójának megőrzése mellett. Az érhatások következményei a trombózis képében jelentkeznek. Különböző megközelítések és mechanizmusok játszanak szerepet e reakciók kivédésében: antitrombotikus és antiproliferatív anyagokkal bevont állandó vagy ideiglenes sztent behelyezése, endothel sejtekkel és az érfali reendothelizációt elősegítő gyógyszerekkel impregnált protézisek alkalmazása, a spirálok fémfelszínének módosítása.
Mi jöhet ezután?
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.