Tévhitek az izzadásgátlásról
Talán emlékszik még arra az időre, amikor a dezodorokkal kapcsolatos egyetlen aggodalma (leszámítva azt, hogy egyáltalán hatnak-e) az volt, hogy annak a hóna alá permetezésével kárt tesz az ózonrétegben. A görgős dezodorokra való áttérés megoldotta ezt a problémát, ám ekkor újabb ok támadt az aggodalomra: lehet, hogy immár nem a bolygót betegíti meg, hanem saját magát?
Okoz-e emlőrákot a dezodor?
NEM Bármit olvasott is az interneten vagy hallott a szomszédjától, e szóbeszédet egyáltalán nem támasztják alá bizonyítékok.
Ezt a kitartó pletykát nem egy csíny tevő indította útjára – éppen ellenkezőleg, néhány tudós vetette föl azt a lehetőséget, hogy a dezodoroknak és egyéb kozmetikumoknak a használata rákkeltő vegyületeknek teheti ki a nőket. Egy emlőrákos nők körében végzett vizsgálatban azt találták, hogy a dezodort és a hónalj borotvát leggyakrabban használók esetében többnyire fiatalabb korban észlelték a daganatot, különösen ha azok e szokásokat már 16 éves koruk előtt fölvették.
A borotválkozás során keletkező apró sérülések elméletileg valóban lehetővé tehetik, hogy a dezodorokban lévő veszélyes vegyületek a vérbe kerüljenek: a dezodorokban tartósítószerként használt parabének a fő gyanúsítottak közé tartoznak, mivel ösztrogénszerű hatásaik vannak, s az ösztrogén bizonyítottan szerepet játszik az emlőrák kialakulásában. Más tudósok úgy vélték, hogy az izzadásgátló hatóanyagok egyike, az alumínium hozzájárulhat a rákos sejtek kialakulásához az emlő szöveteiben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.