Köszvény tünetei és kezelése
A köszvényt kristály-keltette ízületi gyulladásnak is lehet nevezni, és igen gyakori betegségnek mondható, különösen a fejlett világban. Férfiakban gyakoribb, mint nőkben. A köszvény olyan ízületi gyulladás, amelynek hátterében a húgysav felszaporodása áll.
A korábban a fájdalmas és rokkantsághoz is vezető ízületi gyulladások többségéért felelősnek tartott köszvény kezelésében sokat fejlődött a tudomány, de legyőzni még nem tudta. Sajnos még napjainkban is sokan szenvednek köszvényben, mivel a hatékony kezelési módszerek lassan jutnak el a gyakorlatba.
Tünetek
(Kép fent) Fájdalommal járó köszvényes roham és duzzanat a beteg térdében. A köszvény más*kórképekkel is együtt járhat, így vesekővel és cukorbetegséggel.
A legtöbb betegben nincs a köszvény-rohamnak nyilvánvaló oka, bár a betegség mutat családi halmozódást. A betegség gyakoribb elhízás, magas zsírtartalmú étrend, nagymértékű alkoholfogyasztás esetén. Sokszor társulhat magas vérnyomáshoz vagy szívbetegséghez is. Az életkorral előfordulása fokozatosan nő, leggyakrabban 30-50 éves kor között jelentkezik.
(Kép fent) A mikrofotón láthatók a köszvényes ízületben a húgysav-mikrokristályok, az ízületben fájdalmas köszvényroham zajlik. A köszvény általában egy (izolált) ízületet érint.
Egyéb betegségek, tényezők is vezethetnek köszvényhez: a vesebetegség, a pajzsmirigy csökkent működése vagy vizelethajtó (diuretikus) gyógyszerek alkalmazása. Idővel a vér húgysavszintje emelkedik, és az ízületek körül lerakódások észlelhetők. Esetenként a húgysav az ízületek körül tűszerű kristályokat képez, amelyek köszvényes rohamokat okozhatnak. Lerakódás létrejöhet a bőr alatt is, kemény csomók (tophusok) formájában, vagy a húgyutakban, ahol vesekövek képződnek.
Prevenció első körben
Szabaduljunk meg a hájtól! Egy bostoni (USA) klinika kutatói szerint 13-14 kilogramm felszedése több mint kétszeresére növeli, 4-5 kiló leadása viszont 40 százalékkal csökkenti a köszvény kialakulásának a kockázatát.
Tunyák, figyelem! Egy kétszázhuszonnyolc férfi bevonásával végzett kaliforniai vizsgálatból ismert tény, hogy ritkább a köszvény azoknál, akik ideális testtömeggel és jó kondícióval rendelkeznek, mint azok körében, akiknél csak az egyik feltétel teljesül. A naponta négy-öt kilométert futók vagy kocogok körében feleannyi a köszvényes, de szinte bármilyen, nagy oxigénfelvétellel járó, rendszeres testmozgás segít, például a tempós gyaloglás, a túrázás, az úszás, a kerekezés.
Egészséges étrend. A fent említett kaliforniai vizsgálatból az is kiderült, hogy akik naponta elfogyasztanak legalább 100 gramm vörös húst (steaket, hamburgert például), azok körében sokkal több a köszvényes beteg.
A magyarázat a purinokban rejlik; e vegyületeket nagy mennyiségben tartalmazza a szardínia, a szardella és a fésűkagyló, továbbá mindenféle belsőség és vadhús, de az emberi szövetekben is megtalálható. A purinok lebomlása a vérhúgysavszint emelkedéséhez vezet.
Milyen fehérjét együnk ezek helyett? Csirkét és babot. A köszvényes vagy arra hajlamos ember kerülje a fent említett húsok és tengeri étkek rendszeres fogyasztását: heti egy-két adagnál több nem ajánlatos.
Nagy tál cseresznye. A cseresznyéről ősidők óta köztudott, hogy a köszvény kitűnő ellenszere. A modern tudomány ezt be is bizonyította:
Banán reggel, eper este.
Az okok egyelőre nem ismertek, az azonban sejthető, hogy a gyümölcs egyrészt az egészséges étrend részeként fejti ki áldásos tevékenységét, másrészt rosttartalma folytán véd a köszvénytől. A tömény fruktóz-bombákkal azonban vigyázni kell, mert súlyosbíthatják a betegséget.
Vérnyomásgyógyszerek. A kutatások szerint a vérnyomáscsökkentő vízhajtók (diuretikumok) 3,5-szeresére növelik a köszvény kockázatát. Ebből a szempontból a legveszélyesebbek a régebbi tiazidos készítmények. A köszvényes vagy köszvényre hajlamos ember feltétlenül tájékoztassa orvosát betegségéről, ha vízhajtót kell szednie!
Sör helyett bor. A csekély mennyiségű alkohol védi a szívet, viszont köszvényt idézhet elő. A rendszeres sörivók körében végzett kutatások eredménye szerint a naponta legalább nyolc decilitert fogyasztók között 2,6-szer gyakoribb a köszvény, mint sört kerülő kortársaiknál. A bor alacsony purintartalmánál fogva ebből a szempontból ártalmatlan, de – mint már sok helyütt hangsúlyoztuk – napi egy-két pohárban maximáljuk fogyasztását.
Egészségromboló édes üdítők, szörpök. A magas cukortartalmú italok ugyanolyan mértékben növelik a köszvény kialakulásának kockázatát, mint a sör vagy az édes likőrök; valószínűleg a bennük lévő fruktóz (gyümölcscukor) emeli meg a húgysavszintet. A „light” üdítők és ásványvizek a köszvény szempontjából biztonságosak.
Prevenció második körben
Jótékony kávé. A fentebb említett, kétszázhuszonnyolc férfi bevonásával végzett kaliforniai vizsgálat arra is rámutatott, hogy 40 százalékkal ritkább a köszvény azok körében, akik mindennap megisznak négy-öt csésze feketét. A koffeinmentes kávé is hatékonynak bizonyult, de a tea nem óv a köszvénytől. A kutatók úgy vélik, hogy a kávé egyik erős antioxidáns vegyülete, a klorogénsav állhat a jótékony hatás hátterében.
Sovány tej, kefir, joghurt. Tudományos adatok szerint napi két adag zsírszegény tej vagy tejtermék elfogyasztása közel 45 százalékkal csökkenti a köszvény kockázatát. A kedvező hatás talán a kazein és laktalbumin nevű tejfehérjéknek köszönhető, melyek fokozzák a húgysav kiválasztását, tehát több távozik a vizelettel, mint amennyi a vérben marad.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Hirtelen fellépő, heves ízületi fájdalom, érzékenység, duzzanat többnyire a nagylábujjban vagy a térdben kezdődik.
Új fejlemények. Az amerikai Pittsburghi Orvosegyetem kutatói szerint a köszvényesek körében 20 százalékkal gyakoribb a szívroham. Az összefüggés a gyulladás lehet: a köszvény állandósult gyulladást kelt a szervezetben, márpedig az ennek nyomán keletkező vegyületek elősegítik a vérrögképződést, ahonnan már csak egy lépés a szívroham. Aki tehát köszvényes, fokozottan figyelje vérkoleszterinjét, vérnyomását és vércukrát, mert mindezek nagyban hatnak a szívre és az érrendszerre. A köszvényben szenvedőknél a veseelégtelenség is feltűnően gyakori.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.