Mennyire fontos valójában az egészséges táplálkozás? – A rák megelőzése
Életmódunkkal közvetlenül befolyásolhatjuk személyes kockázatunkat. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres mozgás, a túlzott alkoholfogyasztástól és főként a dohányzástól való tartózkodás egyaránt hozzájárul a rizikó csökkentéséhez.
Mennyire fontos valójában az egészséges táplálkozás?
Az orvosok 150 évvel ezelőtt csak ritkán állapítottak meg rákot, és különösen ritkán vastagbélrákot. Mára a rák a második számú népbetegséggé vált. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a rák kialakulásának kockázata szempontjából nemcsak az számít, hogy MIT eszünk, hanem az is, hogy MENNYIT.
Az, hogy korábban a rák kevésbé állt az érdeklődés középpontjában, egyrészt annak tudható be, hogy az emberek rövidebb ideig éltek, és a diagnosztikai lehetőségek korlátozottak voltak, másrészt közrejátszottak a táplálkozási szokások is. A múlt század közepéig az emberek elsősorban a lakóhelyük környékéről származó (feldolgozatlan) élelmiszereket fogyasztották, ma ezzel szemben egész évben hatalmas az élelmiszer-túlkínálat, aminek fatális következményei lehetnek. A bőség zavarában gyakran nem választunk helyesen, ráadásul túl nagy mennyiségeket fogyasztunk, s így a szó szoros értelmében betegre esszük magunkat.
A kutatás jelenlegi állása
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb statisztikái szerint a rákbetegségek 30 százaléka világszerte közvetlenül összefügg a helytelen táplálkozással és a testmozgás hiányával (a fejlődő országokban ez az arány csak 20 százalék). Különösen szoros a kapcsolat a bélrák (vastag- és végbélrák) és az emlőrák, valamint a nem megfelelő táplálkozás között. Magyarországon is ezek a leggyakoribb ráktípusok, mindazonáltal az étkezési szokások más rákbetegségek kialakulására is komoly hatást gyakorolnak.
A WHO adatai
Az Egészségügyi Világszervezet alaposan elemezte a táplálkozás és a rák kockázata, illetve kialakulása közötti összefüggést – a különböző vizsgálatok eredményei alapján ezért bizonyítottnak vehető, hogy
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- a túlsúlyosság növeli a nyelőcső-, a vastag- és végbélrák, valamint az emlő-, a méh- (endometrium-) és a veserák kockázatát;
- a rendszeres alkoholfogyasztás emeli a szájüregi, a gége- és a garatrák rizikóját;
- a növekvő alkoholfogyasztással nő a nyelőcső-, a máj- vagy az emlőrák kialakulásának veszélye.
A WHO szerint valószínű, hogy
- a zöldségek és gyümölcsök védenek a szájüregi rákok, valamint a gyomor- és a vastagbélrák ellen;
- a különféle vörös húsok elősegítik a vastag- és a végbélrák kialakulását;
- a sózással és füstöléssel tartósított élelmiszerek növelik a gyomorrák kockázatát;
- a túl forróételek és italok emelik a szájüregi, a gége- és a nyelőcsőrák rizikóját.
Más rosszindulatú daganatok esetében, mint amilyen például a leukémia vagy a gyermekkori rákok, a kutatási adatok alapján nem találtak összefüggést a betegség és a táplálkozás között.
A rák kockázatának csökkentése
- Teljes értékű, sokoldalú és változatos táplálkozás
- Sok friss gyümölcs és zöldség
- Sok, teljes kiőrlésű lisztből készült gabonatermék és főtt burgonya
- Kevés hús és felvágott
- Kevés zsír
- Kevés alkohol
- A dohányzás mellőzése
- Sok testmozgás
A friss élelmiszerek minden fontos tápanyagot tartalmaznak
Eddig mintegy 30 000 fitovegyületet azonosítottak. Ezeket az anyagokat különböző összetételben valamennyi zöldség- és gyümölcsfajta tartalmazza.
