Véradás
Ha Önt súlyos, sok vér elvesztésével járó baleset érte, vagy nagyobb műtét előtt áll, lehet, hogy szüksége lesz vérátömlesztésre is. A donorok vére életeket ment, de a vérátömlesztés nem kockázatmentes. A betegekben a szervezetükbe került idegen vér miatt különféle reakciók léphetnek föl, a viszketéstől és a láztól kezdve egészen a csalánkiütésig és a rosszullétig. A legtöbbeket aggasztó kérdés azonban az, hogy vajon mi van a kapott vérben, aminek nem kellene ott lennie.
Jelentős a fertőzésveszély?
NEM A véradók és a vér szűrésében bekövetkezett fejlődésnek hála a vérátömlesztéssel elkapható fertőzés kockázata igen csekély.
Az újsághírek, amelyek vérátömlesztéssel elkapott egzotikus betegségekről, például nyugat-nílusi lázról vagy kergemarhakórról szóltak, sokak figyelmét hívták föl a fertőzött vér problémájára. Soha nem lesz lehetséges teljesen garantálni, hogy a vér minden újonnan fölismert vagy még föl nem ismert kórokozótól mentes, de megnyugtató a tudat, hogy az orvosok a hatékony szűrővizsgálatok kifejlesztésével gyorsan képesek reagálni az újonnan fölismert veszélyekre.
így például a tudósok csak 2002-ben fedezték föl, hogy a nyugat-nílusi lázat okozó vírus vérátömlesztéssel is terjedhet (ez a betegség változatos tünetekkel járhat, a fejfájástól és kimerültségtől kezdve a magas lázon át egészen a görcsrohamokig). Abban az évben az
Egyesült Államokban legalább 23 emberben alakult ki nyugat-nílusi láz azután, hogy fertőzött vért kaptak. De egy év sem kellett, és a vérbankoknak már rendelkezésükre állt a vírus kiszűrésére alkalmas teszt, s a vérátömlesztéssel megfertőzöttek száma hatra csökkent, 2005-ben pedig már egyetlen ilyen eset sem volt.
Ráadásul a véradók alapos szűrővizsgálatainak és a korszerűbb vizsgálati módszereknek köszönhetően az elmúlt két évtizedben lényegesen csökkent annak a kockázata is, hogy gyakoribb kórokozók kerüljenek a vérkészletekbe, így például annak a veszélye, hogy humán immundeficien-ciavírussal (HIV) vagy hepatitis C-vírussal fertőzött vért kapjon valaki, nagyjából 1 : 2 000 000. (Annak veszélye viszont, hogy valakibe villám csap, minden évben nagyjából 1 : 700 000.)
Attól sem érdemes félni, hogy a kapott vér rákot fog okozni. Svéd kutatók egy 2007-ben végzett vizsgálatukban kimutatták, hogy a levett vér mintegy 3 százaléka származik olyan személyektől, akiknek még fel nem ismert rákos daganatuk van. De akik ilyen vért kapnak, azok körében emiatt semmivel sem lesz nagyobb a rákos megbetegedések kockázata.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.