Dohányzás és a rák: az első számú kockázati tényező!
A dohányzás és a rák összefüggéseiről annyit írtak már, és olyan sok kutatási adat áll rendelkezésre, hogy ma már majdnem minden gyerek is tudja: a dohányzás árt az egészségnek. Számos egyéb betegség mellett a cigaretta a rák kockázatát is drasztikusan növeli.
A tüdőrák-megbetegedések 85 százaléka és a tüdőrák okozta halálesetek 87 százaléka a dohányzásra vezethető vissza. A dohányfüst nemcsak a tüdőrák kifejlődését segíti elő, hanem rákot okozhat nem kevesebb mint 16 szervben, illetve szervrendszerben. A gége-, a szájüregi, a nyelőcső- és az orrüregi rákok 40-60 százalékát is a dohányzás okozza. E káros szokás egyéb rosszindulatú daganatok kockázatát is emeli, például a húgyhólyag-, a hasnyálmirigy-, a vese-, a gyomor-, a prosztata-, az emlő- és a méhnyakrákét. Felkavaró számok.
A dohányzás veszélyezteti az egészséget
A dohányzás nemcsak a dohányzóknak árt, hanem a környezetükben lévő nem dohányzó embereknek is. Nem véletlen, hogy a cigaretták csomagolásán már sok éve szigorú figyelmeztetés olvasható. A legtöbben tisztában vannak a dohányzás veszélyeivel: mind a dohányosok, mind a nem dohányzók tudják, hogy a terhes nőknek nem szabad cigarettázniuk, hogy a füst különösen árt a gyerekeknek, hogy a passzív dohányzás is tartósan egészségkárosító hatású, és hogy a dohányzás nemcsak rákot, hanem számos más betegséget is okozhat.
Mindennek ellenére nagyon kevés dohányos foglalkozik komolyan ezekkel a gondolatokkal
Azt mondják, „a nagyapám 90 éves koráig szívta, és semmi baja nem lett tőle, miért éppen én lennék rákos?”, és egyszerűen nem vesznek tudomást a kockázatokról. Pedig a képlet világos: a krónikus betegségek és az ezekből fakadó halálesetek legfontosabb, de egyben elkerülhető kockázati tényezője a dohányzás.
Másképpen megfogalmazva: az egészséges élet és a dohányzás egymást kizáró fogalmak, ahogyan ezt a számok igen meggyőzően és riasztóan igazolják. Természetesen nem minden dohányos hal meg kötelezően rákban, és a nem dohányzók sincsenek automatikusan védve a rákbetegségek ellen.
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Dohányzás és tüdőrák
A bizonyítottan a dohányzás okozta ráktípusok listájának élén a tüdőrák áll – ez a legagresszívebb rákok egyike. A halálozási arány a tüdő- és légcsőrákos betegek körében jóval magasabb, mint sok más rákbetegségben. A dohányos férfiaknak a nem dohányzókkal összehasonlítva 22-szer nagyobb a kockázatuk, hogy tüdőrákban haljanak meg.
Genetikai hajlam
Különösen nagy a rizikó azokban a családokban, ahol már előfordult tüdőrák – az ilyen családok tagjainak kiváltképp kerülniük kell mind az aktív, mind a passzív dohányzást. A betegek génjeit megvizsgálva a Brit Rákkutató Intézet humángenetikusai összefüggést találtak az 5., 6. és 15. kromoszómán lévő génvariánsok és a tüdőrákra való hajlam között. Ezerhatszáz tüdőrákos genetikai állományát hasonlították össze 1400 egészséges emberével….
Az eredmények úttörő jellegűek:
- Azok a személyek, akikben az 5. kromoszómához köthető genetikai elváltozásokat találtak, gyakrabban betegedtek meg adenokarcinómában (egy nyálkahártya-eredetű ráktípus).
- A 6. kromoszóma génhibája befolyásolta, hogy a betegben milyen típusú tüdőrák alakult ki.
