Csillapíthatatlan vágyakozás a cukor után
A cukor szó sokak számára a háztartási vagy kristálycukor szinonimája. Pedig sokféle cukor létezik, az egyszerű cukroktól (például a gyümölcs- és szőlőcukor) kezdve a kettős cukrokon, azaz diszacharidokon (például tejcukor, malátacukor) át a poliszacharidokig (például keményítő). Talán sokakat meglep, hogy ez utóbbi esetében is valójában cukorról van szó. Erről azonban könnyen meggyőződhet, ha késhegynyi lisztet vesz a szájába.
A nyál keményítőbontó enzimjeinek hatására lebomlik a lisztben található keményítő szőlőcukorra, és így nagyjából egy perc elteltével édes ízt fog érezni a szájában. A keményítő tehát voltaképpen az emberi anyagcsere számára legfontosabb cukorfajta, a glükóz egyik tárolási formája. Jóllehet a táplálkozástudomány valamennyi cukortípust a szénhidrátok gyűjtőfogalma alá sorolja, ennek ellenére jelentősen különböznek egymástól sejtekre és a vércukorszintre gyakorolt hatásukban.
A döntő tényező az, hogy az adott élelmiszer emésztése során milyen gyorsan és mennyi glükóz szabadul fel, és ennek következtében milyen mértékben és milyen sebességgel emelkedik meg a vércukorszint. Amellett, hogy általános tendencia a szénhidrátokban túlságosan gazdag étrend, elsősorban a cukrozott italok és a keményítőben gazdag ételek azok, amelyek a vércukorszintet gyorsan és jelentősen megemelik, és ennélfogva elsősorban ezek felelősek a modern ember anyagcseréjének túlterheltségéért, sőt tartós károsításáért.
- Ha a cukorfogyasztás következtében gyorsan megemelkedik a vércukorszint, a hasnyálmirigy inzulin hormont bocsát ki. Ez a hormon-háztartás változásához vezet, ami súlyos mellékhatásokat vonhat maga után.
- A túlságosan sok cukor bevitele nem csupán a diabétesz és az Alzheimer-kór kialakulását segíti elő, hanem az agresszív rákos sejtek növekedését is. Az egészség megfelelő védelme érdekében tehát célszerű korlátozni a szénhidrátok fogyasztását, és arra is figyelni, hogy az összes szénhidrátmennyiséghez képest mekkora a glükóz aránya.
Annak ismeretében, amit a cukoranyagcsere sejtekre gyakorolt károsító hatásáról és az agresszív rákos sejtek kialakulásáról és keletkezéséről tudunk, a jövőben sokkal egyszerűbb lesz az egészség megőrzése és a betegségek legyőzése. Az első lépés a szénhidrátfogyasztás ésszerű korlátozása. Az egészségesebb cukorfajták abban is segítenek, hogy az egészség szempontja összeegyeztethető legyen az élvezetekkel.
Táplálékod legyen az orvosságod!
Az utóbbi száz év technikai újításai sokat javítottak mindennapi életünkön. A hétköznapok sokkal kényelmesebbek, mint korábban, ráadásul lényegesen kevésbé veszélyesek is. Jó higiénés körülmények között élünk, rövid idő alatt nagy távolságokat tudunk megtenni, és ha akarunk, az egész világgal kommunikálhatunk. Ezeknek a pozitív fejleményeknek azonban más nézőpontból megítélve megvannak a maguk kockázatai.
- Cukor helyett: mindent az édesítőszerekről
- A cukor kiiktatása étrendünkből
- Több teljes kiőrlésű élelmiszert, több rostot
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kevesebb mozgás
Egyre kevesebb időt töltünk mozgással, mert a legtöbb munkahelyen egész nap ülni kell. Sokkal kevesebb a társas kapcsolatunk, mint elődeinknek, akiknél három-négy generáció együttélése sem volt ritka a nagycsaládban, és ahol kölcsönösen felelősek voltak egymásért, és segítettek egymásnak az emberek. Manapság sokkal inkább magunkra hagyatkozunk, és gyakran képtelenek vagyunk megküzdeni a mindennapos stressz-terheléssel.
Másképp is táplálkozunk.
