Ártalmas vagy ártalmatlan a visszértágulat?
A leggyakrabban az alsó végtagon kidagadó, kékes színű, kötegszerű visszértágulat veszélyesebbnek tűnik, mint amilyen valójában. A visszértágulatok többsége ugyan nem életveszélyes, de jelentős fájdalmat okoz és nehezíti a járást. Szerencsére többféle kezelési módszer létezik a panaszok enyhítésére, és magunk is sokat tehetünk a kellemetlen tünetek ellen.
Hogyan keletkezik?
Az artériák falában izmok is vannak, amelyek összehúzódásaikkal segítenek abban, hogy a szív a test minden részébe el tudja juttatni a vért. A vénák fala azonban nem izmos – ezek az erek a környező izmok segítségét veszik igénybe ahhoz, hogy a vért visszajuttassák a szívbe. A szív felé tartó véráramlás elősegítésére a láb vénáiban billentyűk vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a vér a gravitáció hatására visszafolyjon.
Ha az alsó végtag vénái magas vérnyomás, elhízás, terhesség vagy más ok miatt elveszítik rugalmasságukat, az ronthatja a billentyűk működőképességét. Emiatt a vér visszafelé szivárog, összegyűlik a vénákban, s így jönnek lét re a visszértágulatnak nevezett duzzadt erek. Noha a test bármely részén kialakulhatnak, a leggyakrabban a lábakon jelennek meg. Kísérő tüneteik a sajgó fájdalom, a láb túl hosszú ideig tartó állás vagy ülés után érzett elnehezedése, a tágult véna körüli bőr kiszáradása és viszketése, és a lábszár bőrének barnás elszíneződése. Néha nyílt sebek – ún. lábszárfekélyek – is kialakulhatnak.
A visszértágulat többnyire ártalmatlan, bár a vénák néha begyulladnak, s bennük kis vérrögök keletkezhetnek – ezek miatt alakul ki a felületes tromboflebitisznek, azaz visszér-gyulladásnak nevezett állapot. Ha a vérrögök a mélyebben húzódó vénákban alakulnak ki, akár életveszélyes mélyvénás trombózis is kialakulhat. Ennek tünetei hasonlíthatnak a felületen észlelt gyulladáshoz, így tehát ezzel a panasszal feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Ne rontsunk a helyzeten!
- sok ugratással járó aerobik gyakorlatok, kocogás,
- szuk ruhák, csípőszorítók, szűk harisnyanadrágok,
- magas sarkú, hegyes orrú cipók,
- hosszú ideig egy helyben való állás vagy ülés (anel kül, hogy a lábunkat meg’ emelnénk),
- a láb keresztbe tétele,
- az erintett területek közvetlen napoztatása,
- fürdés, lábáztatás nagyon meleg vízben,
- székrekedés,
- elhízás.
Megszüntethető?
A visszértágulat kezeléséhez ritkán van szükség műtéti beavatkozásra. Ha mégis, akkor gyakran az egész érintett vénát eltávolítják. A visszértágulat kezelésére használt módszerek közé tartozik az úgynevezett szkleroterápia, amikor maró hatású anyagot fecskendeznek a vénába, amelynek hatására az érfalak összeesnek. A vér ezután más útvonalon, egészségesebb vénákon keresztül jut vissza a szívbe. Mindkét módszernek vannak előnyei és hátrányai is, ezért beszéljük meg az orvosunkkal a lehetséges kezelési módszereket. Segíthetnek az alábbi egyszerű módszerek. Viseljünk elasztikus, de nem túl szoros harisnyanadrágot vagy gumiharisnyát. Fekvő vagy ülő helyzetben polcoljuk fel a lábunkat, amikor csak lehet. Mozogjunk (a gyaloglás kiváló mozgásforma), hogy javuljon a vérkeringés. Masszírozzuk meg a lábunkat és a lábfejünket, pl. rozmaringolajjal, ezzel is javíthatjuk a vérkeringést.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.