- A 15. kromoszómán két egymástól független helyen is kimutattak a tüdőrákhoz köthető elváltozást. Ezek a helyek olyan géneket tartalmaznak, amelyek egy része a dohányzási szokásokat, másik része pedig a sejtszaporodást és a sejthalált befolyásolja.
Azok a dohányosok, illetve exdohányosok, akikben az 5., a 6. vagy a 15. kromoszómán jelen van ilyen génvariáns, 28 százalékkal nagyobb valószínűséggel betegszenek meg tüdőrákban. Ha a génvariáns két kromoszómán is megtalálható, a kockázat 80 százalékra emelkedik. Ugyanakkor a génvariánst hordozó nem dohányzók esetében nem nő a tüdőrák kockázata. A kutatás következő lépése az lesz, hogy megkísérlik kimutatni, hogyan vezetnek a génhibák a rák kialakulásához.
A számok jelentősége
A betegség kockázata nő az elszívott cigaretták és a dohányos évek számával. Az orvosok használják a „csomagév” kifejezést, amely a naponta elszívott csomagok számának szorzata az évek számával. Tehát akár napi egy csomag cigarettát szív el valaki 30 éven át, akár napi három csomagot 10 éven át, ez a szám ugyanakkora. Minden dohányos esetében nagy a rizikó, de összehasonlíthatatlanul nagyobb, ha valaki sokat dohányzik. A jó hír az, hogy a sejtek megújulásának és a szervezet öngyógyító erejének köszönhetően a leszokás után minden évvel csökken a tüdőrák kockázata.
Mi történik a dohányzáskor?
A cigarettafüst belégzésével a nikotin bejut a tüdőbe, és onnan másodpercek alatt a véráram útján az agyba. Ott bizonyos receptorokhoz kötődik és idegi ingerületátvivő anyagokat szabadít fel, amelyek a hangulattól függően élénkítenek vagy ellazítanak. A nikotinnak ez a kettős hatása hozzájárul a függőség kialakulásához. A dohányos az első slukk után átmenetileg jobban érzi magát, ám ez a cigaretta elnyomását követően nagyon gyorsan elmúlik, és újra kialakul a feszültség és a nyugtalanság. A függőség fokától függően a dohányos előbb-utóbb úgy érzi, sürgősen rá kell gyújtania, hogy megint érezze a pozitív hatást – és kialakul egy ördögi kör.
A nikotin azonnali hatásai kellemesek
Csillapítja az éhséget, ébren tart, növeli az összpontosítási képességet, ráadásul javul a hangulat, valamint enyhül a stressz, a szorongás és a fájdalom. Az érem másik oldala a hosszabb távon fellépő tüdőbetegség – és az ezzel járó köhögés és légszomj -, továbbá az érbetegségek, keringési zavarok. Az első figyelmeztető jelek jóval a rákbetegség esetleges kialakulása előtt megjelennek.
Miért olyan káros a dohányzás?
A függőséget okozó anyag, a nikotin egy francia diplomatáról, Jean Nicot-ról kapta a nevét, aki a 16. században Európa nemesi udvaraiban népszerűsítette a dohánynövényt. A megengedett mennyiségben – cigarettánként 1 milligramm -a nikotin önmagában lényegében nem rákkeltő, ám a Német Rákkutató Központ szerint a cigarettában jelen lévő többi 4800 vegyület közül 90 bizonyítottan hozzájárul a rák megjelenéséhez.
Az Amerikai Rákkutató Társaság (American Cancer Society) adatai szerint a legveszélyesebb összetevők a nitrózaminok és a policiklikus aromás szénhidrogének. Ezeken kívül a dohányosok egy sor egyéb káros anyagot is belélegeznek, ilyen a kéndioxid, a nitrogén-oxid, a szén-dioxid, a benzol, a formaldehid, az ammónia, az arzén, a nikkel, a kadmium, az ólom és sok más vegyület.