Az evés-ivás mindinkább elveszíti a közös elkészítés és közös étkezés, valamint az ezzel kapcsolatos, érzéki úton megélhető élvezetek élményét. Ehelyett egyre inkább a puszta energiabevitel az étkezés célja, függetlenül attól, hogy az étel tartalmazza-e az üres kalóriákon kívül a szervezetünk fenntartásához létfontosságú tápanyagokat.
A jövőben a szociológusok és történészek feladata lesz, hogy e változások gyökereit kutassák. Éppoly hűen fel fogják rajzolni a fejlődés vonalát, mint egykor az ókor történetírói tették. Az ő feljegyzéseiknek köszönhetően tudjuk, milyen nagyra értékelték régi antik kultúrákban a táplálkozás jelentőségét az egészség megőrzésében és a gyógyításban.
Az ősgabonák, az alakor (egyszemű búza) és a tönké (kétszemű búza) – ellentétben a mai, nagy terméshozamú gabonafélékkel – a szénhidrátok mellett bőségesen tartalmaztak fehérjét, ásványi anyagokat és vitaminokat. A modern ember azonban, különösen a legutóbbi évtizedekben, egyre távolabb került az egészséges táplálkozástól.
Éppen elég ösztönzőnek kellene lennie, hogy ismét visszatérjünk az egészségesebb táplálkozásra. Még akkor is, ha ez a jelenlegi szociokulturális fejlődés tendenciái miatt nem mindig olyan könnyű, mint amilyennek tűnik. A nyugati világ és az újonnan iparosodó országok, például India és Kína egyre fokozódó jóléte szó szerint mérhetetlen táplálék- és élvezeticikk-bőséget tesz elérhetővé az egész világból. Míg a régi időkben az évszakok és az időjárás jelentősen befolyásolta az élelmiszer kínálatot, ma minden és mindig rendelkezésre áll – de mivel messzire szállítják, éretlenül szedik le, konzervekbe vagy üvegekbe töltve tartósítják vagy fagyasztják.
Az iparban előállított élelmiszerek hozzávalóinak listáját sokszor már csak a vegyészek képesek értelmezni. A tetszetős csomagolással csalogató szlogenekkel ízletessé varázsolt élelmiszereknél az már csak ritkán szempont, hogy valójában mennyi értékes tápanyagot tartalmaz. Az aromák és ízfokozók használatával ráadásul ízlelő képességünket is sikerül rászedni: mivel növelik az egyes élelmiszerek utáni vágyakozást, hajlamosak vagyunk többet enni belőlük, mint eredetileg terveztük. Mindez testsúlyunkra és egészségünkre is negatívan hat.
Csúnya cukor, egészséges liszt?
Ezért nem sokat ér, ha a reggeli kávéjából elhagyja a cukrot, ugyanakkor továbbra is croissant-t, kenyeret vagy müzlit eszik hozzá reggelire. Egészségünk szempontjából ugyanis egyedül az döntő, hogy mennyi glükóz szabadul fel vagy keletkezik szervezetünkben, és milyen gyorsan emelkedik a vércukorszint. És éppen a keményítőből származó energia az, amit a szervezetünk igen gyorsan képes hasznosítani. Ráadásul a keményítőből származó cukor nagy étvágycsináló, és csak sokára ad jóllakottságérzést.
A kristálycukor démonizálása, ugyanakkora keményítőtartalmú alapélelmiszerek gyakorta pozitív értékelése semmiképp sem felel meg a szervezetünkre gyakorolt tényeges hatásuknak. Mindkét esetben a mennyiség a lényeges szempont, ahogy azt gyakran más esetekben is megfigyelhetjük. Ha innen nézzük, akkora csomagoláson „cukormentesként” jelölt élelmiszereknél csupán a hozzáadott vagy tényleges cukortartalomról van szó, ezért egyáltalán nem nevezhetők automatikusan egészségesnek. Aki tudatosan szeretne táplálkozni, nem kerülheti meg a hozzávalók listájának gondos tanulmányozását.
A cukorfüggőség és következményei
Pedig az ízlelés az ősidőkben döntő eszköz volt a mérgező és az emészthető megkülönböztetésére. Az ember génjeiben van kódolva, hogy annyira ízlik a cukor. Nem véletlen, hogy az első élelem, amit az újszülött magához vesz, az anyatej, szintén édes.
