Hallás és egyensúlyozás
Nyilván tudja, hogy füle teszi lehetővé a csodás zenék, a madárcsi-csergés vagy éppen az ébresztőóra hangjának meghallását, de arról talán kevesebbet hallott, hogy van egy másik fontos funkciója is – az egyensúlyozás. A fül apró és kényes struktúráit a túlzott zaj és a betegségek is károsíthatják. Olvasson tovább, hogy megtudja, mit tehet hallása és egyensúlya védelméért!
Igyon egy kis vörösbort!
Íme, egy jó hír: a mértékletes vörösborfogyasztás segíthet megóvni hallását.
Ez az italban lévő, erős antioxidáns hatású rezveratrolnak köszönhető, amely a szervezet számos pontján nyújt védelmet a szabad gyökök kártételével szemben – így a belső fülben is. a vörösbor a rezveratrol egyik legjobb forrása, ám tartsa be az egészséges alkoholfogyasztásra vonatkozó irányelveket, és naponta csak egy, esetleg két pohárral igyon belőle! Ha nem szereti az alkoholt, megfelel a piros szőlőlé, illetve friss szőlő fogyasztása is.
Csendesítse el a csengést!
Bár még további vizsgálatok szükségesek, a kutatók szerint a gyógyszer föltehetőleg a rendellenesség hátterében megbúvó fokozott idegsejt-aktivitást mérsékli. Ez egy nap új kezelési megoldásokat kínálhat azoknak, akik e gyakori, sokszor az életminőséget is rontó problémával küszködnek.
Vigyázzon a tűzijátékokkal!
A modern tűzijátékok sokkal hangosabbak, mint a régiek, és a hallást is veszélyeztethetik – különösen a csecsemőkét és a kisgyermekekét. A nagyobb tűzijátékokat a kisgyerekeknek csak fülvédővel vagy füldugóval volna szabad megtekinteniük. Zárt térben – az apró, fallal körülvett kerteket is ideértve – ne rendezzen tűzijátékot (főleg olyat ne, amelyhez nagyméretű rakétákat használna)!
Hasonló módon védekezzen az egyéb erős zajforrások ellen, mint például a következők:
- rockkoncertek (próbálja ki a speciális, zajcsökkentő hififüldugókat),
- útjavítások,
- motoros fűnyírók,
- motoros szerszámok,
- ipari gépek.
A tűzijáték közben használt fülvédő óv a halláskárosodás ellen.
Dúdoljon a hallásáért!
Kissé talán furcsa ötlet, de ha rászokik, hogy erős zajforráshoz közeledve dúdolni kezdjen, akkor élete későbbi részében jobb maradhat a hallása. A belső fülnek van ugyanis egy, a túlzott zaj okozta károk ellen védő mechanizmusa: ilyenkor izmok feszítik meg a dobhártyát, s ezáltal csökken a belső fülbe jutó hang erőssége. Ezt az automatikus reflexet teheti még hatékonyabbá, ha csukott szájjal dúdolgat, mert ez segíti a szóban forgó izmok megfeszülését, még hatékonyabb védelmet nyújtva a fülnek.
Megfontoltan válasszon fejhallgatót!
A hallójáratba illeszthető apró fülhallgatók a közhiedelemmel ellentétben nem tesznek jót a hallásnak – olyan sok zaj szivárog be mellettük, hogy a hangerőt veszélyesen magas szintre kell állítani, s ez akár halláskárosodást okozhat. Egy, a siketség kutatásával foglalkozó brit szervezet kimutatta, hogy a hallás védelme szempontjából sokkal jobb hatásúak a fület kívülről teljesen beborító fejhallgatók – egyszerűen azért, mert azokat használva sokkal alacsonyabb hangerő mellett is belefeledkezhet a zenébe.
Implantátumok a féloldali siketség ellen
A féloldali siketség viszonylag gyakori probléma, amely megnehezíti a hangforrások helyének azonosítását – emiatt veszélyesebbé válhat például az úttesten való átkelés, és zajos szobában gondot okoz a beszélgetés is. Az állapot nehezen kezelhető, de több új megoldás is megjelent – köztük egy csontba ültethető hallássegítő eszköz (Baha-rendszer).
