Fájdalom a vállban, mi okozhatja?
A váll meglehetősen önálló egységként csatlakozik a csontváz felső részéhez, és nélkülözhetetlen az emelő és egyéb karmozdulatokhoz. A vállban fájdalmat okozhatnak például a ficamok, a törések, az íngyulladás és a vállízület sérülései.
Tünetek
- Éles fájdalom a kar mozgatásakor.
- A váll elszíneződése, duzzanata és torzulása.
Veszélyeztetett csoportok
A vállficam igen gyakori állapot, s később néha egészen csekély behatásra is kiújulhat. A kar helyéről való kimozdítására elég egy esés, a vállat érő ütés vagy a kar hirtelen megcsavarása. A golfozóknál és a teniszezőknél különösen gyakori a vállficam, de sokszor fordul elő olyan csecsemőknél vagy kisgyermekeknél is, akiket a karjuknál fogva emelnek fel vagy hintáztatnak.
Kialakulása
Vállficam esetén a karcsont feje kicsúszik a lapockán lévő ízületi vápából. A vápa meglehetősen sekély, így – ha a váll- és karizmok gyengék – már viszonylag kis erő hatására eltávolodhat a karcsont a lapockától. A jelenséget hangos, pattanó hang kísérheti, amit azonnal éles fájdalom és a kar mozgásképtelensége követ.
Vállficam esetén a kulcscsont kissé megemelkedhet. A váll részei a lapocka, a hosszú, ívelt kulcscsont, illetve az ezeket rögzítő ízületi szalagok, inak és izmok a felkarcsont gömbízülettel kapcsolódik a lapockához.
Mit tegyünk?
A lehető leggyorsabban forduljunk orvoshoz! Rögtönözzünk karfelkötő kendőt egy hosszú szövetdarabból, és az orvosi vizsgálatig rögzítsük a kificamodott vállat. A fájdalom és a gyulladás csillapítására tegyünk jeges borogatást az érintett területre, és vegyünk be aszpirint vagy ibuprofent.
- Az arc fájdalma
- Több végtagra terjedő fájdalmak (ideg, izom, ízület, reuma és köszvény)
- Az alsó végtag fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kezelés
Az orvos először általában helyi érzéstelenítő injekciót ad a fájdalom megszüntetésére, majd visszateszi a helyére a karcsontot. Ezután szorosan átkötözi a vállat, és a betegnek a gyógyulásig – vagyis általában kettő-négy hétig – felkötött karral kell élnie.
A vállficam hajlamos a kiújulásra; ha kettő vagy három esetnél többször történik meg, szükségessé válhat az ízületi szalagok műtéti megerősítése. A beavatkozást altatásban végzik, és utána néhány napig kodeinre vagy más erős fájdalomcsillapítóra lehet szükség; a teljes gyógyulás kb. négy hétig tart.
Forradalmi újdonságok
Megelőzés
Soha ne hintáztassunk csecsemőt vagy kicsi gyermeket a karjánál fogva! A sportolás közben történő ficamokat többnyire a nem megfelelő mozdulatok okozzák; ha veszünk néhány órát egy hozzáértő edzőtől, az nemcsak a játékunkon javíthat, hanem a ficamok megelőzésében is segíthet.
Alternatív terápiák
A ficam kezelésére nincs alternatív módszer, viszont az orvosi kezelést követő gyógytorna gyorsíthatja a gyógyulást, és segíthet a sérülés kiújulásának az elkerülésében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.