Ezek mindegyike bizonyítottan negatív hatással van az egészségre, és a véráram útján eljutnak majd minden szervbe, ahol károsodást okoznak. A rák mellett olyan súlyos betegségeket is kiválthatnak, mint a szív- és érrendszeri betegségek, az idült obstruktiv légúti betegség (COPD), a gyomor- és bélfekély, továbbá növelik a csontritkulás kockázatát. A mérgek egy részét a vese kiválasztja, és a vizelettel továbbítja a húgyhólyagba – a hólyagban összegyűlő, méreganyagokat tartalmazó vizelet hólyagrák kialakulásához vezethet.
Dohányzás: tények és számok
A dohányosok aránya a lakosság körében:
- Ausztria (2009): 36,3%
- Svájc (2009): 27%
- Németország (2009): 26%
- Magyarország (2012): 28,9% (forrás: Országos Egészségfejlesztési Intézet)
- A naponta eladott cigaretták száma
- Németországban: 1999: 145 millió szál 2009: 87 millió szál
- Magyarországon: 2012: 8,4 millió szál, míg az összes elszívott cigaretta (naponként): 12,2 millió szál (a sodortakkal együtt)
Passzív dohányzás: a lebecsült veszély
Az utóbbi években a passzív dohányzás hatásait is kutatni kezdték. Kiderült, hogy akik nem dohányoznak ugyan, de belélegzik mások cigarettájának füstjét, ugyanazokat a mérgező és rákkeltő anyagokat szívják be, mint maguk a dohányosok. Már rövid idő után is légúti irritációtól szenvednek, szemük kipirosodik és bedagad. A passzív dohányzás súlyos panaszokat és betegségeket okoz; a
Leszokási lehetőségek
Az a tény, hogy a korábban dohányzó magyarok 23 százaléka állítja magáról, hogy ma már nem gyújt rá, azt mutatja: le lehet szokni. Ezeknek az embereknek sikerült megszabadulniuk a nikotinfüggőségtől. Hogy hogyan lehet legyőzni a káros szenvedélyt? Sokféle, a leszokást segítő eszköz és trükk létezik, de a csata fejben dől el. Erős elhatározásra van szükség. Az elvonási tünetek nem súlyosak, és az eseteknek kb. csak a felében jelentkeznek. Sokkal kellemetlenebbek a pszichés hatások, de megfelelő előrelátással ezeket a buktatókat is el lehet kerülni.
A dohányzás szenvedély
Nem szeretnénk hamis illúziókat kelteni. A dohányzás szenvedély, amely fizikai és pszichés függéshez vezet – ezeket az akadályokat le kell tudni győzni. Nem szabad félvállról venni a leszokást: kevés sikerre számíthat, aki túl gyorsan akar megszabadulni a káros szenvedélytől. Jó, ha ezzel mindenki tisztában van, aki le akarja tenni a cigarettát.
Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
Tulajdonképpen miért dohányzom? Mikor gyújtok rá? Feleljünk őszintén. A probléma megoldása felé tett első lépésünk dohányzási szokásainknak, jobban mondva függőségi állapotunknak a tisztázása és tudatosítása lehet. Egy biztos: meg kell válni a dohányzás nyújtotta élvezetektől, akár a láncdohányosok, akár a kocadohányosok közé tartozunk.
Leszokás nikotinhelyettesítőkkel
A nikotinhelyettesítő terápia kontrollált nikotinadagolással segíti a cigarettáról való leszokást. A függőség egyre kisebb adagok bejuttatásával fokozatosan csökkenthető, és az ember megtanulja, hogyan lehet élni anélkül, hogy állandóan a cigarettásdoboz után nyúlna. A patikákban recept nélkül kaphatók különféle tapaszok, rágógumik és szopogatótabletták. Ez a terápia megfelel mindazoknak, akik a Fagerström-teszt alapján a negyedik csoportba tartoznak (8-10 pont), akiknek valamilyen betegség miatt kell leszokniuk a dohányzásról, akik már többször próbálkoztak a leszokással, vagy akiknek elvonási tüneteik vannak.
Várandós anyák, cukorbetegek és krónikus betegségben szenvedők csak orvosi jóváhagyással alkalmazzák a nikotinhelyettesítőket. Az, hogy mennyire segít az akupunktúra a dohányzásról való leszokásban, attól is függ, milyen a hozzáállásunk az alternatív orvosláshoz.
