Utazók hasmenése: 24 ötlet a rohangálás ellen
Talán hallott már ezekről, a főként amerikaiak által emlegetett rémségekről: Montezuma bosszúja, Delhi-has, hongkongi kutya, Tiki-futás, Casablancái aludtej, Katmandu-futás. A Mexikóban, Indiában, Nepálban, Marokkóban és máshol lakók bátran New York-i kórságnak nevezhetnék, mert akkor kapják el, ha az Egyesült Államokba utaznak.
Hogyan kerülheti el az utazók hasmenését?
- Ne fogyasszon nyers zöldséget, különösen salátákat, olyan gyümölcsöt, melyet nem lehet meghámozni, nem eléggé kisütött húst, nyers kagylót, nem tiszta vízből készült italokat és jégkockát (az italban lévő alkohol nem pusztítja el a hasmenés kórokozóját).
- Mosás tiszta vízzel: lehetőleg győződjön meg arról, hogy azokat az edényeket és evőeszközöket, melyeket használ, tiszta vízben mosogatták el.
- Csak palackos vizet fogyasszon! Az üvegnek azt a részét, melyet szájával megérint, mossa le tiszta vízzel! A vizet három-öt percig tartó forralással, valamint jódtartalmú folyadékkal vagy tablettával is fertőtlenítheti.
- Amikor csak teheti, savas italokat igyon (például kólát vagy narancslevet). Ezek az italok akadályozzák az emésztési zavarért leginkább felelős E. coli baktériumok szaporodását.
- Utazás előtt fogyasszon aludttejet vagy joghurtot. Az emésztőrendszerben az utazás előtt keletkezett és az utazás alatt is fennmaradó baktériumtörzsek csökkentik a hasmenés kialakulásának esélyét.
„Ha külföldre utazik, valószínűleg lesz néhányszor hasmenése – mondja a világutazó dr. Stephen Bezruchka, a Washington állambeli Seattle orvosi centrumának sürgősségi orvosa. – Elméletileg a dolog megelőzhető, a gyakorlatban azonban ritka, hogy ne lenne egy-két alkalommal lágyabb széklete.” Sőt az esetek 50 százalékában az utazók hasmenése akkor is fellép, ha megtette az ajánlott óvintézkedéseket.
A leggyakoribb kiváltó ok az Escherichia coli baktérium
Ez a sok helyen előforduló kis élőlény normálisan a belekben él és az emésztésben van szerepe. Az idegen E. coli típusok azonban – és mindenkinek az az idegen, amihez otthon nem szokott hozzá – hasmenést okozhatnak egy olyan toxin (méreganyag) termelésével, mely megakadályozza a folyadékkal és táplálékkal bevitt víz felszívódását a bélrendszerből.
Így, minthogy a toxin megakadályozza a víz felszívódását, „az extra vízmennyiség ott marad a bélben, onnan pedig valahogy távoznia kell – mondja dr. Bezruchka. – A toxin nem szívódik fel. Általában az illető nem érzi magát rosszul, de puffadásérzése lehet, amit azonban nem bélgázosság okoz”.
Shigella- és Salmonella baktériumok is okozhatják az utazók hasmenését, az esetek egy kisebb részében pedig rotavírus és egy giardia nevű parazita a bűnös. Az étrendi változások, a kimerültség, az időeltolódás és a magassági betegség mind felmerültek kiváltó okként, de szerepüket nem sikerült egyértelműen bizonyítani. Így hát az utazók hasmenésének oka az esetek több mint 50 százalékában ismeretlen marad.
- A hányás és a hasmenés lehetséges okai és kezelése
- Hasmenés a felszívódás zavara következtében
- Hasmenés belek betegségei miatt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
„Szerencsére – mondja dr. Bezruchka -, a hasmenés önmagát korlátozó megbetegedés. Az emberi szervezet már majdnem 40 000 éve úgy épül fel, hogy kezelni tudja a legtöbb problémát, amivel szembekerül.”
