Hogyan kerülhetjük el a gyulladásos betegségeket?
Mit tehetünk elkerülésük érdekében?
Nem részletezem a műtétes orvosi szakmák ábécéjének részét képező aszepsis (műtéti beavatkozásokhoz baktériummentes környezet biztosítása) és antiszepszis (a bekövetkezett fertőzések legyőzésére irányuló orvosi tevékenység) szabályainak ismertetését, a minden műtéti szakmára vonatkozó higiénés előírások betartásának követelményét. Csupán egy-két, evidenciának tekinthető dolgot érintek: a korszerű zsilipelést (szülőszoba és műtők), a szakszerű bemosakodást, a műtéti terület fertőtlenítését, a műtéti izolálás szabályainak betartását, a használt műszerek és textíliák szakszerű sterilizálását, a műtőhelyiségek és bútorok fertőtlenítésének, rendben tartásának biztosítását, a személyzet rendszeres szűrővizsgálatainak fontosságát.
Mire kell odafigyelnünk?
A fertőzéses, gyulladásos betegségek megelőzését vagy súlyosbodásának megelőzését célzó rendszabályok és teendők egész szakmai ténykedésünket áthatják.
Azért is kezelnünk kell, mert így előzhetjük meg a hüvelyből kiinduló, a felső nemi szerveket, a hasüreget is fenyegető ascendalo (felfelé terjedő) betegségeket, gyulladásokat, tályogokat vagy akár a szepszist is. Amikor a hüvelygyulladásban szenvedő beteg férjét, partnerét is kezeljük, azt azért tesszük, hogy elhárítsuk az újrafertőződés veszélyét.
A műtétes betegek védelme
A megelőzést céiozza a tervezett műtétre váró betegek műtét eiőtti kivizsgálása:
műtéti teherbíró képességének megítélése;
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- a hüvelygyulladások műtét előtti gyógyítása,
- a szakszerű műtéti előkészítés,
- bélelőkészítés,
- transzfúzióhoz vér rendelése,
- fanszőrzet leborotválása,
- hasi műtétekhez hólyagkatéter felhelyezése;
- a kivehető fogpótlás eltávolítása;
- a befertőződés fokozott veszélye esetén szóbajövő antibiotikum-profilaxis,
- valamint a fokozott trombózisveszély esetén alkalmazott heparin-profilaxis,
a hasüreg hasfalzárás előtti, fertőtlenítő oldattal történő átöblítése, a törlők és műszerek számolása, a hasüreg és a hasfal szükség szerinti drenálása is.
Küzdelem az egészséges pszichoszomatikus nem kialakításáért, a devianciák kialakulásának megelőzéséért
Ismert, hogy a nemi identitás négy pillérre épül. A kromoszomális, gonadális és fenotípusos nem alakulását nem tudjuk befolyásolni. A pszichoszomatikus nem azonban döntően a családban, a társadalmi környezetben, a médiumokban látott mintáktól, neveléstől, ráhatásoktól, tudatformálástól függ.
Napjainkban a devianciák, az extremitások, a „másság” kérdéseinek nagy nyilvánosság előtti gyakori tárgyalása, a homoszexualitás „reklámozása” a még formálódó nemi identitás életszakaszában járó fiatalság körében a pszichoszomatikus nem, a nemi identitástudat torzulását eredményezheti. Nekünk, orvosoknak, felvilágosító, egészségnevelő előadásokat gyakran vállaló nőgyógyászoknak fontos feladatunk, hogy egészségnevelő tevékenységünk, iskolai szerepléseink során minden tőlünk telhetőt megtegyünk a fiatalok egészséges nemi identitástudatának kialakításáért, családi életre, gyermekvállalásra való felkészítésükért.
A „hormonpótló kezelés”
A változáskori panaszok kezelésének és az ilyenkor beinduló időskori betegségek megelőzésének lehetőségei. A hormonpótló kezelés a modern orvostudomány nagy ajándéka. Kegyes volt a sors a nőgyógyászokhoz, hiszen újabb népbetegségek megelőzésének eszközét adta a kezünkbe. Szerencsések a változáskorba és az utolsó menzeszt követő posztmenopauza életszakaszba eljutó nők, mert a hormonpótló kezelés jobb életminőség elérését és több időskori betegség megelőzését teszi lehetővé számukra életük utolsó 20-30 évében. Ma tudjuk már azt, hogy a változáskorban létrejövő ösztrogénhiánnyal összefüggésbe hozható későbbi betegségek hormonpótló kezeléssel (azaz a korábbi hosszú életszakaszban a petefészkek által termelt ösztrogén hormon gyógyszeres pótlásával) nagyobb részt megelőzhetők vagy késleltethetők. Tapasztaljuk azonban az ellenállást is. Gyakorta halljuk, olykor még egészségügyi dolgozóktól is, hogy „ez az élet rendje”, egyszer mindenkinek meg kell halnia, s ehhez -tetszik, nem tetszik – rogyadozó öregségen át vezet az út. Nem érthetünk egyet ezzel a mentalitással. Nem tartozik-e hozzá az élet rendjéhez az is, hogy az ember, mint természeti lény esendő, a természeti (és társadalmi) környezetben számtalan betegség fenyegeti és élete folyamán sokszor beteggé is válik? Ez is a természet rendjéhez tartozik, ne gyógyítsuk hát meg a meggyógyítható betegeket? Mi orvosok hivatásszerűen és teljes meggyőződéssel valljuk, hogy amely betegség megelőzhető, azt meg kell előzni, és amely meggyógyítható, azt meg kell gyógyítani. Valamilyen okból sokan félnek a hormonoktól. „Jaj, csak hormongyógyszert ne!” Érdekes azonban, hogy ez a tiltakozás, ez a félelem csak a változáskori és időskori hormonpótló kezeléssel kapcsolatban nyilvánul meg. Mindenki tudja, hogy pajzsmirigy-hormonhiányos betegségben pajzsmirigyhormon gyógyszert adunk. A hasnyálmirigy inzulin hormonjának hiánya esetén inzulin hormonkezelést alkalmazunk. Számos betegség esetén adunk mellékvesehormon-gyógyszereket.
Érthetetlen, hogy miért pont annak a korábban petefészkek által termelt ösztrogénhormonnak a pótlásától félnek az emberek, amely hormon életükben körülbelül 40 éven át alapvetően szükséges volt a szervezet élettani működéséhez, például a szaporodáshoz is.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.