Ízek
Minden embernek ötfajta receptorsejt áll rendelkezésére ahhoz, hogy a jót az élvezhetetlentől megkülönböztesse: ezekkel érzékeljük a keserűt, a sósat, a savanyút és az édeset, no meg a fűszeres umamit, amely a többivel egyenjogú alapíz. Elődeink ennek köszönhetően általában roppant gyorsan felismerhették, hogy az, ami épp a szájukban van, mérgező vagy élvezhető-e.
A mérgező növények például gyakran keserűek, a savanyút már elkezdhették bontani a baktériumok vagy még egyszerűen éretlen. Ezzel szemben az édes íz veszélytelen energiaforrást ígér – és ez az ősidőkben hihetetlenül pozitív ígéretnek számított, hiszen a vadászok és gyűjtögetők gyakorta éheztek. Ugyanez volt érvényes és érvényes jelenleg is a zsírra, ami egyrészt fontos ízhordozó, másrészt jelentős energiaforrás.
Az édes íz szeretete tehát jóformán a bölcsőtől fogva kísér bennünket
Csakhogy a finomított cukor abban a formában, ahogy manapság főként fogyasztják, és ahogy az élelmiszeripar felhasználja, az anyatejjel és a friss gyümölcsökkel ellentétben egyáltalán nem tartalmaz értékes anyagokat, például vitaminokat vagy nyomelemeket. Ugyanakkor viszont a szervezetünk különösen gyorsan képes belőle üzemanyagot előállítani az izmok, az idegek és az agy számára.
Ez is evolúciós örökség: ha édességről van szó, képesek vagyunk akkor is folytatni az evést, ha már csöppet sem vagyunk éhesek. Kőkorszaki őseink számára megvolt ennek a maga logikája, hiszen az édes bogyók és a méz korlátozott mennyiségben, csak egy rövid időszakban állt rendelkezésre, mégpedig a meleg évszakban. A fennmaradó fél év vagy akár hosszabb időszak során azután egyáltalán nem szerepelt cukor az étlapon.
Csupán a földművelés elterjedése óta fogyaszt az ember nagyobb mennyiségű cukrot – mégpedig gabona formájában. A 17. században a burgonya és főként a cukorrépa elterjedésének köszönhetően tovább növekedett a cukorfogyasztás. Ha addig igazi luxuscikknek számított az édesítésre használt cukor, akkor ettől fogva mindenhol megtalálható alapélelmiszerré vált.
Inzulin, a hormon, amelynek története van
Annyi azonban bizonyos, hogy a Neander-völgyi ősember javarészt nem közvetlenül szénhidrátokból fedezte ezt a szükségletet, hanem fehérjék átalakításával, zsákmányállatok húsából. Emellett fontos másodlagos növényi anyagokhoz és rostokhoz jutott növényi részekből, levelekből és gumókból. Mivel meglehetősen sokáig eltart, amíg a szervezetünk bizonyos aminosavakból (glükogén aminosavak) glükózt állít elő, nem emelkedett a vércukorszint.
A hasnyálmirigy nem kényszerült újabb és újabb adag inzulin kibocsátására, az inzulinrezisztencia pedig éhínségek idején megelőzte a felesleges cukorfelhasználást. A táplálék csak a tűz meghódítását követően vált könnyebben emészthetővé, és így az ember az étel nagyobb hányadát tudta energia formájában hasznosítani.
A hasnyálmirigynek ezek után alkalmazkodnia kellett a magasabb szintű inzulintermeléshez. Ez a fejlődési irány tovább erősödött a földművelés elterjedésével, és ezzel összefüggésben a gabonaalapú szénhidrátok arányának további növekedésével.
A pima indiánok példája kiválóan bizonyítja, milyen következményekkel jár a túlzott szénhidrátfogyasztás. Ez a törzs egykor a Bering-szoroson át érkezett Ázsiából Közép-Amerikába. Ma a népesség egy része a mexikói fennsíkon él, a másik része pedig az Egyesült Államokban, Arizonában.
