Vastagbélrák- szűrés
Ami az életkorral járó „átmeneti rítusokat” illeti, az 50 éves korban sorra kerülő vastagbéltükrözés sokkal kevésbé kellemes, mint például a 18 évesen először legálisan elfogyasztott pohár sör. Mégis dőreség volna kihagyni a kellemetlenségek és kényelmetlenségek miatt, mivel például az Egyesült Államokban a vastagbélrák a második leggyakoribb halálok. Elégedjünk meg a „virtuális” eljárással? Igaz, hogy az új, kevésbé invazív eljárások sokkal kíméletesebbek, ám egyúttal kevésbé pontosak is
Megúszhatom a vizsgálatot szigmoidoszkópiával kolonoszkópia helyett?
Lehet, hogy ezt szeretné, de nem igazán jó megoldás a részleges végbéltükrözés.
A kolonoszkóppal az orvos áttekintheti az egész vastagbelet – ez a legjobb módszer a daganatok és a polipok fölfedezésére. A vastagbél falán kialakult ártalmatlan polipból ugyanis idővel rák lehet. A vastagbéltükrözéssel ki lehet mutatni a nagyobb polipok 90 százalékát és a kisebbek 75 százalékát. (A kolonoszkópia során általában el is távolítják a polipokat.) A kialakult vastagbélrákok esetében még nagyobb arányt mutatnak ki.
Szigmoidoszkópiával, azaz részleges végbéltükrözéssel a vastagbélnek csak az alsó szakaszát, a szigmabelet, valamint a végbelet lehet szemügyre venni. Olcsóbb és gyorsabb eljárás, mint a vastagbéltükrözés, és kisebb a szövődmények kockázata – viszont a vastagbélnek csak egy alsó szakaszában lehet vele kimutatni a daganatokat és a polipokat. Ha azonban polipot találnak ezzel a módszerrel, általában kolonoszkópiát is végeznek, hogy a vastagbél többi szakaszát is átvizsgálják. Ezért a részleges végbéltükrözéssel sikerül kimutatni a legveszélyesebb polipok és a rosszindulatú vastagbélrákok 70-80 százalékát. Mivel a két vizsgálat összekapcsolható, a szigmoi-doszkópiát általában sűrűbben végzik el, és gyakran egészítik ki székletvizsgálattal, amely kimutatja a rejtett vérzéseket.
Végeredményben tehát, bár a legtöbb orvos szerint a vastagbéltükrözés a legjobb eszköz a vastagbélrák elleni védekezésben, ha nem lehet hozzáférni, vagy valaki nem akarja elvégeztetni, a székletvizsgálattal összekötött részleges végbéltükrözés számít a második legjobb választásnak.
- Sebészet
- Szívinfarktus – tünetei, diagnózisa
- Hagyományos röntgenfelvétel, ultragyors CT és MRI
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egy kutatás során 37 702 ember adatát elemezve azt találták, hogy azok körében, akiknél vastagbéltükrözést vagy részleges végbéltükrözést végeztek, 50 százalékkal csökkent a vastagbélrákban való elhalálozás kockázata. Egy másik becslés szerint ha minden indokolt esetben valóban elvégeznék a vizsgálatot, a vastagbélrák okozta halálozás 42 százalékkal csökkenne
Egyenértékű a „virtuális” vastagbéltükrözés az igazival?
Még nem lehet tudni. A virtuális vizsgálat csábító alternatíva, de még több és alaposabb kutatásra van szükség ahhoz, hogy a szakemberek ezt ajánlhassák a hagyományos eljárás helyett.
Ki ne mondana le szívesen arról, hogy egy hosszú csövet dugjanak a végbelébe, majd fölvezessék a vastagbelébe másfél méter hosszan, ha helyette csak be kell feküdni egy CT- vagy MR-készülékbe és hagyni, hogy a sugarak végigtapogassák a beleit? A virtuális kolonoszkópia háromdimenziós felvételt készít a belekről, és nincs szükség bódításra sem. Tíz perc alatt vége az egésznek, sokkal hamarabb, mint a hagyományos végbéltükrözésnek.
Ez pompásan hangzik, de azért van a dolognak árnyoldala is. A virtuális módszer esetén sem lehet megúszni a belek kitakarítását nagy mennyiségű folyadék fogyasztásával, hashajtással és be-öntéssel, amit senki sem élvez. Ha pedig a vizsgálat során polipot találnak, mégis el kell végezni a tükrözést is, majd a beleket ismét kiürítve el kell távolítani a polipot.
A virtuális kolonoszkópia megbízhatósága attól függ, ki végzi, és mekkorák az esetleges polipok. A New England Journal of Medicine folyóirat egyik 2003. évi cikkében 1200 beteg adatai alapján a virtuális kolonoszkópia valamivel hatékonyabbnak bizonyult a hagyományosnál. Ez esetben azonban a módszert használóknak nagy gyakorlatuk volt az új eljárás alkalmazásában.
Mindenesetre a módszer még nagyon újnak számít, és sok orvos még nem sajátította el teljesen a használatát. Például egy a Journal of tbe American Medical Associationben 2004-ben megjelent dolgozat szerint, amelyben összehasonlították a virtuális és a hagyományos kolonoszkópia eredményeit kilenc nagy kórházban, a virtuális módszerrel a kisebb polipoknak csak a 39 százalékát fedezték föl, míg a hagyományos eljárással a 99 százalékukat. Nagyobb polipok esetében a virtuális eljárás pontosabbnak bizonyult, de még mindig csak 55 százalékban, a hagyományos tükrözés 100 százalékos eredményességével szemben. A különbséget a szerzők a vizsgálatot végzők gyakorlatlanságának tulajdonították.