Azt gondolhatnánk, hogy aki naponta fogyaszt vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket, az egészségesen él – ám ez csak egy része az igazságnak: az is rendkívül fontos, hogy milyen formában jut az ember ezekhez a tápanyagokhoz. E létfontosságú vegyületek ugyanis akkor fejtik ki teljes mértékben a rák elleni védőhatásukat, ha természetes táplálékok, azaz főtt és friss zöldségek és gyümölcsök révén jutunk hozzájuk.
A kutatók szerint a vitaminok és a nyomelemek kedvező hatásának érvényesülését egyes növényi hatóanyagok (úgynevezett fitovegyületek) is segítik, amelyekből bőven találhatunk a színes gyümölcsökben és zöldségekben. A vitaminokból, ásványi anyagokból, nyomelemekből és másodlagos növényi hatóanyagokból álló koktélok igen hatásos védelmet nyújtanak. Kiegyensúlyozott táplálkozással egy átlagos felnőtt bőven kielégítheti az e tápanyagok iránti napi szükségletét.
„An apple a day keeps the doctor away”, tartja egy angol közmondás („mindennap egy alma, és nincs szükség orvosra”). Valóban: az alma igen egészséges élelmiszer: nemcsak jóízű, de az egészségre pozitív hatást gyakorló természetes tápanyagokat is tartalmaz, többek között egy sor másodlagos növényi hatóanyagot.
Akkor tehát táplálkozásunk befolyással van az egészségünkre, netán meg is előzhet bizonyos betegségeket, például a rákot?
Erre a kérdésre a válasz alapjában véve: igen. Ám az, hogy a helytelen táplálkozás (mozgáshiánnyal párosulva) hozzájárulhat a rák kialakulásához, nem jelenti automatikusan a fordítottját is, azaz hogy az egészséges táplálkozás minden körülmények között százszázalékos biztonsággal megvéd a ráktól. A kutatások, például a WHO adatai nem támasztják alá, hogy a táplálkozás és a rák között ilyen közvetlen kapcsolat volna.
Az ördög sokkal inkább a részletekben rejlik – jó példa erre a túlsúlyosság és az emlőrák közötti összefüggés. A változás kora után a túlsúlyosság az emlőrák kockázati tényezőjének számít, ugyanakkor a menopauza előtt a csípőre rakódó zsír-párnácskák kifejezetten védő hatásúak. A nem is számít: túlsúlyos férfiakban nagyobb valószínűséggel alakul ki bélrák, mint kövér nőkben.
A WHO a becsléseit a legújabb kutatási eredményekre alapozza, amelyekből egyértelmű, hogy egészséges táplálkozással csökkenteni lehet a rák bizonyos típusainak kockázatát. Abban azonban megegyezik a kutatók véleménye, hogy nem lehet konkrétan megállapítani, mely élelmiszerek védenek hatékonyan, milyen mennyiségben fogyasztva és mely rákfajták ellen. Mi több, egészséges táplálkozás mellett is kialakulhat rákbetegség, a kockázat tehát bizonyos mértékben akkor is fennáll.
A kutatási eredményekre alapozott ajánlások
A legújabb kutatási eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy megfelelő táplálkozással csökkenthető a rák kockázata. A szakemberek ajánlásai szerint a dohányzás abbahagyása mellett, amely a megelőzést segítő lépések között az első helyen áll, a rák kialakulásának veszélye kiegyensúlyozott táplálkozással, sok testmozgással és a túlsúlyosság elkerülésével mérsékelhető a leginkább.