Míg a mexikói pimák megtartották régi táplálkozási és mozgási szokásaikat, külsőre pedig inkább szikárak, soványak, észak-amerikai testvéreik feltűnően gyakran elhízottak, és sokuk cukorbeteg. Kérdés, hogy ebben a különbségben mekkora szerepet játszik a genetika, a környezeti tényezők és az evési magatartás. A kutatók abból indulnak ki, hogy a pimák különösen hatékonyan képesek az elfogyasztott táplálékot hasznosítani – ez evolúciós előnyt jelent, hiszen lehetővé tette a túlélést Mexikó kopár hegyvidékein. Az Egyesült Államokban, a bőség országában azonban hamar visszájára fordult ez az előny.
Az élelmiszer-túlkínálat következménye, hogy a pimák túl sokat, és főként túl sok szénhidrátot esznek, miközben túlterhelik anyagcseréjüket, amely kevés táplálékhoz és gyakori éhezéshez alkalmazkodott.
Gének
A baj gyökerei ismét csak a génekben, illetve a túlélést biztosító evolúciós programban rejlenek. Mert az ember fejlődéstörténete során kiválóan alkalmazkodott az éhezés és a bőség ősidőkben oly gyakori váltakozásához. Anyagcseréje sajátosságainak köszönhetően a nehéz körülmények között is sikerült túlélnie. Ebben nagy segítségére volt a természet zseniális zsírraktározó programja. Minden egyes fölösleges kalóriát elraktározott a hihetetlenül tágulékony zsírsejtekben (adipocitákban), hogy az ember fel legyen vértezve az esetleges vészhelyzetekre, éhezésre, hideg időszakokra.
És mivel a kulturális evolúció jóval nagyobb léptekben haladt, mint a genetikai, anyagcserénk a mai napig is ragaszkodik ehhez az ősi stratégiához. Mindez annak ellenére így van, hogy – legalábbis a nyugati világban – az éhínség jó ideje átadta helyét a bőségnek. Különösen azokat az embereket érinti súlyosan ez az adottság, akiknek szénhidrátokban nagyon gazdag az étrendje. A bennük rejlő cukrot ugyanis abban az esetben, ha a sejtek nem használják fel, rövid időn belül zsír formájában raktározza el szervezetünk.
[/halvanydoboz]Kifelé az inzulincsapdából!
Könnyedén kikerülheti az inzulincsapdát, ha kevesebb és másfajta szénhidrátokat fogyaszt. Szerencsére még a cukrok között is akad olyan, amely nem hat az inzulinháztartásra, és még akkor is ellátja a fontos sejteket elegendő energiával, amikor már kialakult az inzulinrezisztencia. A másik fontos lépés a rendszeres testmozgás, melynek hatására a vázizmok érzékenyebben reagálnak az inzulinra, és így könnyebb lesz ellenőrzés alatt tartani a vércukorszintet.
Számos civilizációs betegség alapja: az inzulincsapda
Annak érdekében, hogy az izomsejtek képesek legyenek energiát felvenni és hasznosítani a mindennapi táplálékból, a hasnyálmirigy inzulint bocsát ki, amint a glükózszint növekedni kezd a vérben. Ez a hormon „nyitja ki” a sejteket, és gondoskodik arról, hogy cukrot, fehérjét és zsírt vegyenek fel egyrészt energiatermelés céljából, másrészt új sejtstruktúrák építőanyagául (ezt nevezzük anabolikus hatásnak). Minél több szénhidrát található az élelemben, annál inkább meginog a vércukorszint és az inzulinmennyiség érzékeny egyensúlya.
Normális körülmények között jóllakottságérzés jelentkezik, ha a vércukorszint megemelkedett. Ha ismét csökken, akkor ismét éhségérzetet tapasztalunk. És éppen ez az a pont, ahol a nehézségek kezdődnek. Ugyanis minél több cukor jut a vérbe, és minél gyorsabban (ez utóbbi főként a tiszta glükózra vonatkozik), annál gyorsabban emelkedik a vércukorszint. A hasnyálmirigy válaszképpen egyre több inzulint bocsát ki, hogy a cukrot mielőbb a sejtekbe juttathassa. Ennek megfelelő gyorsasággal csökken azután ismét a vércukorszint – és jelentkezik a farkaséhség.
