Csontok rosszindulatú daganata – tünetek és kezelések
Csonttumoroknak nevezik a csontszövetet érintő daganatos megbetegedéseket, amelyek lehetnek jó- vagy rosszindulatúak. Gyakoribbak a jóindulatú csontdaganatok, ám a rossz-indulatúaknak tartós következményeik vannak.
Mi az oszteoszarkóma?
Az ember csontrendszerében bárhol kialakulhat mind jó-, mind rosszindulatú daganat, amely károsíthatja a csontok funkcióit. Az érintett szövettől függően megkülönböztetünk csont- és porcdaganatokat.
A rosszindulatú csonttumorok lehetnek primerek, amelyek a csontszövetből indulnak ki (szarkóma), vagy más szervekben kifejlődött rákok áttétei.
Szarkómák különböző csontsejtekből fejlődhetnek ki. A kiindulási szövet fajtája szerint beszélünk csonttumorokról (például oszteoszarkóma), csont velőtumorokról (például Ewing-szarkóma), valamint porctumorokról (például kondroszarkóma).
A másodlagos csonttumorok más szervek daganatainak áttétei – a leggyakrabban a tüdő-, a prosztata-, az emlő-, a vese- és a pajzsmirigyrák ad áttétet a csontba. Bizonyos esetekben pont a csontáttét kapcsán veszik észre azt a primer tumort, ahonnan származik, és amely még semmilyen más tünetet nem okoz.
- A kalcium tartalmú étrend-kiegészítők megvédik a csontjaim?
- Izom- és csontvázfájdalom kamaszkorban
- Cicahát-kutyahát? A gerinc görbületei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyakoriság
A szarkóma általában ritka betegségnek számít. Németországban évente kb. 700 új megbetegedést regisztrálnak, Magyarországon ez a szám 350-700. A férfiakat gyakrabban érinti, mint a nőket. Az oszteoszarkóma (az esetek 40 százaléka) a leggyakoribb, egymillió lakosra évi 2-3 friss eset jut. A kondroszarkóma ritkább (kb. 20 százalék), míg a Ewing-szarkóma igen ritka (egymillió lakosra évi 0,6 új megbetegedés esik).
A felnőttek körében a primer csonttumorok az összes rosszindulatú rákmegbetegedésnek mindössze az egy százalékát teszik ki, míg gyermekek és serdülők esetében az arány kb. öt százalék. Felnőttek – különösen idősebbek – esetében gyakoribbak a másodlagos daganatok.
Kockázati tényezők
Nem tudni, mi okozza a primer rosszindulatú csonttumorokat. Néhányuk hátterében genetikai okokat feltételeznek, és kockázati tényezőnek tekintik a gyermekkori kemo- vagy sugárterápiát.
Tünetek
A panaszok a daganat fajtájától és keletkezési helyétől függően sokfélék lehetnek. Általában a fájdalom az első tünet, később pedig a primer tumorokat duzzanatok jellemzik. Ha szokatlan fájdalmat vagy duzzanatot tapasztalunk, okvetlenül forduljunk orvoshoz.
Az oszteoszarkóma főként a végtagok hosszú csöves csontjait támadja meg. Az érintett területeken gyakori a csonttörés (ún. „kóros törések”).
Kondroszarkóma a leggyakrabban a medencecsontok és a combcsont területén, míg Ewing-szarkóma a hosszú csöves csontokban (például a combcsontban) és a medencecsontokban alakul ki.
A csontáttétek nagyon fájdalmasak lehetnek
Bárhol a csontrendszerben előfordulhatnak, de a legtöbbször a csigolyákban alakulnak ki. Sokszor spontán csonttörések hívják fel rájuk a figyelmet.
Korai felismerés és diagnózis
A csonttumorokat nem lehet megelőzni, ezért különösen fontos, hogy a panaszokkal időben orvoshoz forduljunk. Csontdaganatok esetén az első teszt az alapos fizikális vizsgálatot követő röntgenvizsgálat.
Ha a röntgenlelet nem egyértelmű, vagy felmerül a rosszindulatú csonttumor gyanúja, MR- és/vagy CT-vizsgálatra kerül sor. A csontszcintigráfia értékes információt nyújt a csontáttétek elhelyezkedéséről.
Mint a legtöbb rák esetében, a csontdaganatok megítélésében is a szövettani vizsgálat alapján lehet kimondani az utolsó szót. A biopsziával nyert szövetmintát a patológus megvizsgálja, és a lelet alapján kezdődhet meg a kezelés.
Terápia
A kezelés módja más és más lehet a daganat fajtájától és kiterjedésétől függően. A leggyakoribb a sebészi megoldás, azaz a daganat eltávolítása. A primer rosszindulatú csonttumorokat úgynevezett multimodális terápiával kezelik, amely műtétből, kemoterápiából, valamint sugárkezelésből áll. Mivel ritka betegségről van szó, a kezelésre mindig specializált egészségügyi centrumokban kell, hogy sor kerüljön.
Oszteoszarkóma és Ewing-szarkóma esetén először kemoterápiában részesül a beteg, hogy a daganat összezsugorodjon, és a tumorsejtek száma csökkenjen a szervezetben. Ezután következik a daganat műtéti eltávolítása, majd folytatódik a kemoterápia. Fontos a csontok és a végtagok minél nagyobb fokú megkímélése, ami a legtöbb esetben sikerül. A hiányzó csontot saját csontból való átültetéssel próbálják pótolni.
Ewing-szarkóma esetén ezt követően sugárterápiára is sor kerül, esetenként műtéttel kombinálva. A kondroszarkómát majdnem kizárólag sebészi úton kezelik.
A csontáttétek kezelése elsősorban a primer tumor függvénye, de figyelembe veszik a beteg általános állapotát is. A csonttöréseket traumatológus látja el; a csonttörések megelőzésére gyógyszert írhatnak föl.
Gondozás és kilátások
Kontrollvizsgálatokra a daganat fajtájától és az alkalmazott kezeléstől függően kerül sor, kezdetben azonban minden esetben szükség van gyakori felülvizsgálatra.
A korai stádiumban felismert oszteoszarkóma ötéves túlélési aránya 60-80 százalék, ha azonban a daganat kiterjedt és áttéteket is adott, az arány nem több mint 20 százalék. Ewing-szarkóma esetén az ötéves túlélési arány akár 75 százalék (korábban 5-10 százalék volt).
A másodlagos csonttumorok (azaz csontáttétek) esetén a túlélési idő hossza az áttétet adó eredeti daganattól, azaz a primer tumortól függ. Áttétes emlőrák esetén például általában jobbak a kilátások, mint tüdőrák esetén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.