Az E. colit pedig úgy intézi el, hogy kitisztítja a beleket. Egytől öt napon át sokszor lesz lágy széklete. Lehet, hogy émelyeg, görcsöl a hasa, vagy lázas, de lehet, hogy a hasmenés az egyetlen tünet. Vannak módszerek, amelyekkel segíthet a szervezetének legyőzni, kordában tartani a hasmenést, sőt a kialakulás esélyét is csökkentheti. Az alábbiakban megtalálja, hogyan, miként.
Igyon sok vizet!
Az utazók hasmenésében szenvedők széklete főleg vízből áll. De hát akkor miért igyon még többet belőle? Azért, mert a dehidráció – a folyadék- és elektrolitveszteség – ölhet is. A hasmenés sok százezer gyermeket öl meg minden évben, gyakran azért, mert a szüleik azt hiszik, hogy ha folyadékot adnak nekik, az csak súlyosbítja a hasmenést.
Ha tehát elkapta az utazók hasmenését, a rehidráció (a folyadék visszapótlása) nem olyan, mintha vizet hordana a Dunába. „Igaz, hogy annak, amit bevisz, nagy része a másik végén hamar ki is jön – mondja dr. Thomas Gossel gyógyszertan professzor -, de végül eléri azt a pontot, ahol a helyzet stabilizálódik. Ha egyáltalán nem vinne be folyadékot, egy nap alatt kiszáradna.”
A folyadék visszapótlásának legegyszerűbb módja a vízivás. „Ha nincsen más – mondja dr. Bezruchka -, vagy ha nem tudja fertőtleníteni, akkor is igya meg. Ha már annyira kiszáradt, hogy szédül amikor feláll, mindenáron pótolni kell a folyadékot, még ha a tisztasága kétséges is.”
A rehidráló folyadékok
A folyadékpótlásnak egy másik, ám sokkal hatásosabb módja az úgynevezett orális rehidrációs oldat (ORO), amit az 1960-as években találtak ki az intravénás folyadékpótlás helyett. Az ORO olyan ital, mely alapvetően sót és cukrot tartalmaz, melyek segítik a hasmenés miatt elveszített fontos elektrolitok (ionok) pótlását. Elősegítik emellett a víz jobb felszívódását a belekből. Az ORO olyan jótékony hatású, hogy a harmadik világban napjainkban is ezrek életét menti meg.
Folyadékpótló oldatok készen is kaphatók, így megveheti és magával viheti őket, amikor elutazik. Porok formájában is beszerezhető. Mindegyiknek egy kicsit más a receptje, de „nincs igazán nagy különbség közöttük” – mondja dr. Gossel. Ha azonban nem akar magával vinni egy újabb bőröndöt, van néhány házilagosan elkészíthető ORO-recept is.
USPHS-koktél. Ez az Egyesült Államok Közegészségügyi Intézetének receptje. Egy pohárba tegyen 225 milliliter gyümölcslevet, fél kiskanálnyi mézet vagy cukorszirupot és egy csipet sót. Egy másik pohárba tegyen 225 milliliter tiszta vizet és negyed kiskanálnyi szódabikarbónát. A két pohárból felváltva igyon néhány kortyot, míg mindkettőből el nem fogy a folyadék!
WHO-Combo. „A legtöbb fejlődő országban már árusítják az Egészségügyi Világszervezet receptje alapján készült egységcsomagokat” – mondja dr. Bezruchka. Az egyetlen baj az, hogy ezek igen drágák. Ha azonban hozzájut egy mérleghez, ön is el tudja készíteni. Kérheti esetleg gyógyszerész segítségét is. A recept a következő: 20 g szőlőcukor, 3,5 g só, 2,5 g szódabikarbóna és 20 g kálium-klorid. Keverje el a hozzávalókat egy liter tiszta vízben és igya meg.
„Ha nincs más választása, mint hogy megvegye a WHO-csomagot, előbb meg kell tudnia, hogy az adott országban milyen néven árusítják – mondja. – A világon mindenütt recept nélkül kapható orvosi intézményekben és patikákban.”
Ha nincs más, akkor igyon tiszta gyümölcslevet, koffeinmentes szénsavas italokat és gyenge, cukrozott teát! Alkalmazhatja ezeket a folyadékpótló oldatok kiegészítésére is.
Orvosi segítség
Legyen elővigyázatos a fertőzésekkel!
