Fehérvérűség (leukémia) tünetei és kezelési lehetőségei
Leukémiának nevezik a vérképző szerveket érintő rosszindulatú daganatok egy csoportját. A kór első tünete nagyon gyakran a magas fehérvérsejtszám (fehérvérsejt = leukocita), innen származik a betegség neve is: leukémia, magyarul fehérvérűség.
Mi a fehérvérűség?
A leukémia a vér egyik típusú alakos elemének, a fehérvérsejteknek a termelődését érintő rosszindulatú megbetegedés. Bizonyos gének rendellenes működése folytán a csontvelőben vagy a nyirokrendszerben megszakad a fehérvérsejtek érési folyamata – a sejtek nem képesek megfelelően működni, gyorsan és kontrollálatlanul szaporodnak, és egyre intenzívebben gátolják a normális vérsejtképződést a csontvelőben – így mind kevesebb megfelelő működésű fehérvérsejt, vörösvértest és vérlemezke (trombocita) képződik.
A beteg vérsejtek szétterjednek az egész szervezetben – ezért nevezik a leukémiát rosszindulatú rendszerbetegségnek. Az érintett sejtektől függően megkülönböztetünk mieloid és limfoid leukémiát; mindkettőnek van heveny (akut) és krónikus formája. Az akut leukémia igen gyorsan alakul ki, és súlyos tünetei vannak, például láz, vérszegénység, vérzékenység. A krónikus forma lassabban fejlődik ki, és gyakran hosszú ideig rejtve marad.
Nagyon leegyszerűsítve a leukémia alábbi formáit különböztetjük meg:
- akut mieloid leukémia (AML),
- akut limfoid leukémia (ALL),
- krónikus mieloid leukémia (CML),
- krónikus limfoid leukémia (CLL).
Gyakoriság
Németországban évente kb. 9300-an betegszenek meg leukémiában (Ausztriában és Svájcban az új megbetegedések száma egyaránt kb. 900, Magyarországon 2100). Az esetek kb. 15 százaléka krónikus mieloid leukémia, kb. 30 százaléka krónikus limfoid leukémia, és mintegy fele akut leukémia. A betegek között valamivel több a férfi, mint a nő. A páciensek kb. 75 százaléka hatvan évnél idősebb a diagnózis felállításakor: a férfiak átlagéletkora a megbetegedéskor 68, míg a nőké 69 év. A gyermekek esetében a leukémia mind lefolyásában, mind a szükséges kezelés tekintetében különbözik a felnőttekétől. Az alábbiakban a felnőttek leukémiájáról lesz szó.
Kockázati tényezők
A leukémia okát mind a mai napig nem sikerült kideríteni. Valószínűsítik az öröklött hajlamnak, a radioaktív sugárzásnak, a vegyszereknek – például a benzolnak -, valamint a betegség egyes formái esetében bizonyos vírusoknak a szerepét.
- Ezért legyél Te is őssejt donor!
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Genetikai tényezők
A leukémia nem örökletes betegség, mégis kapcsolat lehet a családban előforduló bizonyos súlyos betegségek és a leukémia kockázata között. A rizikót kromoszóma-rendellenességek is növelhetik: Down-kórosok esetében például hússzor magasabb az akut mieloid leukémia kialakulásának kockázata.
Radioaktív és röntgensugárzás
Az erős radioaktív sugárzás károsítja a géneket és ezáltal leukémiához vezethet. Különösen az akut formák esetében vetődött fel a sugárzás jelentősége. Ezt bizonyították azok a hosszú távú vizsgálatok is, amelyeket a Hirosima-ban és Nagaszakiban ledobott atombombák túlélőinek bevonásával végeztek. A kutatások azt is kiderítették, hogy már enyhe sugárterhelés, például a gyakori röntgenvizsgálat is valamelyest növeli a leukémia kockázatát.
Vegyi anyagok
Gyaníthatóan szerves oldószerek, például benzol, de rovarirtó és növényvédő szerek is okozhatnak leukémiát. A kemoterápiás kezelések során használt citosztatikus gyógyszerek szintén károsítják a csontvelőt, ezért hosszú távon hozzájárulhatnak a leukémia kialakulásához.
Tünetek
A leukémiának nincsenek jellegzetes tünetei. Az akut megbetegedés szimptómái hirtelen lépnek fel, míg a krónikus formák esetében alattomosabbak:
- feltűnő sápadtság, kiütések,
- láz, fertőzésekre való hajlam, csontfájdalom,
- vérzékenység, vérszegénység (anémia), nehezen elállítható vérzések,
- légszomj, szédülés, éjszakai verejtékezés,
- étvágytalanság, fogyás,
- megnagyobbodott nyaki, hónalji és ágyéki nyirokcsomók,
- megnagyobbodott lép és/vagy máj,
- szájüregi gyulladások.
E tünetek mindegyike jelentkezhet egyéb betegségekben is, ezért tisztázásuk érdekében orvoshoz kell fordulni.
Korai felismerés és diagnózis
A leukémiát nem lehet szűrővizsgálatokkal megelőzni. Ha a fenti tüneteket észleljük, forduljunk orvoshoz, aki alapos vizsgálatot végez (például megtapintja a nyirokcsomóinkat, lépünket és májunkat), majd vérvizsgálatra küld minket, amelynek során meghatározzák a vérben a fehérvérsejtek, a vörösvértestek és a vérlemezkék számát. Végső bizonyosság csontvelővizsgálattal nyerhető – ehhez helyi érzéstelenítésben csontvelőmintát vesznek, amelyet a patológus megvizsgál.
Terápia
A legfontosabb kezelési mód a kemoterápia. A cél a ráksejtek teljes elpusztítása (teljes remisszió) vagy legalább jelentős visszaszorítása (részleges remisszió). A kezelés eredményességétől függően a kemoterápia mellett sugár- vagy interferonkezelést alkalmaznak (az interferonok az immunrendszer hírvivő anyagai, amelyek segítenek például a vírusfertőzések legyőzésében), illetve csontvelő-átültetést vagy őssejtbeültetést végeznek. Az utóbbi esetében egészséges vérképző őssejteket adnak a páciensnek infúzió formájában. Az őssejtek magától a betegtől vagy megfelelő donortól származhatnak.
Gondozás és kilátások
A kezelés lezárása után kezdődik a gondozás, amelynek során számos vizsgálatra kerül sor. Hogy milyen gyakran, az betegenként változó.
A vizsgálatok célja:
- a betegség kiújulásának korai felfedezése és kezelése,
- kísérő betegségek nyomon követése,
- a beteg támogatása testi, lelki és szociális problémáinak megoldásában.
A felnőtt leukémiás betegek relatív ötéves túlélése 35-50 százalék. A krónikus formák prognózisa jobb, mint az akut leukémiáé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.