A kövér emberek gyakrabban betegszenek meg méh-, epehólyag-, vese-, nyelőcső-, emlő-, pajzsmirigy- és vastagbélrákban, illetve lesznek leukémiások, mint a normális testsúlyúak. Az ajánlások az emlő-, a prosztata-, a bél-, a bőr-és a méhnyakrákszűrésen való rendszeres részvétel fontosságára is felhívják a figyelmet. Ha megfogadjuk ezeket az ajánlásokat, hatékonyabb lesz az immunrendszerünk, és talán a ráknak is fricskát mutathatunk. Egy jól működő védekezőrendszer ugyanis segíti a ráksejtek elleni harcot.
Ennek ellenére nem minden rákfajta kialakulását lehet „késsel, villával” és testmozgással megakadályozni, ám tagadhatatlan: aki egészségesen táplálkozik, sportol, nem hízik el, nem fogyaszt sok alkoholt és nem dohányzik, az egészségesebben él.
Az EPIC-vizsgálat
Ennek az óriási léptékű vizsgálatnak a 2010-ben közölt megállapítása nem meglepő: aki lemond a dohányzásról, csak mértékletesen fogyaszt alkoholt, naponta eszik zöldséget és gyümölcsöt, továbbá rendszeresen mozog, az tovább él. A vizsgálat kritikusai szerint ez igencsak vékonyka eredmény.
A záróközlemény szerint az egyes részvizsgálatok eredményei olyannyira szerteágazók voltak, hogy nem lehet egyértelműen bizonyítottnak tekinteni a zöldség- és gyümölcsfogyasztás, valamint a rák kockázata közötti összefüggést – azaz nem tudták igazolni, hogy ha valaki sok gyümölcsöt és zöldséget eszik, valóban kevésbé van kitéve a rák veszélyének.
Ez a vizsgálat tehát nem szolgált új vagy konkrét bizonyítékokkal arra, hogy a táplálkozás egy bizonyos módja általános védelmet nyújtana a rák ellen. Ennek ellenére nagyon fontos a szervezet számára a sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó egészséges étrend, mivel segít elkerülni a túlsúlyosságot, ami pedig bizonyíthatóan növeli a rák kockázatát.
Veszélyes csábítások
Eper januárban, rengetegféle pizza az élelmiszer-áruházak mélyhűtő pultjaiban, gyorsétterem minden sarkon, üdítőital-repeta ingyen, édes falatok a látványpékségekből: az élelmiszerek kínálata hatalmas, állandóan hozzáférhető – és egyáltalán nem egészséges.
Ugyanakkor az élet egyre gyorsabb tempót diktál, folyton rohanunk, és semmire sincs időnk. Még azok a fiatal családanyák is egyre gyakrabban vesznek elő egy-egy készételt, mondjuk spagettit paradicsomszósszal, édes gyümölcsjoghurtot vagy valamilyen mélyhűtött, készre főzött terméket, akik eltökélték, hogy egészséges kosztot biztosítanak gyermekeiknek.
A szinglik inkább bekapnak egy csokiszeletet vagy valamilyen gyorséttermi fogást, minthogy rászánnák az időt és készítenének maguknak egy adag ropogós salátát. És ki veszi ma a fáradságot, hogy friss hozzávalókból főzzön a saját tűzhelyén, hiszen ezeket az alapanyagokat főzés előtt még elő is kell készíteni?
Idénytermények vagy a környékről származó zöldségek, gyümölcsök, amelyek korábban a napi étkezések alapját képezték, ma már szóba sem jönnek. Helyettük az üzletek polcairól emeljük le az újabb és újabb, csábítóan becsomagolt, egészségesnek hazudott feldolgozott élelmiszereket, amelyek állítólag nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaznak.
A táplálkozáskutatókat elrémisztik ezek a fejlemények, és figyelmeztetően emelik fel a mutatóujjukat. Mégis, mi a baj ezzel az újfajta életmóddal és táplálkozási szokásainkkal?