Az eszköz a fül mögé, a koponyacsontba építhető apró, titániumból készült belső egységből és az arra csatlakoztatható külső hangfeldolgozóból áll. Az implantátum a koponyacsonton keresztül átvezeti a hangrezgéseket az ép oldalon megfelelően működő fülhöz. Az implantátum beültetése rövid időt vesz igénybe, néhány napos gyógyulási időszakkal. Ezt a módszert a közép-európai térségben Magyarországon alkalmazták először, 2012-ben.
Egyen édesburgonyát!
Hallása megóvásához kulcsfontosságú, hogy étrendje tartalmazza a megfelelő tápanyagokat. Az édesburgonya igen gazdag A-vitaminban, amely növeli a belső fülnek a hangok iránti érzékenységét. A B-vitaminok szintén nélkülözhetetlenek a jó halláshoz: védelmezik a belső fül hangérzékelő részének, a csigának az idegeit és ereit. A magos kenyérrel fogyasztott zöldborsóleves B-vitaminban gazdag étel.
Ellenőrizze gyógyszereit!
Ha azt vette észre, hogy romlott a hallása, nem kizárt, hogy a gyógyszerei tehetnek róla. Kérdezze meg orvosától vagy gyógyszerészétől, van-e az ön által szedett orvosságok között olyan, amelyik árthat a fülnek. Sok gyógyszer okozhat mellékhatásként hallásromlást vagy fülcsengést (tinnitus) – főleg ha nagy dózisban szedik őket; ilyen például az aszpirin, az egyéb nemszteroid gyulladásgátló szerek (NSAID-k), egyes antibiotikumok, vízhajtók, vérnyomáscsökkentők és fogamzásgátlók. Ha úgy véli, hogy valamelyik gyógyszere okozhatja hallászavarát, beszéljen orvosával!
Figyeljen a madárdalra!
Ahányszor csak alkalma nyílik rá, próbálja elkülöníteni környezete egyes hangjait. Ez segít, hogy figyelmesebb hallgató legyen, és jobban meg tudja különböztetni a beszédet a háttérzajtól. A kulcs az, hogy gyakorolja az egyes hangok elkülönítését az összes többitől – például figyelje egy madár csicsergését a forgalom zúgása mellett, vagy összpontosítson egyetlen hangszer hangjára egy nagyzenekari felvételen.
Maradjon mozgásban, hogy lassítsa a korral járó hallásromlást! A rendszeres aerob jellegű testmozgás javítja a fül vérellátását, s minél jobb általános kondícióban van, annál jobb lesz a hallása is.
Csökkentse a füstveszélyt!
Nemcsak az fontos, hogy leszokjon a dohányzásról, hanem az is, hogy kerülje a többi dohányost – ezzel hosszú távon sokat segíthet a hallásán. Minél többet érintkezik cigarettafüsttel, annál nagyobb lesz a korral járó halláskárosodás kockázata, áll a Journal of the American Médical Association egyik cikkében.
Hagyja a távkapcsolót!
Köztudott, hogy a tévéreklámok sok esetben hangosabbak a műsoroknál, amelyeket megszakítanak. A természetes reakció erre az, hogy a reklámblokk elején és végén is állít a készülék hangerején. A szakértők azonban meglepő módon a tévé oly módon való beállítását javasolják, hogy a hangerő a reklámok közben normális legyen. Amikor aztán folytatódik a nézett műsor, akkor ne hangosítsa fel a készüléket, és ne is üljön közelebb! A jelek szerint ugyanis a fülelés a legjobb stratégia. A halkabb hangok pontos észlelése érdekében tett erőfeszítés segít megelőzni a hallás romlását.
Igyon mértékkel!
Egy-egy pohár bor vagy sör még segít is megóvni a hallását. Ne feledje azonban, hogy az éveken át folytatott, túlzott alkoholizálás idővel halláskárosodást okoz!
Jógázzon!
Ha Méniére-betegsége van – erre az állapotra a hirtelen szédülési rohamok jellemzők, fülcsengés és hallásromlás kíséretében, amit a belső fülben felhalmozódó folyadék okoz -, valószínűleg elkeseredett, amikor orvosa közölte, hogy erre a rendellenességre nincs hatásos kezelés. Ám mégis van segítség. Kiderült ugyanis, hogy egyes módszerek, mint például a klasszikus fizikoterápia vagy a jóga, segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Fogyasszon kevesebb sót!
