Az egészségügyi ellátás veszélyei
Nem is olyan régen a kórházi betegek többsége még úgy vélte: jó közérzetükre a pocsék koszt és a locsogó szobatársak jelentik a legnagyobb veszélyt. Az amerikai Orvostudományi Intézet egyik 1999. évi jelentése azután ősrégi problémára világított rá: a betegek olykor betegebbek lesznek vagy meg is halnak az orvosok, az ápolók és a személyzet egyéb tagjainak hibái miatt. A jelentés szerint az Egyesült Államokban évente 98 000-en halnak meg ilyen hibák következtében – a legtöbben a kórházakban és az egészséggondozó létesítményekben. A közvélemény azonnali reformokat követelt – de vajon meghallgatásra talált-e?
Komoly gond a kórházakban a betegek biztonsága?
IGEN Egyes egészségügyi központok ugyan a betegek nagyobb biztonságát szolgáló változtatásokat hajtottak végre, de így is sok a probléma.
Hol volna szívesebben, amikor a szíve összevissza kezd kalimpálni – kórházban vagy kaszinóban? Nos, Amerikában tegye a pénzét inkább a kaszinóra. Ezek többségét ugyanis már fölszerelték defibrillátor-ral, így 50 százaléknál jobb esélye van az életben maradásra, ha a rulettasztalnál hirtelen összeesik. Ezzel szemben a kórházakban a szívritmuszavaros betegeknek csak a harmada marad életben. Igaz persze, hogy a kórházba kerülők eleve jóval betegebbek, de egy 2008. évi vizsgálat kimutatta, hogy a defibrillátoros „kiütésre” szoruló, kórházban ápolt betegek 30 százalékához nem jutnak el az ajánlott két percen belül.
Várjunk csak, nem arról volt szó, hogy a kórházak megpróbálták összeszedni magukat az Orvostudományi Intézet fentebb említett, nagy figyelmet keltő jelentése után? A szerzők a műhibák miatti halálozások 50 százalékos csökkentését sürgették, ám öt évvel a tanulmány megjelenése után a New England Journal of Medicine egyik szerkesztőségi cikke szerint nem sok változás történt.
Mi a helyzet a műhibákkal?
Egyes orvosok erősen túlzónak tartják az orvosi műhibákra vonatkozó riasztó statisztikákat, a kórházakra azonban hamarosan nagyobb nyomás fog nehezedni annak érdekében, hogy többet tegyenek a betegek biztonságáért. Több biztosító – köztük a US Medi-care – is bejelentette, hogy nem fogja fedezni a kezelési költségeket, ha azokra azért lesz szükség, mert egy kórházi beteggel olyasmi történt, aminek egy kórházban nem volna szabad megtörténnie.
- Ételmérgezéssel kórházba kell menni?
- Kórházak
- A gyermek a kórházban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az USA egyes államai már kötelezővé tették az ilyen esetek bejelentését, mivel azok segítenek jelezni, mennyi munkát kell még elvégezni. így például a minnesotai kórházak jelentései szerint egyetlen év alatt 26 műtéti beteg testében maradtak idegen testek (szivacsok, műszerek), 16-nak nem a megfelelő testrészét operálták meg, 8-on nem a megfelelő műtétet végezték el, 2-t pedig más beteggel tévesztettek össze. További 31 beteg esetében súlyos felfekvés alakult ki, 7 pedig gyógyszerezési hibák miatt halt vagy rokkant meg.
Igaz, hogy a kórházak a fertőzések melegágyai?
IGAZ Ha kórházba kerül, a fertőzésveszély miatt kétszeresére nő annak kockázata, hogy még betegebb lesz vagy akár meghal.
Amennyiben be kell feküdnie egy kórházba, a legvalószínűbb szövődmény, amelyre számítania kell, a fertőzés – ez a betegeknek a 10 százalékát is érintheti. A kórházak betegekkel vannak tele, akik közül soknak az immunrendszere sem működik igazán jól. Emiatt a fertőzések egy része valószínűleg elkerülhetetlen – de csak egy részük, így például a betegek körében előforduló leggyakoribb fertőzés a húgyúti fertőzés (HF).
A betegek igen nagy részének, akár a negyedüknek, katéterre van szüksége, vagyis arra, hogy a húgycsövükbe fölhelyezett csövön át vezessék el a vizeletüket. A katéterrel bejutó baktériumok HF-et okozhatnak, ezért igen fontos a csövek tisztán tartása és az, hogy csak a legrövidebb ideig használják őket – azaz ha már nincs szükség rájuk, akkor azonnal távolítsák el őket.