Lehet, hogy a virtuális kolonoszkópia egy napon a hagyományos tükrözéssel szemben megbízható alternatíva lesz, de pillanatnyilag nem ajánlják a használatát.
JOBB AZ OTTHON VÉGEZHETŐ TESZT
A vastag- és végbélrákok csak időnként véreznek, így egyetlen székletmintából nem biztos, hogy kimutatható a vér jelenléte. Egyes szerzők szerint az egyetlen minta alapján végzett teszt a daganatok mindössze 5 százalékát mutatja ki. Nem meglepő tehát, hogy a mértékadó orvosi fórumok egyike sem ajánlja ezt a megoldást – mégis, például az Egyesült Államokban, a háziorvosok körülbelül harmada alkalmazza vastag- és végbélrákszűrésre. Ennek az lehet az oka, hogy nem bíznak abban, hogy a betegek otthon elvégzik a tesztet. Ha az Ön orvosa a rendelőben végez ilyen tesztet, kérje meg, hogy adjon egy otthoni tesztkészletet is.
Egy a rejtett vér kimutatására szolgáló újabb, immunreakción alapuló, otthon elvégezhető teszt a korábbinál még megbízhatóbb eredményt is adhat, mindenesetre nem jár azzal a kellemetlenséggel, hogy előtte 3-7 napig nem szabad bizonyos élelmiszereket (például vörös húsokat) fogyasztani vagy bélrendszeri vérzést okozó orvosságokat (például ibuprofent és naproxent) szedni. 5841 beteg adatait elemezve összehasonlították a korábbi és az újabb otthoni teszt eredményeit, és azt találták, hogy az immunkémiai teszt a vastagbélrákok 82 százalékát mutatta ki, míg a régebbi teszt mindössze a 64 százalékukat.
Érdemes székletvizsgálatot végezni a rejtett vérzések kimutatására?
A végbéltükrözések közötti időszakban szűrővizsgálatként érdemes lehet elvégeztetni.
Gyakran a vérzés a vastagbélrák első tünete. A székletben található, szemmel nem látható vér kimutatására szolgáló teszt igen egyszerű módszer. Nem olyan megbízható vizsgálat, mint a vastagbéltükrözés, de ha évente megismétlik, nagyobb az esélye, hogy megbízható eredményt ad.
Elvégezhető az orvosi rendelőben is, bár az otthoni teszt eredményesebb. A székletben kimutatott vér sok más betegség mellett rákot vagy polipokat is jelezhet. A pozitív teszteredmény azonban nem jelenti okvetlenül, hogy az illetőnek vastagbélrákja van. Egy sor más emésztőszervi betegség is járhat vérzéssel, többek közötta vastagbélgyulladás, az aranyér vagy a Crohn-betegség. Ha a székletvizsgálat vért mutat ki, az orvos további vizsgálatokra küldi a beteget, hogy kiderüljön, mi okozza a vérzést.
A rejtett vérzés kimutatására évente elvégzett székletvizsgálat a vastagbélrákszűrés egyszerű és olcsó módja, bár az orvosok szerint mellette a biztonság kedvéért ötévenként végbéltükrözést is kell végezni. Ha az 50 éves korban elvégzett
vastagbéltükrözés eredménye negatív, legalább tíz évig nincs szükség székletvizsgálatra vagy a vastagbélrákszűrés bármely más formájára.
A kitartás ez esetben is meghozza gyümölcsét: amikor 13 éven át követtek olyan egyéneket, akiken évente végeztek rejtett vér kimutatásán alapuló szűrést, azt találták, hogy esetükben a vastagbélrákban való elhalálozás kockázata 33 százalékkal csökkent.
Mikor van szükség szűrésre?
A vastagbélrák kockázata 40 éves kor után kezd emelkedni, bár 50 éves korig csekély marad. Ezért ez az az időpont, amikor ajánlatos a szűrést elkezdeni. (Indokolt a korábbi vagy gyakoribb szűrés, ha valakinek a családjában halmozottan fordult elő vastagbélrák vagy -polip, vagy ha valaki gyulladással járó emésztőrendszeri betegségben, például fekélyes vastagbélgyulladásban vagy Crohn-betegségben szenved, és ezért nagyobb kockázatnak van kitéve.) Melyik a legjobb teszt az Ön számára? Ezt a kérdést orvosával kell megbeszélnie. A válasz részben attól is függ, hogy Ön mire vállalkozik, de esetleg attól is, hogy mit fizet a biztosító. Az Amerikai Rákkutatók Társasága szerint az alábbi öt szűrési módszer valamelyikét érdemes választani.
- A székletben található rejtett vér kimutatásán alapuló évenkénti szűrés.
- Ötévenkénti szigmoidoszkópia.
- Ötévenkénti szigmoidoszkópia székletvizsgálattal összekötve (a kombináció eredményesebb, mint a két vizsgálat külön-külön).
- Báriumbeöntéses kettős kontrasztos röntgenvizsgálat ötévenként (lásd 233. oldal, Jó tanács)
- Tízévenkénti kolonoszkópia.
Ha az első négy teszt bármelyike pozitív eredményt ad, a kolonoszkópiát is el kell végezni. Ha annak negatív az eredménye, az orvos úgy dönthet, hogy az Ön esetében újabb tíz évig nem érdemes a vastagbélrák kimutatására vizsgálatot végezni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.