Tudja meg, milyen a megfelelő napszemüveg!
Nincs is divatosabb darab, mint egy márkás napszemüveg. Ám célja valójában több, mint pusztán a divatnak való hódolás: véd az olyan látásrontó szembetegségektől, amelyeket a Nap ultraibolya sugarai okozhatnak. A napfény idővel megnöveli a szürke hályog és a vakságot okozó időskori sárgafolt-elfajulás (makuladegeneráció) kockázatát.
Jobbak a drága napszemüvegek, mint az olcsók?
NEM Sok olcsó napszemüveg is hatékony védelmet biztosít az ultraibolya sugarak ellen, gyakran sokkal inkább, mint a drága márkák.
A napszemüveg védi a Nap UVA- és UVB-sugarainak hosszan kitett szemet a károsító hatásoktól, azaz a szürke hályog és az időskori sárgafolt-elfajulás kialakulásának kockázata ellen.
Ezt bizonyítja egy 900 amerikai halász bevonásával végzett látásvizsgálat: azok esetében, akik a legtöbb időt töltötték a napon, háromszor akkora volt a szürke hályog kockázata, mint azok körében, akik a legkevesebb ideig tartózkodtak napfényes környezetben. A napszemüveg viselése harmadára csökkentette a kockázatot. Feltételezik, hogy a napsugárzás megváltoztatja az egészséges esetben kristálytiszta szemlencse fehérjéit, és ez okozza a homályt. Egy másik vizsgálat szerint azokon az embereken, akik a szabadban tartózkodás fele idejében napszemüveget és fejfedőt viseltek, 45 százalékkal kevésbé gyakran lehetett fölfedezni a sárgafolt-elfajulás korai jeleit.
Nem kell sok pénzt kiadni ahhoz, hogy megfelelően védhesse a szemét. Egy washingtoni tévéállomás munkatársai a különféle napszemüvegek védőhatását vizsgálva azt találták, hogy az olcsó szemüvegek éppolyan jól kiszűrik az UVA-és az UVB-sugarakat, mint azok, amelyek tízszer annyiba kerülnek. Az a szemüveg nyújt megfelelő védelmet, amelyre az van írva, hogy kiszűri az UVB-sugarak 99 százalékát és az UVA-sugarak 95 százalékát, vagy hogy 400 nm-ig kiszűri az UV-sugarakat (UV 400 jelzés). (Azért is előnyösebb az olcsó napszemüveg, mert elvesztése esetén könnyen pótolható.) Ne vegyen olyan szemüveget, amelyre az van írva, hogy kiszűri a kék sugarakat, mert ez nem véd az UV-sugárzás ellen. A polarizált lencse sem jó egymagában, csak ha el van látva UV-védő bevonattal, vagy anyagában tartalmaz ilyen védelmet.
Van összefüggés a lencsék színe és a védelem között?
NINCS Mindegy, hogy a lencsék szürkére, barnára, rózsaszínre, kékre vagy éppen sárgára vannak színezve, ez nem befolyásolja az UV-sugarak kiszűrésének képességét. Az is mindegy ebből a szempontból, hogy mennyire sötét a lencse. Ezek a tulajdonságok csak arra vannak hatással, hogy mennyire kellemes a napszemüveg viselése a szemnek. A szürke és a barna lencsék torzítják a legkevésbé a színeket. A síelők körében népszerű sárga üvegű szemüvegek növelik a kontrasztot, és alacsony fényerő és korlátozott látási viszonyok esetén igen kellemes a viselésük.
Négy hiba, amelyek elkerülendők a napszemüvegekkel kapcsolatban
Akkor veszi a legtöbb hasznát a napszemüvegnek, ha elkerüli az alábbi csapdákat.
- Csak kontaktlencsét visel. A legtöbb UV-szűrős kontaktlencse kevesebb napsugarat szűr ki, mint az UVB-védelemmel ellátott napszemüvegek. Ugyanakkor a legtöbb napszemüvegnél jobban védi oldalt a szemet (kivételt képeznek azok a szemüvegek, amelyek oldalt is lefedik a szemet). A legjobb, ha mind kontaktlencsét, mind napszemüveget visel.
- Nem hord sapkát vagy kalapot. A széles karimájú kalapok 50 százalékkal csökkentik a szembe jutó napsugarak mennyiségét. Egy tíz évig tartó, 2764 személyre kiterjedő vizsgálat 50 százalékos csökkenést mutatott ki az időskori sárgafolt-elfajulás esetében azoknál, akik mind kalapot, mind napszemüveget viseltek. Kilencszáz amerikai kagyló- és rákhalász közül pedig azok körében, akik karimás kalapot, valamint napszemüveget viseltek, a harmadára csökkent a szürke hályog kockázata.
- Csak délben visel napszemüveget. A reggeli és a késő délutáni napsugarak alacsonyabb szögben érik a szemet, emiatt, mint japán kutatók kimutatták, kétszer olyan veszélyesek, mint a déli sugárzás.
- Télen nem visel napszemüveget. A hó a napsugarak 80 százalékát visszaveri. Ez háromszor annyi, mint amennyit a vízfelületek, és ötször több, mint amennyit a tengerparti homok visszaver.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.