Célzott stresszkezelés orvosi segítséggel
Az élet rengeteg örömöt, élményt és lehetőséget tartogat, alkalmakat a továbblépésre, újrakezdésre, pozitív változtatásokra. De mindannyian tudjuk, hogy adódhatnak komoly krízishelyzetek, amelyekből nehéz kilábalni. Sőt előfordulhat, hogy ilyen esetekben a lelki egyensúly és az életerő visszanyerése külső támogatás nélkül nem is lehetséges.
Számos kiváló stratégia kínálkozik a nehézségek és a stressz hatékony kezelésére. Ám az egyénileg alkalmazható módszerek nem mindig elegendőek. Ha valakinél állandósul a szorongás, és olyan mértékű, hogy kihat mindennapi életére, munkavégzésére, kapcsolataira, akkor annak szakszerű segítséget kell keresnie.
Szükséges megvizsgálni továbbá, hogy nem valamilyen betegség váltja-e ki a stressznek tulajdonított rendellenességeket, például a fogyást vagy az alvászavart. Ebből a fejezetből megtudhatja, hogy a tünetek egyéb lehetséges okainak kizárása, illetve a stressz vagy a szorongás megfelelő kezelése érdekében mikor ajánlatos orvoshoz fordulni.
Bárkinek az életében adódhatnak krízishelyzetek
Bizonyított tény, hogy a tartósan feszült állapot sokféle betegséget előidézhet. Éppen ezért igen lényeges, hogy felkeressen egy szakembert, ha olyan problémát tapasztal, amelynek stressz állhat a hátterében, így alvászavart, általános jellegű szorongást, pánikrohamokat, új keletű emésztési panaszt, hasmenést, székrekedést, mellkasi szorítást. Akkor is menjen el a rendelőbe, ha egy fennálló betegség esetén addig nem tapasztalt tüneteket észlel. A stressz egyes szimptómái nagyon hasonlítanak bizonyos betegségekére, illetve súlyosbíthatnak fennálló kóros elváltozásokat.
Az állapotromlás megelőzése érdekében a betegeknél tehát különösen fontos a stressz kezelése. Mindenképpen tisztázni kell, hogy testi vagy lelki ok, esetleg mindkettő a ludas. Ha a háziorvos pszichés problémákra gyanakszik, vagy úgy ítéli meg, hogy ezek a meglévő testi betegség lefolyására erős hatással vannak, megfelelő kezelésre továbbküldheti a pácienst.
- Intzédy László orvos
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
- Ginszeng és a stresszoldás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Aki alkohol-, nikotin- vagy drogfüggő, illetve a szezonális depresszió vagy súlyos szorongás tüneteit véli felfedezni magán, háziorvosától érdeklődhet a társadalombiztosítás által finanszírozott lehetőségek felől.
Mikor forduljon orvoshoz?
Senki sem jár szívesen orvoshoz, inkább a homokba dugja a fejét, és nem vesz tudomást a problémáról, hátha elmúlik magától. Ez mindig rossz taktika, de főleg az alábbi tünetek esetében, amelyek általános (generalizált) szorongás-szindrómára, illetve egyéb – további kivizsgálást igénylő’ – mentális vagy fizikális rendellenességre utalhatnak.
Milyen pszichés (lelki) tünetek léphetnek fel?
- figyelem-összpontosítási és döntési nehézség a legegyszerűbb helyzetekben is gyakran fellépő’ erős szorongás; pánikrohamok
- nehezen helyreálló lelki egyensúly kisebb zökkenők, konfliktusok után is e. a közvetlen környezettől való elidegenedettség érzése
- szokatlan ingerlékenység, keserűség (olykor a családtagok, barátok, kollégák hívják fel rá az érintett figyelmét)
- önkontroll hiánya, megőrüléstől való félelem
- a nemi vágy gyakori hiánya vagy egyéb szexuális zavar
- fokozódó alkohol- vagy nikotinfüggőség; reggeli iszákosság
- megmagyarázhatatlan félelem vagy rettegés; állandó ingerültség, idegesség
Milyen fizikális (testi) tüneteket észlelhetünk?
- jelentős hízás vagy fogyás, nyilvánvaló ok nélkül
- szájszárazság, nyelési nehézség
- egyes izomcsoportok fájdalma, feszültsége, amit nem lehet mivel magyarázni
- gyakori fejfájás
- erős szomjúság; sűrű vizeletürítési inger ‘.. bélműködés megváltozása
- időnként fellépő mellkasi szorítás vagy fájdalom
- sokszori émelygés, hányinger, gyomorfájás, hasmenés
- súlyos alvászavarok; állandó fáradtság
- gyakori légszomj vagy egyéb jellegű légzési zavar nőknél: kimaradó menstruáció
- szédülés
- fokozott verítékezés (nyugalmi helyzetben is)
- szívdobogásérzés (zavaróan erős, jól érezhető szívverés – „majd’ kiugrik a szívem”)
- reszketés
Mit tesz a háziorvos?
Bizonyos fizikális és pszichés szimptómák összefüggésbe hozhatók a stresszel, de sok más kórállapottal is, többek között a vérszegénységgel, cukorbetegséggel, pajzsmirigy-rendellenességgel, szívproblémával, vérnyomással. A testi okok kizárása csak a megfelelő fizikális vizsgálatok elvégzésével történhet. A lelki háttér tisztázásához az orvos az alábbiakat kérdezheti meg a betegtől:
- Milyen az általános közérzete?
- Mióta vannak panaszai?
- Stresszes-e a munkája, a magánélete?
- Szokott-e látszólag értelmetlenül félni, szorongani? Milyenek az alvási szokásai? Hogyan ébred reggelente? Vannak-e rémálmai?
- Észrevette-e bármiről, hogy súlyosbítja a tüneteit?
- Kiegyensúlyozott-e a magánélete?
- Iszik vagy dohányzik? Mennyit mozog? Milyen az étrendje?
Fontos, hogy őszintén válaszoljon a szakembernek, hiszen csak akkor tud érdemi segítséget nyújtani, ha birtokában van az Önnel kapcsolatos információknak. Az elváltozások mélyén rejlő okok feltárása érdekében szükség lehet további – alkalmasint szakorvosi – kivizsgálásra. Ha a diagnózis szerint a problémák pszichés eredetűek, mondjuk szorongás, depresszió áll a hátterükben, kétféle kezelési mód kínálkozik:
- pszichoterápia
- gyógyszeres kezelés.
A körülményektől függően a kettő kombinált alkalmazására is sor kerülhet.
A háziorvos tájékoztatást tud nyújtani továbbá arról, hogy milyen állami, önkormányzati és civil szervezetek, támogató csoportok nyújthatnak még hathatós segítséget a tartós stresszben szenvedők számára.
Erős szorongás, illetve nehezen tolerálható szimptómák fellépése esetén nagyon fontos a szinte azonnali szorongáscsökkentés. Ilyenkor általában gyógyszeres kezelést ajánl az orvos.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.