Méregtelenítés a gyakorlatban
Gyakori a hétnapos böjtkúra és a háromnapos böjt, melyet évente négyszer az évszakváltások időszakában végeznek. Az úgynevezett prevenciós böjtöt nagyon sokan alkalmazzák. Ez azt jelenti, hogy heti egy alkalommal nem fogyasztanak szilárd táplálékot. Mindabban az esetben, amikor a böjt három napnál tovább tart, kötelező az orvosi felügyelet!
Klasszikus böjtölés
Klasszikus böjtölés alatt azt értjük, hogy tiszta vízen, vagy esetleg gyógynövényből készült teán kívül mást nem iszunk, nem eszünk. Emellett a modernkori böjt a juice-kúrát jelenti, ebben ugyanis a folyadék és egyben táplálékfelvételt zöldség- vagy gyümölcslé formájában biztosítjuk. Előnye a vízivással szemben, hogy értékes nyomelemek, ásványi anyagok, vitaminok jutnak be szervezetünkbe, melyet nem érdemes még egy napig sem nélkülöznünk.
Fizikai aktivitás csökkentése
Böjtölés alatt a munkahelyi teljesítőképesség jelentősen csökken, ezért érdemes inkább hétvégén kísérletezni. Javasolt a sok pihenés és a fizikai aktivitás csökkentése. Az első napokban a fogyás mértéke elérheti az egy kilogrammot is. Azonban a harmadik naptól csökken 0,5 kg-ra.
Felkészülés a böjtre…
Nagyon lényeges, hogy a teljes vagy részleges ételmegvonás előtt legyen néhány napos „levezetés”, amikor a húsfogyasztás megvonása mellett az energiabevitelt is csökkentjük, emellett azonban biztosítani kell a bőséges folyadékbevitelt. A böjtöt megelőző szakasz általában három napig tart, de természetesen az adott személy igényeinek, fizikai jellemzőinek, alapbetegségeinek függvényében változhat.
Mennyi ideig tartson a böjt?
A böjt ideje is széles skálán mozoghat, akár egyetlen naptól több hétig is eltarthat. A böjt után azonban nagy szükség van a „felépítő” fázisra, amelynek során fokozatosan növeljük az energiabevitelt és egyre többféle ételt szerepeltetünk az étkezésben. Ebben a fázisban a bélflóra helyreállítása a legfontosabb cél, különösen abban az esetben, ha a böjtkúra alatt béltisztításban is részesültünk. A bélrendszer természetes baktériumkolóniáit újra kell éleszteni pre- és probiotikumok adagolásával, az ételek óvatos és tudatos megválasztásával.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.