Bár az utazók hasmenésének legtöbbje önmagát korlátozó folyamat, bizonyos tünetekkel forduljon orvoshoz!- A vörös vagy fekete széklet vérzés vagy parazitafertőzés jele lehet; a fehér vagy halvány színű széklet májbetegségre utalhat.
- A láz súlyos fertőzésre utalhat. Ha véres a széklete vagy lázas, mondja dr. Bezruchka, és nem jut gyorsan orvoshoz, szedjen antibiotikumot, míg orvosi segítséghez nem jut.
- A haspuffadás, hányás és fájdalom bélgyulladásra, bélelzáródásra és vakbélgyulladásra is utalhat. A hányás azért veszélyes, mert a folyadékpótló oldatot is viszontlátja.
Figyelje a vizeletét!
Minél sötétebb a vizelete, annál több folyadékra van szüksége. A vizeletnek világosnak kell lennie! „Naponta legalább any-nyi vizeletet ürítsen, hogy a húgyhólyagja kétszer feszesen megteljen, de ha lehet, még többet” – mondja dr. Bezruchka.
Tartózkodjon a tejtermékektől és a szilárd tápláléktól!
Legalábbis az elején, mivel ezek nehezen emészthetők. Tartózkodjon az alkoholtól is, mert további folyadékvesztést okoz. Ha a hasmenés megszűnik, először könnyen emészthető ételeket egyen, például banánt, reszelt almát, sós kekszet vagy rizst.
Széntabletta
A recept nélkül kapható széntabletta jó hatású az utazók hasmenésében. Körülbelül 60 százalékkal csökkenti a széklet mennyiségét, a székletet formáltabbá és keményebbé teszi, és elpusztítja a baktériumokat.
Egyes szakértők szerint a hasmenés lelassítása azzal jár, hogy a kórokozó hosszabb ideig marad a szervezetben, és a hasmenés elleni gyógyszerek megköthetik a folyadékpótló oldatokat. Egy bizonyos ponton túl azonban ne törődjön ezzel! Ne aggódjon, ha a nyelve és a széklete fekete színű lesz, ez a széntablettától van.
Az ellenkező előjelű szerek
A szorulás ellen használt természetes eredetű székletlágyítók, mint a bolhamag útifű, szintén jótékony hatásúak lehetnek. Egyes fajtáik tömegük akár hatvanszorosának megfelelő vizet képesek megkötni a bélben. „Továbbra is nagy mennyiségű vizet fog üríteni -mondja dr. Gossel -, de legalább ritkábban. A napi tízszeri székelést hét-nyolcra csökkentheti.”
A gyors javulás érdekében próbálja meg az opiátokat!
Az ópium alapú hasmenés elleni szerek gátolják a bélösszehúzódásokat, csökkentik a székletürítések számát, és lehetővé teszik a víz és az elektrolitok felszívódását. Ilyen a loperamid, ami többnyire recept nélkül is kapható.
Alkalmazza a könnyen beszerezhető antibiotikumokat!
Bár az antibiotikumok általánosan receptköteles gyógyszerek, sok országban recept nélkül kaphatók. „A szeptrint és a doxiciklint alaposan tanulmányozták, és hatásosnak találták – mondja dr. Bezruchka. – Amikor használtam ezeket, majdnem mindig elég volt egyetlen dózis. Azt gondolom, hogy a gyógyszerrel segít a szervezetének, mert megöli a baktériumokat és a többit a szervezetére bízza.” Naponta kétszer egy szem szeptrint vagy doxiciklint vegyen be, amíg a hasmenés meg nem szűnik, javasolja. Mielőtt azonban elutazna, mindenképpen beszélje ezt meg orvosával!
Kétirányú támadás
A hongkongi kutya gyorsan abbahagyja az ugatást, ha az antibiotikumot hasmenés elleni gyógyszerrel veszi be. Figyelmeztetés: az antibiotikumok erős gyógyszerek és súlyos mellékhatásaik lehetnek, mint például a napallergia. Elősegíthetik emellett egy következő hasmenéses epizód kialakulását. Ismételten, beszélje meg orvosával!