Ha nem törjük meg ezt az ördögi kört például a táplálkozási szokásaink megváltoztatásával, a sejtek védekezni próbálnak a cukortúlkínálat ellen. Ezt úgy érhetik el, ha érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben. Ettől kezdve az inzulin hormon nem képes megnyitni a sejteket, valahogy úgy, mintha kicserélték volna a zárat egy kapun, és a régi kulcs már nem passzolna bele. Az inzulinrezisztencia megakadályozza, hogy a vérben keringő glükóz a sejtekbe jusson, s így kialakul az az állapot, amelyet diabétesznek, azaz cukorbetegségnek nevezünk.
Az inzulinrezisztencia következménye
Az idegrendszer és agy sejtjei glükózhiányban szenvednek, miközben tulajdonképpen a vércukorszint éppen elég magas volna. Legrosszabb esetben az agy és az idegrendszer feltétlenül glükózt igénylő, de mégis hiányt szenvedő sejtjei hiányállapotba kerülnek, sőt elhalnak. Azt a tényt, hogy az egyensúlyát vesztett cukorháztartás súlyos betegségekhez vezethet, több kutatás is bizonyította, amelyek megfelelő vizsgálatok alapján már tíz évvel az Alzheimer-kór kitörése előtt megállapították az agy csökkent szintű cukoranyagcseréjét.
Ez legjobban olyan táplálkozással valósítható meg, amely az ember valódi igényeihez igazodik
Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy nem csupán a diabétesz vagy az idegrendszert érintő betegség kialakulásának veszélye miatt fontos, hogy megakadályozzuk az inzulinrezisztenciát, illetve ha kialakult már, akkor megszabaduljunk tőle az inzulinkibocsátás csökkentése révén.
Mivel a tápanyagok és építőkövek hozzáférhetősége a sejtekben alapvető követelmény a sejtek növekedéséhez és osztódásához, és mivel ez a hozzáférhetőség az inzulinnak köszönhető, ezzel kapcsolatban anabolikus (építő) hatásról beszélünk. És ez a hatás sajnos a rákos sejtek esetében is érvényesül!
Ennek megfelelően az inzulin elősegíti a rákos sejtek növekedését. Ráadásul, mivel a lehetséges inzulinrezisztencia miatt az egészséges szövetek nem képesek hasznosítani a cukorból származó energiát, a rákos sejteknek még könnyebb dolguk van, hogy saját hasznukra fordítsák. A sejtanyagcsere így nemcsak az élet kulcsa, hanem egyúttal súlyos betegségek oka is.
Ismerje fel könnyedén a rejtett cukrot!
Mono- és diszacharidokat nemcsak számos édesség, csokoládé, péksütemény, üdítő, lekvár és a méz tartalmaz, hanem konzervek, hús és hal páclevek, készen kapható fűszeres szószok is. Ha ilyen élelmiszert vásárol, ügyeljen arra, hogy milyen típusú cukrot tartalmaz, és azt válassza, amelyik mellett viszonylag állandó marad a vércukorszint, és amely nem terheli az anyagcserét. Ilyen például az izomaltulóz és a galaktóz. Sajnos nem mindig derül ki első ránézésre, hogy termék tartalmaz-e cukrot. Az élelmiszerek csomagolásán különböző adatok olvashatók az összetételről.
Lássuk, mit takarnak az egyes elnevezések!
- Hozzávalók: itt abban a sorrendben szerepelnek az összetevők, amekkora hányadát az össztömeg kiteszik. Minél előrébb található valami a sorban, annál több van belőle a késztermékben.
- Szénhidráttartalom (gramm/100 gramm): vigyázat, ez alatt a cukrok valamennyi fajtája értendő. Más anyagokat is tartalmazhat, mert kiszámításánál többnyire egyszerű szabályt követnek, 100 gramm késztermékből levonják a fehérje-, zsír-, rost-, hamu- és víztartalmat. Az tehát nem derül ki ebből az értékből, hogy a megadott szénhidrátmennyiség mekkora hányada hasznosítható biológiai szempontból.
- „ebből cukor (gramm/100 gramm)”: ez az adat tartalmazza a mono- és diszacharidok, például a glükóz és szacharóz mennyiségét az analizált értékeknek megfelelően.
