Napvédő krémek mennyire hasznosak vagy károsak az egészségre?
Ha elegendő napozószert kenünk magunkra, akkor nyugodtan élvezhetjük a napsütést, nem kell a bőrünk károsodása miatt aggódnunk. Igaz ez? Nem egészen. Az emberek rengeteg pénzt költenek napozó-szerekre, ennek ellenére folyamatosan nő a melanomas esetek száma (a bőrrák különösen rosszindulatú változata), ami erősen megkérdőjelezi e termékek hatékonyságát.
Okos napozás
- Délelőtt 10 és délután 3 óra között kerüljük a közvetlen napsütést, mivel az ilyenkor a legintenzívebb.
- Viseljünk átlátszatlan, sűrű szövésű anyagból készült ruhát és széles karimájú kalapot. Már létezik napvédő anyagból készült ruházat is, amely kiszűri az UVA- és az UVB-sugárzást.
- Mindig védjük a szemünket napszemüveggel.
- Ne használjunk napozószert a hat hónaposnál kisebb csecsemők esetében; őket takarással védjük a napfénytől.
Hamis biztonságérzet?
De még ezek a készítmények sem garantálnak tökéletes védelmet. A New York-i Sloan-Kettering Rákközpont egyik munkatársa által készített vizsgálat szerint a napozószerek, bár védenek a bőrrák kevésbé veszélyes formái (a bazalióma vagy a laphámrák) ellen, kevésbé tűnnek hatékonynak a rosszindulatú melanóma ellen. Ennek az lehet az egyik oka, hogy egyes személyek örökletesen hajlamosak a melanómára. Ám az is lehetséges, hogy a leégés elleni védelmet nyújtó napvédő krémeket használva tovább tartózkodunk a napon, és emiatt hosszabb távon megnő a daganat kialakulásának kockázata.
A napvédő krémekkel kapcsolatban kövessük az alábbi irányelveket:
- Mindenkinek szüksége van védelemre: még a legbarnább bőr is csak korlátozott védelmet nyújt.
- Olyan krémet használjunk, amely az UVA- és az UVB-sugárzástól is megvéd. Válasszunk vízálló, hipoallergén, illatanyag- és PABA-mentes készítményt.
- Legalább 15-ös fényvédő faktorú szert használjunk (ennél is magasabb faktorút, ha világos a bőrünk, ha a trópusokon vagy magas hegyek között vagyunk).
Az orrunkra és az egyéb különösen érzékeny területekre kenjünk titán-dioxidot vagy cink-oxidot tartalmazó krémet. A napozószert nyáron és télen is bőségesen használjuk, az ajkakra is. Legalább 30 perccel azelőtt kenjük be magunkat, hogy kimennénk a szabadba. A naptejet használat előtt rázzuk fel, s kétóránként, ill. fürdés után újból kenjük be magunkat. Kérjünk orvosi tanácsot, ha olyan gyógyszert (antibiotikumot, fogamzásgátlót, gyulladáscsökkentőt) szedünk, amely a bőrt érzékenyebbé teszi a napfényre. Egyes összetevők maguktól is lebomlanak, ezért a szezon végén dobjuk ki a maradék napozószert.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.