Találja meg az arany középutat munka és magánélet között!
Túl gyakran akadályozzák kisebb-nagyobb bosszúságok az élet maradéktalan élvezetét. Ne hagyja! A közérzet javításához, a stresszhatások mérsékléséhez elengedhetetlenül fontos, hogy időt szánjon magára és kedvteléseire. Érdemes például föleleveníteni egy régi hobbit, új társaságba járni, önkéntes munkát vállalni. A lényeg, hogy megint lelkesedjen, s felmerje a lehetőségek kihasználásának – tehát az élni tudásnak – a vitalitást
Rendkívül fontos az egyensúly megteremtése
Gyakran vágyakozva gondolunk vissza fiatal, gondtalan éveinkre. Tény, hogy a felnőttkorral járó sok munka és felelősség rendszerint háttérbe szorítja az örömöket. Ennek azonban nem muszáj így lennie!
Néhány egyszerű lépéssel jelentős mértékben változtathat ezen. Ha odafigyelve, elemző módon vizsgálja napi cselekvéseit, azt, hogy mit miért tesz, feltárulhatnak azok a tényezők, amelyek akadályt gördítenek a boldogság, a kikapcsolódás elé. A megoldás felé vezető út jelentős állomása, hogy megtanuljon végre lazítani, továbbá hogy megvizsgálja emberi kapcsolatait. Egy külföldi orvosi szaklap ismerteti azt a 2010-es vizsgálatot, amelyből kiderül, hogy a maguknak való, zárkózott személyeknek általában magasabb a vérnyomása, mint a társasági életet élőknek. (Erre azért kell odafigyelni, mert a hipertónia, azaz a magas vérnyomás szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.)
Egy másik érdekes vizsgálat szerint, amelyet a Torontói Egyetem (Kanada) kutatói végeztek, a magányosak fázósabbak. Talán a kirekesztettség nem éppen szívmelengető érzése nyilvánul meg ilyen fiziológiás formában.
Túl sok a munka?
Rengeteg ember életének egyensúlyát az borítja föl, hogy túl sokat dolgozik, vagy nagyon sokat stresszeli magát a munkájával kapcsolatban. Az Európai Unióban a 2010-es évre vonatkozólag készült egy felmérés arról, hogy az egyes tagállamokban mennyi az átlagos heti munkaidő. Ebben az Egyesült Királyság jár az élen 42,2 órával, a sereghajtó pedig Dánia 37,7 órával. Hazánk a 12. a sorban, a magyarok átlagosan 40,5 órát töltenek egy héten a munkahelyükön.
Egy másik kutatásból viszont az derül ki, hogy a magyar nők dolgoznak a legtöbbet az Unióban, hetente átlagosan 32 órát, míg a mediterrán országokban élő társaik csak 15-öt. (A nagyarányú különbséget természetesen az eltérő tradíciók is okozzák.)
A gyarapodó munkaórák nem csak a nehéz gazdasági körülmények és a fokozódó munkaintenzitás számlájára írhatók. Nem kevesen megszokásból gürcölnek többet a kelleténél. Ez rossz, hiszen a szervezet nem tudja kipihenni magát, tehát fogékonyabbá válik a betegségekre. Az állandó robotot a társas kapcsolatok is megsínylik.
Tippek a munka és magánélet közötti egyensúly helyrebillentéséhez:
Hatékonyabb időbeosztás
- Tudatosan kísérje figyelemmel, hogyan telik egy-egy
- Ne végezzen fölösleges tevékenységeket. Jelezze feletteseinek, ha valami
- nem tartozik a munkakörébe.
- Először mindig a legfontosabb feladatra koncentráljon.
- Nyugodtan kérjen – és kérés nélkül is fogadjon el – segítséget másoktól. Mondjon nemet, ha pluszmunkával akarják terhelni. Nem kell magyarázkodni, csak jelezze, hogy nincs rá kapacitása.
- Az ebédszünetet sose hagyja ki, és lehetőleg ne túlórázzon.
Célkitűzések
- Előre tervezze meg napi vagy heti munkabeosztását.
- Többféle feladaton egyszerre csak akkor dolgozzon, ha képes megosztani a figyelmét. Szabjon ki mindegyikre bizonyos időt, és azt ne lépje túl.
- Tisztázza magában, mit akar elérni, és mit jelent a cél teljesítése.
A tettek mezején
- A végcél rögzítése után máris lásson neki a megvalósításnak.
- Ha van egy nagyobb, távlati elképzelése, naponta tegyen valamit annak
- érdekében, hogy közelebb jusson hozzá.
- Elakadt a fő feladat véghezvitelében? Határozzon meg kisebb részcélokat, amelyek könnyebben teljesíthetők.
Életmód
- Mozogjon mindennap. Már az is jó, ha a buszról hamarabb száll le, messzebb rakja le a kocsit, vagy lift helyett mindig a lépcsőt használja.
- Egyen több gyümölcsöt, zöldséget, kerülje a gyorséttermi és „műételeket”.
- Ebédje a munkahelyen is legyen tápláló, egészséges, akár otthonról hozza azt magával, akár a menzán étkezik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.