Szaruhártyafekély kialakulása, kezelése és gyógyítása
Tünetek
- Kezdetben tompa fájdalom és olyan érzés, mintha valami lenne a szemben, majd a fekély kialakulásával erősödő fájdalom.
- A szem megduzzad és fényérzékennyé válik.
- Könnyezés és látászavar.
- Kicsi, átlátszatlan terület, majd fekély megjelenése.
Veszélyeztetett csoportok
A növő szempilla is felsértheti a szaruhártyát. Az arcideg bénulásakor, amikor az illető nem tudja becsukni a szemét, és így képtelen azt megvédeni a külső behatásoktól, szintén nagy a veszélye. Az A-vitaminhiány is hajlamosít kialakulására.
Kialakulása
Az első tünet általában egyfajta tompa fájdalomérzet, a szem vörösödése és vizenyősödése, valamint fényérzékenység. A fekély homályos, szürkés folttal kezdődik a szaruhártyán, a szem átlátszó külső burkán. A fekélyes szövetek elhalásuk után gennyes váladékhoz hasonlóan leválnak, a fekély közepén pedig üreg alakul ki. A látás megromlik. A gyógyulás során sebhely képződhet, amely zavarja a látást. Kezelés hiányában a szem egésze károsodhat, és maradandó látásvesztés következhet be.
Mit tegyünk?
Azonnal menjünk szemorvoshoz, ne várjuk meg a fekély tüneteinek kifejlődését, ha bármilyen szemsérülés ért, ha idegen test került a szemünkbe, amelyet nem tudunk kimosni, vagy ha szemfertőzésünk van. A kezelésre várva a szemre helyezett meleg borogatás enyhítheti a kényelmetlenségeket. Ha maró anyag került a szembe, azonnal bő vízzel (akár csapvízzel is) gondosan ki kell mosni.
Kezelés
Szövődménymentes esetben, megfelelő kezelés mellett a szaru-hártyafekély általában néhány hét, súlyosabb gyulladás esetén néhány hónap alatt begyógyul.
Gyógyszerelés
Antibiotikum-tartalmú vagy gombaellenes szert tartalmazó szemcseppet vagy kenőcsöt írhat fel az orvos. Vannak közöttük olyanok, amelyeket óránként kell alkalmazni.
- Szemsérülések – idegen anyag a szemben
- Szemvizsgálatok – látásvizsgálat
- Makula degeneráció fajtái (nedves és száraz)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Műtéti kezelés
Súlyos esetekben a szaruhártya meggyógyításához szemműtétre van szükség. Ez lehet hagyományos műtét vagy lézerrel végzett beavatkozás is. Ha a szaruhártya hegesedett, és a látásvesztés nagyfokú, a látás visszaállítását meg lehet kísérelni egészséges szaruhártya beültetésével.
Megelőzés
A kontaktlencsét csak az előírt időtartamig viseljük, és ne aludjunk vele. Steril oldattal tisztítsuk, és soha ne vegyük a szánkba. Mindig viseljünk védőszemüveget, ha vegyi anyagokkal vagy olyan gépekkel dolgozunk, amelyek mellett bármi a szemünkbe repülhet. A napfénytől és az ultraibolya sugaraktól is védjük a szemünket. Hegesztéskor viseljünk védőszemüveget. Ha észrevesszük, hogy egy szempilla befelé nő, távolíttassuk el orvossal.
A kontaktlencsét hosszú időn keresztül vagy alvás közben viselő embereknél kialakulhat a szaruhártyafekély. A szteroidtartalmú szemcseppek és szemkenőcsök hosszú ideig tartó alkalmazása is növeli a betegség kockázatát.
Szaruhártyafekély szemfertőzés – pl. herpesz, szemtáji övsömör és sokféle gombás vagy bakteriális eredetű fertőzés – komplikációjaként is felléphet A szembe kerülő maró hatású vegyületek, forró anyagok, idegen test, és sérülés (például véletlenül belekap a szemébe) is okozhatnak fekélyt.
Forradalmi újdonságok
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.