Ránctalanító krémek valóban hatásosak?
Az élet nyomot hagy az ember arcán. És ahogy az idő kerekét nem lehet visszaforgatni, úgy az idő múlásával arcunkra vésett ráncok és barázdák sem tüntethetők el. Annyit azonban megfelelő szerekkel és nagy türelemmel el lehet érni, hogy kevésbé legyenek feltűnőek (jó tanács: okosan válasszon, és ne fizessen túlzottan sokat).
Hatékonyak a ránctalanító krémek?
IGEN A krémek csökkentik az apró ráncok megjelenését, de ha észrevehető eredményt szeretne, használjon receptre kapható szert.
Egy dologban utolérhetetlenek a fiatalabb külsőt ígérő krémek és folyadékok: nagy nyereséget hoznak gyártójuknak. Az igazság az, hogy néhány órára bármelyik hidratálókrémtől érezhetően jobban néz ki az ember bőre. Egyes, ráncosodás elleni krémek ennél többre képesek, különösen azok a receptre kapható készítmények, amelyek retinoidokat (A-vitamin-származékokat) tartalmaznak. A hatás nem azonnali, de néhány hónap elteltével észrevehető a változás.
A sejtképződést fokozó és a kollagéntermelést serkentő A-vitamin-származékokat az 1960-as évek óta használják az akné kezelésére. A kollagén a bőr kötőszövetében a legfontosabb fehérje, a bőr ennek köszönheti erejét és rugalmasságát.
BOTOX A TÉGELYBEN?
Egyes krémekért iszonyatos árat elkérnek, de vajon használnak bármit is? Peptideket tartalmaznak, amelyekről azt állítják, hogy nemcsak a kollagéntermelést serkentve feszesítik a bőrt, de a bőr alá is behatolnak, és ellazítják az izmokat.
Dr. Laurie Polis New York-i bőrgyógyász szerint az ilyen krémek jók a bőr hidratálására, de nincs olyan, vény nélkül kapható krém, amely képes a bőr alá hatolni és befolyásolni az izmokat. A bőrre kent kollagén sem fejt ki hatást a bőr mélyebb rétegeiben. Egy floridai vizsgálat során a botox a kutatók és a betegek szerint is messze jobb hatásúnak bizonyult a ránctalanítókrémeknél.
Ha ilyen kezelést szeretne, ne patikába menjen, hanem bőrgyógyászhoz. A vény nélkül kapható krémek, még akkor is, ha tartalmaznak retinolokat, jót tesznek ugyan az egészségnek, de hatásuk mind az amerikai, mind a francia fogyasztóvédők felmérései szerint szabad szemmel alig látható.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Használnak a krémekben található antioxidánsok?
TALÁN Ez az antioxidáns koncentrációjától függ, továbbá attól, hogy stabil formában tartalmazza-e az adott készítmény. Ezt aligha tudja egy fogyasztó megállapítani.
A bőr külső rétege tartalmaz antioxidánsokat, amelyek védenek a szabad gyökök káros hatásaitól. Ez utóbbiak többek között a napfény káros sugarai és a levegőt szennyező anyagok hatására keletkeznek. A kozmetikai termékek gyártói antioxidánsokat adnak a krémekhez és fényvédőkhöz, többek között C- és E-vitamint, valamint zöldtea-kivonatot.
Ez elméletben jól is hangzik, és a helyileg alkalmazott antioxidánsok valóban növelhetik a bőrnek a környezeti ártalmakkal szembeni ellenálló képességét, sőt még abban is segíthetnek, hogy a bőr fiatalosabbnak tűnjön.
De most jön a bökkenő: nem minden krém tartalmaz elegendő antioxidánst, vagy amit tartalmaz, azt nem elég stabil formában ahhoz, hogy a bőrben kedvező hatást fejthessen ki – ha egyáltalán bejut a bőrbe. (A fényvédőkkel ellentétben a cél az, hogy ne csak a bőr felszínén, de a mélyebb rétegeiben is fejtsenek ki hatást.)
