Óvatosan a tisztítószerekkel!
A mosogató alatti szekrényben tartott tisztítószerek jó része vegyszerek valóságos boszorkánykonyhája, s nem megfelelő alkalmazásuk végzetes következményekkel is járhat. Nincs ebben semmi meglepő, igaz? De ha nem csinál ostobaságot, például nem önt fehérítőt a jeges teába, vagy nem nyomja egy csecsemő kezébe a lefolyótisztító szert, akkor is van ok az aggodalomra?
Ha a józan ész szerint jár el valaki, akkor is árthatnak a háztartási tisztítószerek?
IGEN A tisztítószereket számos olyan kombinációban lehet használni, amikor mérgező gőzök vagy maró vegyületek keletkeznek, melyek irritálhatják a szemet és a tüdőt.
Azt remélhetőleg már szinte mindenki tudja, hogy soha, semmilyen körülmények között nem szabad ammóniás és klóros fehérítőszert összekeverni. Az ilyenkor keletkező klórgáz rosszullétet, fejfájást, szem- és tüdőirritációt, könnyezést és heves köhögést okoz, s ha valaki sokáig szívja be egy rosszul szellőző helyiségben, könnyen a kórház sürgősségi osztályára kerülhet.
Ez a veszedelmes keverék tehát meglehetősen hírhedt, ám akad néhány potenciálisan szintén ártalmas kombináció, amelyet csak kevesen ismernek. Ez az egyik oka annak, hogy az Egyesült Államokban 2005-ben ismertté vált több mint kétmillió mérgezéses eset csaknem 10 százalékát tisztítószerek okozták. Az önmagában is mérgező, emellett a szemet és a bőrt is irritáló fehérítő az ammónia mellett sok más, széles körben használt savas vagy lúgos tisztítószerrel is reakcióba léphet – például azokkal, amelyek sósavat, kénsavat vagy nátronlúgot tartalmaznak.
Vigyázzon a hipóval!
Soha ne keverjen össze fehérítőszert tartalmazó terméket (hipót) vécétisztítóval, ecettel, lefolyótisztítóval, tűzhelytisztítóval, padló- és üvegtisztítóval (ezek gyakran ammóniát tartalmaznak), csempetisztítóval és penész elleni szerekkel! Nem csak szándékosan, de véletlenül is előfordulhatna, hogy egymás mellett használja például a fürdőkádban a fehérítőt és a penészeltávolító szert, vagy a tűzhelytisztító után általános célú, fehérítőt is tartalmazó spray-t alkalmaz – ne tegye. Most, hogy oly sok tisztítószeren szerepel a „Most már fehérítővel!” felirat, még könnyebb véletlenül veszélyes kombinációkat létrehozni.
A tisztítószerekkel való érintkezés alattomos, közvetett módon is árthat Önnek. Egy 2007-ben 3053 fő bevonásával végzett európai vizsgálat kiderítette, hogy azok körében, akik gyakran érintkeztek tisztítószerekkel (különösen üveges bútortisztítókkal, valamint légfrissítő spray-kkel), több mint 50 százalékkal nőtt a felnőttkorban kialakuló asztma kockázata.
Azt tanácsoljuk tehát, hogy semmilyen tisztítószert ne keverjen össze, még akkor sem, ha azonos jellegű, csak eltérő gyártmányú, illetve azonos célra szánt szerekről van szó.
Tisztítószerek és légtisztítók: rossz kombináció
A berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy a tisztítószerek számos összetevője válik mérgezővé, ha ózonnal keveredik. Ez általában nem okoz gondot – kivéve, ha szmogos levegőjű nagyvárosban él, ha mindenütt irodai berendezések veszik körül (például fénymásolók, amelyekből ózon szabadul fel), vagy ha ionizáló légtisztítót használ, amely ózont juttat a levegőbe. Ez utóbbi újabban igen gyakorivá vált.
Szakemberek azt találták, hogy az ózon különösen veszélyes, ha terpénekkel keveredik – ezek a vegyületek megtalálhatók például a citrom-, narancs- és fenyőillatú termékekben. Ózonnal keveredve kis koncentrációban ugyan, de rákkeltő anyagok képződhetnek, valamint formaldehid, amely irritálhatja a szemet, az orrot és a torkot, és súlyosbíthatja az asztma tüneteit. Egyes légfrissítők is úgy reagálhatnak az ózonnal, hogy ilyen anyagok keletkeznek. Ha csak egyszer-egyszer s nem is túl nagy koncentrációban érintkezik velük, valószínűleg semmi gondot nem okoznak, ám ha gyakran kerülnek a levegőbe egy rosszul szellőző helyiségben, az veszélyes lehet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.