Mi az a nyugtalanláb-szindróma és hogyan kezelhető?
Szervezete többi része már aludna, lábai azonban nagyon is ébren vannak, furcsa, bizsergő érzésekkel kínozzák, s emiatt addig rúgkapál, amíg a takaró is messzire repül? Ha ez ismerősen hangzik, akkor talán nyugtalanláb-szindrómával (RLS) van dolga. Lehetséges, hogy az állapot öröklött eredetű, bár a terhesség, a vashiány, az alacsony folsavszint és más egészségi problémák is előidézhetik. Nincs olyan kezelés, amely mindenki esetében beválik, ezért inkább azokra összpontosítottunk, amelyek az emberek legalább egy részén segítenek.
Több vas fogyasztása
Több, kis esetszámú vizsgálatból is úgy tűnik, hogy a vashiány korrigálása enyhíti a tüneteket és nyugodtabbá teszi az álmot. Ha RLS-ben szenved, kérje meg orvosát, hogy mérjék meg szervezete vasszintjét. Lehet, hogy ezután orvosi ellenőrzés mellett vastartalmú táplálékkiegészítőket kell majd szednie, de talán az is elég, ha több, vasban gazdag ételt eszik.
Másik antidepresszáns szedése
Egyes adatok szerint az RLS-t triciklikus antidepresszánsok, szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k) és lítium szedése is kiválthatja, illetve súlyosbíthatja.
A koffein, az alkohol és a nikotin elhagyása
A Kentuckyi Egyetem szakértői szerint az alkohol, a koffein és a nikotin elkerülése enyhítheti a tüneteket.
Elegendő folsav bevitele
Egy az Alternative Medicine Review című szaklapban megjelent elemzés szerint egyeseknél az alacsony folsavszint is hozzájárul az RLS-hez, és e B-vitamin szintjének normalizálása segíthet az állapoton. Naponta nagyjából 400 mikrogramm folsavat kell bevinni a szervezetbe olyan ételekkel, mint a levélzöldségek, a vitaminozott gabonapelyhek, a lencse vagy a csicseriborsó. Ehhez elég elfogyasztania 100 gramm lencsét vagy babot, 80 gramm főtt brokkolit és 2,5 deciliter narancslevet.
Ropinirol és pramipexol
A pramipexol dopaminagonista szer hatásával foglalkozó hét vizsgálatot elemezve a kutatók megállapították, hogy az RLS-ben szenvedő betegek 60 százaléka szerint a vizsgálat első hónapjában 50 százalékkal enyhültek a tünetek – de sajnos a placebót szedő önkéntesek 42 százaléka is ugyanezt mondta. A ropinirollal végzett vizsgálatok hasonló eredményeket adtak.
E gyógyszereknek különös mellékhatásaik lehetnek, például a szerencsejátékozás, a heves szexuális késztetések és a rohamszerű, fékezhetetlen étvágy. A szedés első hónapjában emellett rosszullét, szédülés, kimerültség és álmatlanság jelentkezhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.