Dr. Laurie Polis New York-i bőrgyógyász szerint a bőrápoló készítményeknek az alábbi legfontosabb antioxidánsokat kellene tartalmazniuk.
Dr. Laurie Polis New York-i bőrgyógyász szerint a bőrápoló készítményeknek az alábbi legfontosabb antioxidánsokat kellene tartalmazniuk:
1. C-vitamin
Bebizonyították, hogy a 12 héten át használt C-vitamin simábbá és kevésbé ráncossá teszi a bőrt. Az egyetlen probléma az ára. „A hatékony koncentrációban C-vitamint tartalmazó krémek igen drágák”, mondja dr. Polis. A drogériában kapható krémek valószínűleg nem tartalmaznak elegendő C-vitamint, vagy nem olyan formában, amely felszívódik a bőrbe. A krémeken szereplő, C-vitaminra utaló felirat csak reklámfogás. Mivel nehéz eldönteni, mit érdemes megvenni, dr. Polis azt ajánlja, hogy bőrgyógyásszal írassunk fel megfelelő krémet, vagy válasszuk valamelyik neves cég termékét.
2. E-vitamin
A kozmetikumok egyik talán leggyakoribb összetevője, az alfa-tokoferol (az E-vitamin biológiailag aktív formája) hatékonyan segíti a bőr káros napsugarak elleni védekezését és csökkenti a leégés okozta gyulladást.
3. Zöldtea-kivonat
A zöld tea mind oxidáció, mind gyulladás elleni hatással bír, legalábbis a kémcsőben. Egy vizsgálat során nők egy csoportja 10 százalékban zöld teát tartalmazó krémmel kente a bőrét, és mellé zöldtea-tartalmú étrendkiegészítőt szedett, míg egy másik csoportban placebo-krémet alkalmaztak, és kapták a kiegészítőt: nyolc hét után a kétféle kezelésben részesülő nők bőre rugalmasabbnak tűnt a mikroszkóp alatt, ám szemmel látható különbséget nem észleltek.
4. DMAE
Ezt a természetesen előforduló vegyületet eredetileg a kognitív funkciók romlása ellen használták szájon át bevitt gyógyszerként. Később viccesen elnevezték tégelybe csomagolt arcfelvarrásnak. Nem lesz tőle olyan az arca, mint 20 évvel ezelőtt, de bizonyítottan fokozza az arcbőr feszességét. Egy vizsgálat során a naponta használt 3 százalékos DMAE (2-dimetil-amino-eta-nol)-krém feltöltötte a ráncokat és javított az öregedő bőr állagán. Miután abbahagyták a használatát, még két hétig észlelhető volt a hatása.
Nem világos, miként hat a DMAE. A québeci Laval Egyetem kutatói bőrsejteken tesztelték, s úgy találták, hogy hatására a sejtek megduzzadnak, ami káros hatást is jelezhet. Ám az is lehet, hogy ez a jelenség a szer hatásának az alapja.
5. Q10 koenzim
Kimutatták, hogy ez a szervezetben sokfelé megtalálható természetes antioxidáns véd a napozás okozta bőrgyulladás ellen, különösen a szintén antioxidáns hatású karotinoidokkal együtt.
6. Idebenon
A Q10 koenzim rokona; a bőrápoló szerekben alkalmazott egyik leghatékonyabb antioxidáns vegyület. Egy vizsgálat kapcsán számos antioxidánst értékeltek, és a százas skálán az idebenon 95 pontot kapott, míg az E-vitamin 80-at, a kinetin 68-at, a C-vitamin 52-t és az alfa-lipoinsav 41-et.
Jó tanács
Jó megoldás, ha kezdetben alacsonyabb koncentrációjú krémet választ, és fokozatosan tér át magasabb koncentrációjúra. Vigyázni kell a napozással is, az A-vitaminnal kezelt bőr ugyanis könnyebben leéghet, ezért mindig használjon napvédőt.
E-VITAMIN A HEGEKRE?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.