Károsak a sugárkezelt ételek?
Élelmiszer-besugárzással jelentősen csökkenthetők a baktériumok, pl. a szalmonella vagy a kólibaktérium okozta fertőzések.
A sugárkezelés során az élelmiszereket kis dózisú gamma- vagy röntgensugárzásnak, ill. elektronsugaraknak teszik ki. Ezek a sugárzások vagy elpusztítják, vagy szaporodásra képtelenné, s ezzel ártalmatlanná teszik a veszélyes mikroorganizmusokat – de úgy, hogy az étel nem válik radioaktívvá.
A besugárzás sokkal biztonságosabbá teszi az ételeket – de nem tökéletesen biztonságossá. A jelen lévő mikroorganizmusok 99,9%-ától megszabadít, de ha az ételt nem megfelelő módon kezelik, a megmaradt kisszámú baktérium újra elszaporodhat – ráadásul még a sugárkezelt hamburger sem tekinthető biztonságosnak, ha nincs jól átsütve.
Az űrhajósok, akárcsak egyes kórházi betegek, akiknél különösen nagy a fertőzés veszélye, sugárkezelt ételeket fogyasztanak. Mindezek ellenére az emberek eléggé bizalmatlanok a módszerrel szemben. Magyarországon az élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni, ha ilyen módon kezelték őket („sugárkezelt” vagy „ionizáló energiával kezelt”).
Biztonságos?
Sokat vitatkoznak az élelmiszerek besugárzásának biztonságosságán. Több mint 30 év kutatásai sem tudták kimutatni, hogy a sugárkezelt ételek fogyasztása bármilyen közvetlen kockázattal járna. Ez az oka annak, hogy az illetékes nemzetközi szervezetek – köztük az ENSZ Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – már 1980-ban jóváhagyta a módszer alkalmazását. Ám az engedélyeztetés, ill. a besugárzott élelmiszerek forgalmazhatósága még ezután is hosszú ideig országonként változott az Európai Unión belül is. 1999 óta azonban már közös előírás határozza meg az élelmiszerek ionizáló energiával való kezelésének szabályait, amit a jogharmonizációs program keretében Magyarország 2001-ben vett át.
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ellenzők is akadnak szép számban, és számos élelmiszeriparban érdekelt cég bejelentette, hogy nem értékesít, ill. használ fel sugárkezelt termékeket. A bizalmatlanság egyes, még mindig nem egyértelmű eredményekkel szolgáló vizsgálatokból ered, amelyek szerint a sugárkezelt élelmiszerek fogyasztásának lehetnek bizonyos egészségkárosító hatásai. A módszer támogatói szerint a besugárzás valóban okoz mikroszkopikus elváltozásokat az ételben, ám azok a főzés során keletkezőkhöz hasonlítanak. Az USA hadseregének kutatói megfigyeltek több nemzedéken keresztül kizárólag sugárkezelt ételekkel táplált állatokat, és megállapították, hogy ugyanakkora volt a rákos daganatok és az örökletes betegségek előfordulási aránya a kezelt élelmiszerrel etetett, ill. a kontrollcsoportban. Angol tudósok egerek 60 nemzedékén át végeztek ilyen megfigyeléseket, és hasonló eredményre jutottak. Kínában 400 ember fogyasztott 7-15 héten át sugárkezelt ételeket, és náluk sem volt megfigyelhető, hogy növekedett volna a rákos daganatok előfutárának tekintett kromo szómasérülések gyakorisága.
Az is igaz, hogy a besugárzás során a vitaminok egy része elveszhet. A C-vitamin esetében 5-10%-os csökkenést mutattak ki – de ugyanennyi vész el a vitaminból a konzervgyári feldolgozás során, sőt akkor is, ha a friss termék néhány napig a boltban vár vevőre. Ennél nyugtalanítóbbak a besugárzáshoz használt veszélyes radioaktív anyagok szállításával kapcsolatos környezetvédelmi aggodalmak.
Az, hogy az élelmiszer-besugárzás elterjedtebb módszerré válhat-e, nagyrészt a fogyasztók hozzáállásától függ. Gyakorivá váló ételmérgezéses járványok az eljárás felé billenthetik a mérleg nyelvét. Addig is, a szakemberek egyéb módszereket is vizsgálnak, amelyekkel ételeinket biztonságosabbá tehetik – pl. a gőzölést, valamint a fény- és az ózonkezelést.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.