Hogyan eddzük testünket?
A mindennapos testmozgás nélkülözhetetlen az egészséghez. Formában tartja a testet, csökkenti a szívbetegség kockázatát, és segít az elhízás megelőzésében is. Nem kell drága pénzért edzőtermi bérletet vásárolnunk – elég, ha kilépünk a házból. Soha sem késő elkezdeni!
Mozgás és környezet
A testmozgás során két, a környezettel kapcsolatos szempontot kell figyelembe vennünk: tiszta és biztonságos-e a környezet, amelyben edzünk? Környezetbarát módon végezzük-e a testmozgást?
- Ne fussunk vagy gyalogoljunk főútvonalak közelében vagy csúcsforgalom idején, mivel a szmog belégzése káros. Nem fog javulni a közérzetünk, ha szennyező anyag jut a szervezetünkbe. Különösen oda kell figyelnünk a levegő minőségére, ha asztmásak vagyunk!
- Ha éjszaka gyalogolunk, futunk vagy kerékpározunk, viseljünk fényvisszaverő ruhát!
- Ha éjszaka űzünk szabadtéri sportot, a megvilágításhoz reflektorok kellenek. Ezek sok energiát fogyaszthatnak, s ezáltal hozzájárulnak a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásához.
- Ha golfozunk, vagy sportpályán edzünk, járjunk utána, hogy a pázsit gondozásához környezetbarát termékeket használnak-e!
- Mielőtt úsznánk egy folyóban, tóban vagy tengerben, nézzük meg a legfrissebb vízszennyezettség-jelentéseket! A nagyobb esők után 2-3 napon át nagyobb lehet a tengervíz szennyezettsége, ugyanis az eresz-csatornákból ennyi idő alatt jut el az összegyűlt csapadék a tengerbe. Azt sem árt tudnunk, hogy nincs-e a kiválasztott partszakasz közelében szennyvíztisztító telep.
- Ha valamilyen vízisport után has-menést kapunk, hallgassunk a testünkre, és tartsuk távol magunkat a víztől, mivel az szennyezett lehet.
- A testmozgást lassan kezdjük, és fokozatosan növeljük a terhelést! Ne akarjunk egyből 5 kilo¬métert futni, ha csak most kezdtünk neki! A szervezetünk nem áll még készen, és ha túl magasra rakjuk a mércét, csalódás vár ránk.
- Haladjunk a saját tempónkban, és ne aggódjunk, ha ez a tempó lassabb, mint szeretnénk! A szervezetünk egyértelmű jelzéseket ad, ha ideje magasabb fokozatba kapcsolnunk.
- Olyasmit végezzünk, amit élvezünk! Válasszunk mérsékelten megerőltető testmozgást, amely a szokásosnál intenzívebb működésre készteti a szívünket, de amelyet ugyanakkor szórakoztatónak is találunk! Ha a kondi-teremben nem érezzük jól magunkat, válasszunk más sportágat!
- Ha van úszómedencénk, próbáljunk meg barátaink és szomszédaink bevonásával összehozni egy vízitorna csoportot! Így a foglalkozásokat vezető edző bérét közösen fizethetjük.
- Tartsunk ki a választott mozgás mellett még akkor is, ha eleinte nehéznek tűnik! A tartós edzettség titka a rendszeres testmozgás.
- Rendszeresen teniszezzünk, golfozzunk, vagy végezzünk más hasonló szabadtéri sportot! így több időt töltünk a szabadban, ahol a napfény hatására D-vitamin képződik a szervezetünkben, ez pedig fokozza a kalcium beépülését, és segíti az immunrendszer működését is.
- Ha biztatásra van szükségünk, kérjük meg egy barátunkat, hogy eddzen velünk! így nehezebb lesz elodázni a mozgást csak azért, mert nincs hozzá kedvünk.
- Amennyiben úgy érzi, hogy a célok kitűzése segíthet, tegyen úgy! A kitűzött cél azonban mindig legyen elérhető, s ne számítsunk azonnali eredményre! A jó teljesítményért jutalmazzuk meg magunkat!