Egyes Méniére-betegségben szenvedők azt tapasztalták, hogy a sóbevitel csökkentése enyhítheti tüneteiket. Ha kevesebb sót eszik, az más módokon is jót tesz egészségének – elsősorban a vérnyomását csökkenti -, tehát mindenképp érdemes próbát tennie ezzel a stratégiával. Kezdetnek például egyen kevesebb sós ropogtatnivalót.
Hangolja át a rádiót!
Ha cseng a füle, próbálja rádióját két állomás közé hangolni és bekapcsolva hagyni. Az ott fogható sztatikus zörej segíthet kioltani a fülzúgást. Az újzélandi Siketek Országos Alapítványa szerint a probléma elviselhető szintűre mérsékelhető, ha a rosszul hangolt rádió „fehérzaját” hallgatják, amely lényegében elfedi az idegesítő fülcsengést.
Szedjen ginkgót!
Egy, a páfrányfenyő (Ginkgo biloba) levelének kivonatát tartalmazó növényi orvosság segíthet enyhíteni a fülcsengést és a fülzúgást. A szerről emellett úgy gondolják, hogy a hallás romlását is csökkenti, mivel fokozza a fül vérellátását. Számítson azonban arra, hogy a szer nem hat azonnal: néhány hétig kell szednie, mielőtt bármilyen változást tapasztalna. A különféle termékek hatóanyag-tartalma is változó, tehát tartsa be pontosan a címkén feltüntetett adagolási utasítást! A fa leveleiből házilag ne készítsen teát, mert az nem kívánatos anyagokat is tartalmaz, így veszélyes lehet.
Használjon hallókészüléket!
Az állapotához igazított hallókészülék nemcsak abban segít, hogy jobban halljon, hanem hallásának további romlását is lassítja. Minél hosszabb ideig van megfosztva agya a hallási ingerektől, annál kevésbé reagál a hangokra, és annál nehezebben fog tudni alkalmazkodni, amikor végre mégis hallókészülékhez jut. Ha tehát az a gyanúja, hogy füle már nem a régi, menjen el hallásvizsgálatra, és szükség esetén kezdjen hallókészüléket használni.
Nézzen félre, úgy hallgassa az önhöz beszélőt!
Ez udvariatlan viselkedésnek tűnhet ugyan, ám ha fejét 45 fokos szögben elfordítja attól a személytől, aki mond önnek valamit, sokkal jobban fogja hallani a szavait. A hanghullámok megkerülik a fejet, ám így jó részük elvész, tehát végül sokkal kevesebbet fog hallani – főleg ha zajos környezetben van és egyenesen a beszélőre néz. Az ötlet a brit Deafness Research (süketségkutatás) nevű szervezettől származik, s egy olyan felvilágosító kampány részeként szolgál, amely a hallássérülteknek kíván segíteni, hogy a legjobban ki tudják használni még meglévő hallásukat.
Láthatatlan hallókészülék
Hamarosan olyan hallókészüléket viselhet, amely nem egyszerűen apró lesz, hanem valóban láthatatlan. Jelenleg az elektronikus eszköznek még csak egy része ültethető be a csigába, azaz a belső fül azon részébe, amely a hangokat átadja a hallóidegnek. A külső hangokat fölerősítő parányi mikrofont a fül külső részén kell elhelyezni, hogy kizárhassák a testből eredő olyan zajokat, mint például a szívdobogás. A kutatók azonban állítólag már közel járnak e probléma megoldásához is, és meg is kezdték az első teljesen beültethető hallókészülékek embereken való vizsgálatát. A fantasztikus eredmény egyetlen hátulütője, hogy tízévente műtéti úton kell elemet cserélni – de ez talán megfizethető ár az eszköz láthatatlanságáért és egyszerű használatáért.
Talán csak dugulás?
Az idősebbek hajlamosak azt gondolni, hogy egyre romló hallásuknak a kor az oka. Valójában azonban sok esetben egyszerűen csak a fülzsír felhalmozódása áll a jelenség hátterében – ami könnyen megszüntethető. Ha gond van a hallásával, mindig forduljon orvoshoz az ok kiderítéséért!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.