Hogyan fagyasszuk le az élelmiszereket?
A friss élelmiszereket mindig olyankor fagyasszuk le, amikor a legfinomabbak! A legnagyobb tápérték biztosítása érdekében a zöldségeket – különösen a borsót, a kukoricát és a fejtett babot, amelyekben a leszedést követően órákon belül keményítővé alakulnak át a cukrok – azonnal le kell fagyasztani.
Kertből a mélyhűtőbe
A bazsalikomot a nyár folyamán folyamatosan szedjük, hogy ne tudjon magot hozni! Készítsünk belőle pestót, s negyed csészényi adagokban fagyasszuk le!
- A cukkinit reszeljük (vagy aprítsuk) durvára, és tegyük egy nagyobb szűrőbe lecsöpögni (nyomkodjunk ki belőle annyi folyadékot, amennyit csak tudunk)! Csomagoljuk 1-2 csészényi adagokba, s így fagyasszuk le! Használhatjuk bundázott készítményekhez, palacsintákhoz, kenyérhez, süteményekhez vagy tésztára is.
- A paprikát vágjuk négyfelé, távolítsuk el a magházat és az ereket, majd tegyük a darabokat a héjukkal felfelé grilltálcára! Grillezzük magas hőfokon, amíg a héja meg nem feketedik! Takarjuk le egy régi konyharuhával, és amint kézben fogható hőmérsékletűvé hűlt, húzzuk le a héját! Lefagyasztás után bármikor percek alatt kész a friss grillezett paprika.
- A parajlevelekről szedjük le a levélnyeleket! Néhány másodpercig blansírozzuk a leveleket forrásban lévő vízben, de az is jó, ha egy kis olívaolajban sütjük meg őket. Csöpögtessük le, nyomogassuk ki a felesleges nedvességet, és megfelelő méretű adagokban fagyasszuk le! Kiváló köret a főtt ételekhez.
- Ne pazaroljuk el a biocitrom héját! Kifacsarás előtt reszeljük le, és tegyük légmentesen záródó dobozba, amelyet a mélyhűtőben tartunk! Az újabb adagokat nyugodtan keverjük hozzá! Használjuk süteménybe!
- A fűszernövényeket jégkockakészítő tálcákban fagyasszuk le! Először mossuk meg és aprítsuk fel a növényeket, majd tegyünk egy-egy adagnyit a tartó egyes rekeszeibe! Öntsünk rá forrásban lévő vizet, majd kihűlés után tegyük a tálcát a fagyasztóba! Ha a víz megfagyott, rakjuk át a kockákat egy zacskóba! Levesekhez, ragukhoz és mártásokhoz használhatjuk.
- Facsarjunk citromvagy zöldcitromlevet, és fagyasszuk le jégkockatartóban!
Tanácsok a felengedéshez
- A felengedett halat 1-2 napon belül használjuk fel!
- A darált húsokat a hűtőszekrényben engedjük fel!
- Az alacsony nedvességtartalmú előkészített ételek, például a sütemények szobahőmérsékleten is felengedhetők.
- Soha ne engedtessünk fel romlékony ételeket a konyhapulton vagy a szabadban, de még a lakás leghűvösebb helyiségében sem!
- Ez ugyanis elősegítheti a mikroorganizmusok elszaporodását, ami viszont ételmérgezést okozhat.
Zöldségek blansírozása
Fagyasztás előtt a legtöbb zöldséget blansírozni kell, hogy megőrizze színét, ízét és állagát. Használjunk nagy fazekat, amelynek párolóbetétje is van, és forraljunk fel benne mintegy 15 cm-nyi vizet! Terítsük a zöldséget vékony rétegben a párolókosárba, tegyük rá a fedelet! Minél kisebb és zsengébb darabokkal dolgozunk, annál rövidebb ideig kell párolnunk. A főzési folyamat leállításához merítsük a zöldségeket jeges vízbe!
Fagyasztási tippek
A baktériumok elszaporodását megelőzendő a maradékokat a lehető leggyorsabban fagyasszuk le – ha húst tartalmaznak, akkor azonnal!
Használjunk légmentesen záró edényeket, hogy elkerüljük a fagyasztás okozta káros elváltozást (kiszáradás)! Szilárd ételek fagyasztása előtt igyekezzünk minél több levegőt kipréselni az edényből!
Folyékony vagy félfolyékony ételek fagyasztásakor tegyük lehetővé a tágulást! Hagyjunk 3 cm-nyi helyet az edény pereme alatt!
Ne töltsük túl a fagyasztószekrényt új dolgokkal! Ha nagyobb mennyiség lefagyasztására készülünk, legalább 24 órával előtte állítsuk a hőmérsékletet a legalacsonyabbra; ha minden megfagyott, a termosztátot visszakapcsolhatjuk a szokásos fokozatra.
Ne feledjük el feltüntetni a csomagoláson, hogy mit és mikor fagyasztottunk le! A házilag fagyasztott zöldségek 10 hónapig állnak el, a vásároltak viszont csak 8 hónapig. Nézzünk ennek utána a fagyasztó használati útmutatójában, de semmit se tároljunk egy évnél tovább!
Olyan sok ételt lehet lefagyasztani, hogy egyszerűbb felsorolni, melyeknél nem alkalmazható ez a módszer.
- Nyers, egész tojás
- Kemény tojás
- Főtt burgonya
- Nyers burgonya
- Túró (bolti)
- Zselatinos saláták és desszertek
- Salátazöldségek, pl. saláta, paradicsom, retek, uborka
- Krémmel töltött sütemények
- Tojásfehérjés mázú sütemények
- Sodós vagy krémes lepények, habcsókok
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.