Régi és új étkezési szokások
Mintegy 15 millió évvel ezelőtt őseink inkább zsákmánynak számítottak, mint vadásznak – természet adta fegyverek hiányában szinte tehetetlenül ki voltak szolgáltatva a ragadozók karmainak és fogainak. Számukra a védekezés egyetlen módja évmilliókon át a menekülés volt, ám később megtanultak okosan és kitartóan vadászni és harcolni, és túlélésük egyre inkább képességeik függvényévé vált.
Menekülés és harc, mindkettőhöz nagy teljesítőképesség és bőséges energiatartalék kell – ezek csak a szervezet megfelelő táplálásával érhetők el. Az energia legnagyobb részét már akkor is a szénhidrátok adták, amelyekhez mogyorófélékkel, magokkal és ehető gyökerekkel jutottak hozzá, de szükségük volt zsírokra is. Minthogy génállományunk lényegében azóta sem változott, ma is döntően a szénhidrátok és a zsírok fedezik energiaigényünket.
Könnyű belátni, hogy ma sokkal kevesebbet mozgunk, mint annak idején őseink. A megváltozott életmód következtében viszont zsírpárnák jelennek meg olyan helyeken is, ahol semmi keresnivalójuk. Szerencsére van mód ennek megakadályozására: próbáljuk a megváltozott körülményekhez igazítani étkezési szokásainkat. A varázsszó a „kiegyensúlyozottság”. Nem kell okvetlenül lemondani az apróbb bűnökről, de azért napi táplálkozásunk ne álljon csupa ilyen „bűnesetből”. Ha napközben megéhezünk, csokiszelet helyett rágcsáljunk el inkább egy almát vagy néhány zellerszár darabkát.
Betegséget okozó étkezés
Ijesztő az a napjainkra jellemző tendencia, hogy egyre kevésbé megfontoltan étkezünk. Erre csábítanak az élelmiszer-áruházak hűtőpultjaiban sorakozó konyhakész termékek, amelyek tele vannak ízfokozókkal, cukorral, káros zsírokkal, tartósító adalékanyagokkal és még ki tudja, mivel. Népszerűek az olajban kisütött, pácolt és füstölt élelmiszerek is. Ráadásul sokszor az ételek elkészítésének módja is helytelen, kevesen törődnek az egészségi szempontokkal, és többnyire nem vagyunk tisztában az egyes élelmiszerek hasznos, betegségmegelőző tulajdonságaival sem.
Ezzel az életmóddal – a jótékony hatású, kiegyensúlyozott, egészséges étrenddel szemben – elszalasztjuk annak esélyét, hogy felvegyük a harcot a rák és más betegségek ellen. Minél gyakrabban fogyasztunk olyan ételeket, amelyekhez a feldolgozásuk során aromaanyagokat, ízfokozókat vagy transzzsírokat (hidrogénezett olajokat és zsírokat, például fritőzben való használatra készült zsírokat) adtak, annál nagyobb a veszélye annak, hogy valamikor később bizonyos rákfajtákban megbetegedjünk. Ezt a tényt kutatási eredmények támasztják alá.
Ma már biztosak lehetünk abban, hogy életvitelünk, a külvilág különböző behatásai, továbbá családi és munkahelyi körülményeink mellett elsősorban a táplálkozásunktól függ, mekkora a rák kialakulásának kockázata. Megvan tehát a lehetőségünk, hogy jelentős mértékben befolyásoljuk egészségi állapotunkat.
Gyakori tanácsok
Nitrózamin és társai
A nitózaminok, a heterociklikus aminők, a benzpirének és a policiklusos szénhidrogének olyan vegyületek, amelyek a zöldségek ismételt felmelegítése, a húsok nyílt tűzön való grillezése, valamint a húsok, halak, kolbászfélék és a hasábburgonya bő zsiradékban való kisütése közben keletkeznek. Erős a gyanú, hogy ezek a vegyületek rákkeltők – ezért grillezéshez használjunk alumíniumtálcát, a fritőzben pedig jó minőségű, friss olajat.Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.