- „cukor hozzáadása nélkül”: az ilyen feliratot viselő termék nem tartalmazhat hozzáadott mono- vagy diszacharidot, vagy más édesítő hatású alapanyagot. Abban az esetben, ha a termék eleve tartalmaz természetes cukrot (pl. gyümölcslében vagy növényi koncentrátumban), akkor azt „természetes cukrot tartalmaz” felirattal kell jelölni. Ezt sajnos nem teszi meg minden gyártó. A „cukor hozzáadása nélkül” felirat például szerepel a bébiételek címkéjén. Az igaz, hogy nem tesznek bele cukrot, de például a belekevert gabona keményítőtartalma magas cukortartalmat eredményez.
- „alacsony cukortartalmú”: az így jelölt élelmiszerek nem tartalmazhatnak 100 grammban 5 grammnál több cukrot, a folyékony állagúak pedig 2,5 grammot 100 milliliterenként
- „cukormentes”: 100 gramm vagy 100 ml késztermék nem tartalmazhat 0,5 grammnál több cukrot.
- „csökkentett cukortartalmú készítmény”: a szokásosan használt cukormennyiségnél 30 százalékkal kevesebbet kell tartalmaznia.
A megszokott gabonafélék egészséges alternatívái
Minden gabona, különösen a búza, tartalmaz keményítőt, ennélfogva cukrot. Ezért valósággal elárasztja a szervezetet glükózzal – így az inzulinrezisztencia kiváltója nem ritkán a túlzásba vitt, amúgy jóízű kenyér vagy tészta fogyasztása. Ettől eltekintve a gabona héjában olyan kártevőktől védő méreganyagok (lektinek) találhatók, amelyek gyulladást okozhatnak a bélben és más szervekben.
Nem utolsó szempont az sem, hogy számos gabonaféle glutént (magyarul sikert) tartalmaz, amit az emberek egy része nem bír, mert károsítja a bélben a sejtek közötti kapcsolódásokat, és emiatt egyes táplálék-összetevők a bélből a vérbe kerülhetnek. A modern kori gabonanemesítések miatt, amelyek célja a liszt sütési tulajdonságait javító sikértartalom emelése, valamint a megváltozott sütési eljárások következtében, amelyek a glutént már alig bontják le, tovább súlyosbodik ez a probléma. Az olyan gabonafélék, mint a hajdina, az amarant, a canihua (chenopodium pallidicaule, a nálunk is kapható quinoával rokon növény), a köles, a quinoa és a kukorica gluténmentes ugyan, de hasonlóan nagy mennyiségű keményítőt tartalmaznak, így ugyanúgy befolyásolják a vércukorszintet, mint az elterjedtebb gabonafélék.
Az ősgabonákban, az alakorban, a tönkbúzában és a tönkölyben alacsonyabb a keményítő-tartalom, és a benne található gluténtípus is kevésbé káros, ezért az ősgabonafélék sokkal egészségesebbek. Az viszont tény, hogy az ezekből készült lisztek sütési tulajdonságai kevésbé jók, mint például a búzaliszt esetében. Ha sütni akar belőle, keverhet bele egy kis sikert vagy búzalisztet, de ezzel esetleg gluténtúlérzékenységi reakciót vált ki.
Lisztek olajos magvakból
Különösen értékes, szénhidrátszegény lisztek készíthetők az olajos magvak héjából vagy préselési maradványaiból.
A lenmagliszt, a mandulaőrlemény, a tökmagliszt, a gránátalmamagliszt, a szőlőmagliszt nem csak gluténmentes, hanem értékes olajokat, rostokat és másodlagos növényi anyagokat is tartalmaz. Sütésnél az is előnyös tulajdonságuk, hogy nem szívják be a zsiradékot, mint az itatós-papír, és így nem is akadályozzák meg, hogy a szervezetben optimálisan felszívódjanak.
A csicseriborsólisztből készült tésztának ennek köszönhetően alacsonyabb a hasznosítható szénhidráttartalma, ezért kevésbé emelkedik meg ilyen tészta fogyasztása után a vércukorszint, mint a szokványos tészták hatására. Említésre érdemesek még a gluténmentes, fehérjetartalmú rostkészítmények, amelyek egészségügyi kockázatoktól mentesen javítják a pékáruk és tészták sütési tulajdonságait, ezért egészséges alternatívát jelentenek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.