Más gyakori fertőzések jóval súlyosabbak lehetnek
A műtétek után a bőrön ejtett sebek elfertőződhetnek, de ez a probléma részben megelőzhető az operáció előtt adott antibiotikumokkal. Egy New York államban végzett vizsgálat azonban azt találta, hogy a kórházi személyzet az esetek 27-54 százalékában elmulasztotta a megfelelő antibiotikum-adagolást. Ennél is súlyosabb veszélyt jelenthetnek a lélegeztetésre vagy szondán át történő táplálásra szoruló betegeket fenyegető tüdőfertőzések, amelyek tüdőgyulladást okozhatnak – márpedig a fertőzések közül ezzel kerülnek a legtöbben intenzív osztályra.
A kórházban szerzett fertőzések csaknem 70 százalékát olyan mikrobák okozzák, amelyek egy vagy több antibiotikummal szemben ellenállóak. Talán hallott már a leghírhedtebb „szuperbaciról”, a meti-cillinrezisztens Staphylococcus aureusról, azaz az MRSA-ról. Régebben az antibiotikumokkal könnyebb volt kikezelni a kórházban összeszedett Stapbylococcus-fertőzéseket, de az MRSA ezekre ma már nem reagál. Sokszor csak a legerősebb antibiotikumokkal végzett többszöri kúrával lehet megszabadulni tőle, és a fertőzés akár halálos lehet. 1974-ben az MRSA a kórházi Staphylococcus-fertőzések alig 2 százalékát okozta – mára ez az arány elérte a 63 százalékot.
Veszélyeztetik-e a betegeket a személyzet álmos tagjai?
IGEN A kialvatlan emberek nem tudnak tisztán gondolkodni és dönteni. Általában nem jó, ha álmos orvos veszi föl a kórtörténetét – vagy veszi ki a vakbelét.
A kórházi orvosok gyakran dolgoznak 24 órás vagy még hosszabb műszakokban. A kutatások kimutatták, hogy ha valaki legalább egy napot alvás nélkül tölt, az ahhoz hasonlóan hat a tudatra és a viselkedésre, mintha alkoholt ivott volna. Ma már törvények szabályozzák, mennyit dolgozhatnak egyhuzamban az orvosok, de még így is sok hosszú műszak jut nekik.
Ha műtétre szorul, tegye meg az alábbi óvintézkedéseket is a fertőzésveszély csökkentése érdekében:
- Kérdezze meg orvosától, nem kellene-e megvizsgálni, hogy nincs-e a szervezetében meticillinrezisztens Staphylococcus aureus (MRSA). A vizsgálatot egy héttel azelőtt kell elvégezni, hogy befeküdne a kórházba. Ha az eredmény pozitív, a személyzet külön lépéseket tehet annak megakadályozására, hogy a baktérium a bőréről vagy az orrából a vérébe kerüljön.
- Mosakodjon le a műtét előtt! Egyes szakértők azt javasolják, hogy a műtét előtti három-öt napon klórhexidin-tartalmú szappannal fürödjön vagy zuhanyozzon. A legújabb vizsgálatok szerint azonban nincs is szükség különleges szappanra -bármilyen fajta jó, a lényeg az alapos tisztálkodás.
- Kérje meg az orvost, hogy ha a műtét helyét szőrteleníteni kell, hajnyíró gépet vagy szőrtelenítőkrémet használjon! A vizsgálatok azt mutatják, hogy a borotvával végzett szőrtelenítés növeli a műtét utáni bőrfertőzések kockázatát.
- Emlékeztesse az orvost vagy az ápolót, hogy a műtét előtt egy órával antibiotikumot kell kapnia! A műtéti sebek a fő fertőzési források közé tartoznak, ennek ellenére a betegek gyakran nem kapnak védőhatású antibiotikumot a műtét előtt.
- Ha azt mondják, húgycsőkatéterre van szüksége, kérdezze meg, feltétlenül szükséges-e! A húgyúti fertőzések a kórházban elkapható leggyakoribb fertőzések közé tartoznak. Ha kell a katéter, kérje, hogy a lehető leghamarabb távolítsák el.
- Ha a sebkötés meglazul vagy nedves lesz, szóljon egy ápolónak! A kötés egyik legfontosabb feladata az, hogy ne engedjen baktériumokat kerülni a sebbe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.