Hideg időjárás, a kihűlés veszélye – Mit viseljünk? Mit tegyünk?
A tél a szabadba hívogat szánkózni, síelni, korcsolyázni és kellemes sétákat tenni. Bizonyos óvintézkedések nélkül azonban a fagyos, nedves és szeles időjárás (még ha a hőmérséklet nem is túlzottan alacsony) hosszabb távon akár életveszélyes is lehet.
A kihűlés veszélye
A vacogás azt jelzi, hogy a szervezet izomremegéssel próbál hőt termelni, és így védekezik a hővesztéssel szemben. Ha a testhőmérséklet 35 °C alá süllyed, bekövetkezik a hypotermia, azaz a kihűlés. A közepes vagy súlyos kihűlés halálos is lehet.
A kihűlés tünetei a hidegrázás, a zavartság, a kimerültség, a végtagok merevsége, ill. zsibbadása, sápadtság, beszédzavar és felszínes légzés. Súlyos esetben a reszketés megáll, és az illető eszméletét veszti.
A kihűlés azonnali orvosi beavatkozást igényel. Elsősegélyként vigyük a kihűlt személyt meleg, száraz helyre, vegyük le róla a ruhákat, és egy takaró segítségével lassan melegítsük fel a testét. Ne dörzsöljük a bőrt, és ne erőltessük az evést vagy ivást, bár a meleg, alkoholmentes ital jótékony hatású lehet.
Fagyás
A hideg levegővel, vízzel és széllel való érintkezés fagyáshoz vezethet. A hidegnek leginkább kitett testrészek a legveszélyeztetettebbek. A fagyás kezdeti jele a bőr fehér, szürkés, sárgás elszíneződése. Súlyosabb esetben a bőr viaszos és sápadt lesz, érzéketlenné válik, érintésre merev és rugalmatlan. A súlyosan fagyott bőrt el kell távolítani, sőt az is előfordulhat, hogy a végtagot amputálni kell.
Az átfagyott személyt vigyük meleg helyre, és azonnal hívjunk orvosi segítséget. A segítség megérkezéséig távolítsuk el a szűk ruhadarabokat. A fagyott kezeket az illető hónaljában lehet legjobban felmelegíteni. Ne hagyjuk az érintett személyt járni – a fagyott lábakat takarjuk be és polcoljuk fel. Ha a fagyott testrészen a bőr részlegesen felengedett, tegyük az adott testrészt 20-40 percre meleg (37-41 °C-os) vízbe. Ne használjunk közvetlen hőforrást, vagy bármit, ami megégetheti a bőrt. A fagyott bőrt soha nem szabad masszírozni, ill. jéggel vagy hóval dörzsölni.
Mit viseljünk? Mit tegyünk?
Készüljünk fel a hidegre.
- Bő, meleg ruházatot viseljünk. A szűk ruhadarabok alatt nem marad hely a levegőnek, ami jó hőszigetelő. A túl vastag zokni, amelytől a lábbeli túl szorosan illeszkedik, gátolja a keringést.
- Viseljünk inkább több réteget, mint egy vastag ruhadarabot. Kezdjük a zoknival és a hosszú alsóval. Ezek olyan anyagból legyenek, amelyek nem tartják vissza a párát (polipropilén vagy gyapjú). Ezek jobbak, mint pl. a pamut, amelyik magába szívja a nedvességet. Középső rétegként jöhet a pamut vagy gyapjú. Kívülre a szél ellen védelmet nyújtó réteg kerüljön, és ilyen anyagból legyen a sapka, a sál és a kesztyű is. Tartsuk szárazon a testünket és a ruházatunkat. Átnedvesedett ruhában hamarabb átfagyunk.
- Mindig vegyünk sapkát. A testhő akár 50%-a is eltávozhat a fedetlen fejen át. E hőveszteség miatt a szervezet kénytelen csökkenteni a keringést a végtagokban, ami kéz- és lábfagyáshoz vezethet.
- Készüljünk fel a nedves időre is. Ha átnedvesedünk, a hővesztés folyamata felgyorsul, tehát ha esik vagy havazik, húzzunk vízálló csizmát, vízhatlan kabátot és fejfedőt (vagy legyen nálunk esernyő).
- A szabadban viselkedjünk ésszerűen. A keringés javítása érdekében mozogjunk – de ne izzadjunk meg, mert az növeli a hő-leadást. Együnk szénhidrátokat és igyunk rengeteg folyadékot. Kerüljük az alkoholt, a nikotint és a koffeint. Különösen figyeljünk a gyerekekre és az idősekre. Ha átnedvesednek, reszketni kezdenek, akkor ideje meleg helyre menni (ez persze ránk is érvényes). A kisgyermekeknek, különösen, ha nem mozognak, előbb okozhat bajt a túlzott hideg.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.