Harcoljon baktériumokkal a baktériumok ellen!
Dr Khem Shahani, a Nebraskai Egyetem táplálkozástudomány professzora, valamint mások felfedezése szerint a szegény, hasmenés kínozta beleknek egy Lactobacillus nevű baktériumra van szüksége. „Ezek a baktériumok kedvezően változtatják meg a bél mikroökológiáját – mondja -, és olyan anyagokat termelnek, melyek megakadályozzák a betegséget kiváltó baktériumok növekedését.” „Emellett – mondja dr. Shahani – a Lactobacillusok igen hatásosnak bizonyulnak antibiotikus kezelés után, amikor az emésztőszervrendszer a legtöbb hasznos mikroorganizmusát elveszíti.”
A Lactobacillusok legkedvezőbb formájának az acidophilus tűnik, mely az aludttejben található. Ezt követi a bulgaricus, mely a joghurtban fordul elő. Az acidophilus és bulgaricus baktériumokat tartalmazó kapszulák a patikában és bioboltokban kaphatók. A kapszulák azonban nem olyan hatékonyak, mint a joghurt vagy az aludttej, állítja dr. Shahami.
Külföldön legkönnyebben a helyi joghurtokban lehet Lactobacillust találni. Japánban a joghurtot jakultnak, Koreában jaogurtnak, Indiában dahinak, Egyiptomban lebennek és lebenraidnek, Törökországban eyrannak, Szardínián pedig gioddunak hívják.
A természetgyógyász közbeszól
Egy túlélő túlélési útmutatója
Rendben van, tegyük fel, hogy ott áll az őserdőben, és az összes tablettája és kapszulája leúszott a folyón. Most mi lesz?Megkérdeztük Thomas Squier-t, az Egyesült Államok hadserege különleges erőinek kiképzőjét, hogy a túlélési kiképzés során mit mond tanítványainak. Ő azt állítja, hogy az alábbiakat kipróbálta, és hatásosak voltak. Lehet, hogy ön is csak akkor fogja alkalmazni ezeket a módszereket, amikor a seregben: a legvégső esetben?
Agyag. „Azt tanítjuk, hogy egyenek agyagot” – mondja a kiképzőtiszt. Sok patikában kapható hasmenés elleni gyógyszer kaolint tartalmaz, ami a folyópartokon gyakran előforduló agyag egyik típusa.
Hamu. „Azt is oktatjuk, hogy használják a tábortűz hamuját, vagy porrá zúzott, szárított, kiégett csontdarabokat. Teaként elkészítve összehúzó és szárító hatásúak.”
Csersav. És mi van akkor, ha éppen kifogyunk a porrá zúzott, szárított, kiégett csontdarabokból? „Bármely csersavtartalmú anyag megállítja a belek izmainak összehúzódását – mondja. – Készítsen makkból vagy tölgy-, illetve más kemény fa kérgéből teát!”
Földiszedergyökér. „Egy másik, különleges gyógyszer, a mérsékeltövi erdőkben megtalálható földiszedergyökér, ugyancsak teának elkészítve”, mondja. „Ha nincs forró víz, hideg vízbe is be lehet áztatni, csak úgy tovább tart az elkészítése.”
Útifű. „Az útifű mindenkinek a kertjében megtalálható – mondja Squier. – Mind a nagy levelű, mind a lándzsás fajta erős összehúzó tulajdonságú. A másik remek természetes gyógyszer a pektin. Az almában található, és a zselék készítéséhez használják. Az alma héjának főzésével nyert folyadék orvosság a hasmenésre.”
Áfonya. „Lehet, hogy csak babona, de azt tartják, hogy a medvék azért olyan mérgesek az év bizonyos szakaszában, mert belakmároznak áfonyából, ami miatt székrekedést kapnak – mondja Squier. – Tényleg súlyos görcseik vannak: egy alaszkai vadász mesélte, hogy a medvék morgó gyomrát már nagy távolságból hallani lehet. Egyszer Vermontban én is belakmároztam áfonyából és három napig nem volt székletem. A régiek úgy tartották, ha néhány szárított áfonyát visz magával az ember az útra, már öt-hat szem meggyógyítja a hasmenést.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.