Veszélyes vagy biztonságos

Biztonságosak-e a vízhajtók? Hogyan szedjük őket?

A vízhajtók segítik a szervezetet megszaba­dulni a felgyűlt felesleges vízmennyiség­től. Hatásukra a vesék több sót és vizeletet választanak ki, kevesebb folyadék kering a véráramban, ami csökkenti a vérnyomást és a szív terhelését. Ezért alkalmasak a magas vérnyomás, a szívinfarktus és a tüdőödéma (a tüdőben felgyülemlett folyadék) kezelésére.

Biztonságosak-e a vízhajtók?

Ha követjük az orvos utasításait, akkor a víz­hajtók a legbiztonságosabb gyógyszerek közé tartoznak, kitűnő eszközök a magas vérnyo­más kezelésére. Önmagukban vagy más gyógyszerekkel együtt hatékony megelőző eszköznek bizonyulnak a szélütés és más ke­ringési betegségekkel szemben.

Ez nem jelenti azt, hogy a vízhajtóknak nincsenek mellékhatásaik. Az általuk okozott kálium-, és sóveszteség kimerültséghez és izomgyengeséghez vezethet. Az orvos gyak­ran javasolja az ilyen gyógyszereket szedő pácienseknek, hogy növeljék a káliumban gazdag élelmiszerek fogyasztását, pl. fogyasszanak több banánt, narancslét, és aszalt szilvát. Más vízhajtók viszont épp kálium­szint-emelkedést okoznak a szervezetben, tehát étrendünk megváltoztatása előtt feltét­lenül beszéljünk az orvossal.

Egyes vízhajtóknak komolyabb mellékha­tásaik vannak, pl. hallás- és egyensúlyzavar, szédülés (különösen ébredéskor), ill. a nemi élet zavara. Az adagolás vagy a gyógyszertípus megváltoztatása rendszerint megoldást jelent.

A vízhajtók szedését nem szabad átmenet nélkül abbahagyni. Ezt minden esetben be­széljük meg orvosunkkal. A hirtelen elvonás – különösen idősebb korban – komoly prob­lémákat idézhet elő, pl. nagyfokú vérnyomás­emelkedést és a szívinfarktus fokozott veszé­lyét. A vízhajtók szedését legjobb négy hét, vagy még hosszabb idő alatt fokozatosan csökkenteni.

Felgyorsítják-e a fogyást és enyhítik-e a menstruáció előtti szindrómát?

A vízhajtókat sohasem szabad fogyókúrás segédeszközként használni. Bár átmenetileg vizet távolítanak el a szervezetből, amitől néhány órára karcsúbbnak látszunk, a lerakódott zsírra semmilyen hatást nem gyakorolnak. Helytelen használat esetén életveszélyes kiszáradást okozhatnak.

Másrészt a vízhajtók hasznosak lehetnek a menstruációs vízvisszatartás csökkentésére, ami enyhítheti a menstruáció előtti szindró­ma tüneteit, különösen az emlők fájdalmas feszülését. Erre a célra jók a gyógynövények­ből készült vízhajtók. A tea vagy tabletta for­májában kapható gyógynövény-készítmények általában citromfüvet, galagonyát és fokhagy­mát tartalmaznak. A különböző készít­ményeknek nagyon eltérő hatásuk lehet. Egyes élelmiszerek, mint a spárga, és a koffeintartalmú ita­lok, (kávé, fekete tea) vízhajtó hatásúak. Ha már szedünk valamilyen orvos által felírt vízhajtót, akkor az orvos megkérdezése nélkül ne egészítsük ki étrendünket ezekkel az élelmiszerekkel vagy gyógynövényekkel.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.