Biztos tipp
Ésszerű edzés
Ne kezdjük az edzést nyújtással! Ma már úgy vélik, hogy ennek több a kára, mint a haszna, mert a bemelegítetlen izmokat nem lehet biztonságosan és kellő mértékben kinyújtani.
A kiszáradás elkerülése érdekében edzés előtt, alatt és után is igyunk sok vizet!
Az edzést mindig lassan, óvatosan kezdjük, hogy elkerüljük a merev izmok sérülését – és az esetleges drága orvosi kezelést! A terhelést 5-10 perc alatt, fokozatosan növeljük! Minél jobban bemelegedtek, annál jobb teljesítményt nyújtanak majd az izmaink, s annál jobb hatás-fokkal hasznosítják az oxigént és a tápanyagokat.
- Mit tegyünk, ha a futás örömét csorbítja a csámpás láb?
- Könnyűatlétika gyermekkorban: futás, magasugrás, távolugrás
- Mi az a aerob mozgás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az edzés végén hagyjunk elegendő időt a szervezetnek arra, hogy lehűljön, illetve a pulzusunk visszaállhasson a normális értékre! Az a leghatékonyabb, ha a mozgásra szánt időbe némi mély nyújtás is belefér, amíg az izmok még melegek.
Az edzés befejeztével még leg-alább 5-10 percet várjunk, mielőtt a zuhany alá állnánk, és akkor is csak langyos vizet használjunk, más-különben testünk magas hőmérséklete és a víz melege együttesen szédülést vagy még rosszabb esetben akár ájulást is okozhat.
Mozgás- mellékesen
Mindennapjaink során sokkal kevesebbet mozgunk, mint hajdanán elődeink tették — „hála” az autónak és a háztartási gépeknek, íme néhány hasznos ötlet arra, hogyan mozoghatunk többet nap mint nap.
- Ahelyett, hogy megfizetnénk érte valakit, végezzük el magunk az autó-mosást, az ablaktisztítást, a fűnyírást, a gereblyézést, a fürdőszoba-takarítást vagy a porszívózást! Ez mind kiváló aerob típusú testmozgás, és még spórolunk is vele!
- A mozgólépcsőn gyalogoljunk fel-felé, s a lift helyett használjuk a lépcsőt! Keményebben megdolgoztatjuk a lábizmainkat, ha közben nem kapaszkodunk a korlátba.
- Játsszunk gyermekeinkkel vagy unokáinkkal ahelyett, hogy csak tétlenül figyelnénk a játékukat! Ha az iskola a közelben van, reggelenként gyalog sétáljunk el velük oda! Nekünk hasznos lesz a mindennapos testmozgás, a kicsik pedig egészséges szokásokra tehetnek szert.
- Lassan üljünk le: ahelyett, hogy lehuppannánk a székbe, az izmainkat használva ereszkedjünk le!
- Felálláskor hagyjuk, hogy a hasizmaink végezzék a munka javát! Ne támaszkodjunk a kezünkre, és ne hintáztassuk a testünket, hogy így nyerjünk lendületet!
- Gyalog járjunk a postára vagy a boltba!
- A bevásárlószatyrokat ne lendületből, hanem erőből emeljük az autó csomagtartójába!
Tízperces edzések
- Osszuk fel a heti edzésidőt 15, egyenként 10 perces részre! 10 alkalommal aerob típusú testmozgást végezzünk, háromszor erősítést, kétszer pedig nyújtsunk vagy jógázzunk!
- A 10 percből 2 perc legyen a bemelegítés, 6 perc a tényleges munka, végül pedig
- 2 perc a levezetés!
- Ügyeljünk rá, hogy a pár perc alatt keményen dolgoztassuk meg magunkat, mivel a rövid ideig tartó testmozgás csakis így lehet hatékony. Az edzés nehézsége az egytől ötig terjedő skálán négyesnek feleljen meg!
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.