Cukorbetegség

Zsírégető kombinációk cukorbetegség megelőzésére!

A főfogások tökéletes összeállítása

Vércukor helyreállítása

Zsírégető ételkombinációk

FehérjeSzénhidrátokZöldségfélék
Sütőben párolt lazacbarna basmati rizzselés salátával
Marinált tofuteljes kiörlésű tésztávalés párolt zöldségekkel
Rostonsült csirkemellfőtt burgonyávalés párolt futóbabbal
Túrózablepénnyel vagy rozslepénnyelés brokkolival, paradicsom salátával

Az antidiabetikus desszertek is nagyszerű fehérje-szénhidrát kombinációk. Néhány szem, esszenciális zsírokban és fehérjékben gazdag mandula vagy tökmag, némi alacsony

GL gyümölccsel együtt tovább lassíthatja a gyümölcscukor vércukorszintre kifejtett hatását. És jusson eszünkbe, az olyan gyümölcsöknek, mint az akna és az eper, alacsony a glikémiás terhelése, ezért inkább ezeket válasszuk más gyümölcsökkel szemben.

Reggelire együnk egy bögre zabpelyhet, magokkal, bogyós gyümölcsökkel és sovány tejjel vagy szójatejjel, s ezzel megteremthetjük a fehérjemennyiség és az alacsony GL szénhidrátok közötti megfelelő arányt.

Az étvágyszabályozás képességének elvesztése

Egy másik jel, amelyet a testünk próbál velünk észrevetetni a bennünk zajló, egészségünkre ható folyamatok működéséről az az, hogy a modern nyugati étrendünk következtében elveszítjük az étvágyunk szabályozásának képességét – ennek része az alacsony vércukorszintre adott természetes reakció. Az egyik legizgalmasabb kutatási terület a leptinhez, az úgynevezett „étvágyhormonhoz” kapcsolódik. A leptin funkciója az, hogy jóllakottság esetén elnyomja az étvágyat.

Paradox módon a túlsúlyos embereknek általában több leptin kering a vérében, mint a nem túlsúlyosaknak, ennek eredménye viszont az, hogy egyre inkább „leptinrezisztenssé” válnak, és nem csökken az étvágyuk a hormon fékező hatására, ezért szervezetük egyre többet termel belőle. Olyan, mintha a szervezet étvágyszabályozása leállt volna, így tovább esznek. Magukra ismernek?

Az anyagcsere összhangja: leptinrezisztencia jelzi a problémát!

A leptin- és az inzulinrezisztencia valóban közeli kapcsolatban állnak egymással, azt jelzik, hogy az anyagcsere összhangja megborult.

Ehhez gyakran társul adrenalinrezisztencia is, amitől fáradtak leszünk és élénkítőszerekre vágyunk. A kulcskérdés az, hogy mitől leszünk leptinrezisztensek és képtelenek arra, hogy az evést időben abbahagyjuk? És hogyan szerezhetjük vissza a leptinérzékenységünket?

A leptint az úgynevezett fehér zsírszövet zsírsejtjei állítják elő: ez pontosan az, ami a hasra rakódik le. Minél több a zsír, annál több a termelődő leptin is, amely ha megfelelően működik, megfékezi az étvágyat. További kutatások azt találták, hogy a magas leptinszint növeli az alkohol iránti vágyat, ami tovább súlyosbíthatja a bajt, mivel az éhségszabályozás elvesztéséhez vezet, és még több súly rakódik le deréktájon.

Kerüljük a stresszt!

A sok stressz is hozzájárulhat a leptin-rezisztencia fokozódásához, ahogy egy tanulmány szerint a testmozgás hiánya is. Arra vonatkozóan is gyűlnek a bizonyítékok, hogy a magas glikémiás terhelésű, sok szénhidrátot tartalmazó, gabonafélékre alapozott étrend az egyik legfőbb oka lehet annak, hogy rezisztenssé válunk a leptinre, és a kutatások arra is rámutattak, hogy a sok fruktóz bevitele fokozza a leptin-rezisztenciát.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.