Leszoktató orvosságok
Tűkkel a függőség ellen
Egyes esetekben a megfelelő pontokon alkalmazott akupunktúrás kezelés sikerrel csillapítja a szenvedélybetegségek elvonási tüneteit, különösen, ha a betegben megvan ugyan az elhatározás a leszokásra, de egy közepes erősségű függőség már kialakult. Legalább öt alkalomból álló kezelésre van szükség, de ha kell, meg is ismételhető a sorozat. Előnye, hogy nincsenek mellékhatásai. Fontos azonban, hogy megfelelően képzett személy végezze a kezelést, ezért kérjünk tanácsot háziorvosunktól.
Homeopátiás leszoktatás
A homeopátia, esetenként az akupunktúra kísérőjeként, szintén segítséget nyújthat a dohányzásról való leszokásban. Egyes e célra javasolt homeopátiás szerek állítólag csillapítják az elvonási tüneteket, csökkentik a keringési panaszokat és a hányingert, és mérséklik a cigaretta utáni vágyat. Van olyan is, amelyik enyhíti az ingerlékenységet, a rossz hangulatot és a falásrohamokat. Az alkalmazandó szereket beszéljük meg háziorvosunkkal vagy képzett természetgyógyásszal, homeopata szakemberrel.
Leszoktató programok
A speciális leszoktató programok kb. 50 százalékban sikeresek, de az eredmény nem mindig tartható fenn huzamosabb ideig. Egy önsegítő csoporthoz való csatlakozás, amelynek tagjai kicserélik tapasztalataikat és támogatják egymást a leszokásban, megfelelő megoldás lehet olyan dohányosok számára, akik erős késztetést éreznek a leszokásra, de nem biztosak abban, hogy képesek kitartani elhatározásuk mellett.
A dohányzásról leszoktató programok sikere hosszabb távon attól függ, hogy mennyire hatékony a személyes támogatás a foglalkozást vezető személyek részéről, és hogy készek-e a tanfolyam befejezése után is válaszolni a felmerülő kérdésekre és segíteni a problémák megoldásában. Egyes egészségpénztárak, legalábbis részben, fedezik a leszoktató kurzusok költségeit. Érdeklődjünk egészségpénztárunknál, ahol a közelben elérhető tanfolyamokról is kaphatunk felvilágosítást.
Közepesen függők számára alkalmas módszer: önszuggesztió
A dohányzásról leszoktató klasszikus könyvek, amelyek némelyike hangoskönyv formájában, CD-n vagy DVD-n is kapható a könyvesboltokban vagy a világhálón, azok számára jelentenek megoldást, akik nem szívesen vesznek részt csoportterápiás foglalkozáson, és inkább maguk szeretnék megoldani problémájukat. Az audio- és videoanyagokból ismereteket szerezhetünk a dohányzási szokásokról, ráismerhetünk saját szokásainkra és kidolgozhatjuk egyéni leszokási stratégiánkat. A módszer leginkább a rendszeresen dohányzó, de nem túl erős dohányos, megfontolt, tudatos embereknek megfelelő.
Nehéz esetekben segíthet a hipnózis
A gyakorlott terapeuta által végzett hipnózis a spontán, érzelmek által irányított emberek számára alkalmas, továbbá azoknak, akik nehezen tudnak elszakadni valamitől. Segíthet az erős dohányosokon is, akik el sem tudják képzelni az életüket cigaretta nélkül. Amikor a rágyújtás már automatikussá vált, a hipnózis azzal segít, hogy a tudattalan szintjén megváltoztatja a függőségi magatartásmintát.
A dohányzásról leszoktató hipnózis történhet egyéni és csoportterápia keretében is – általában több ülésben zajlik a kezelés. A költségeket a betegeknek maguknak kell fizetniük, de azért érdeklődjünk egészségpénztárunknál, van-e lehetőség arra, hogy ők fizessék a terápiát.
Mezoterápia
Elsősorban Franciaországban népszerű a mezoterápia nevű kezelés, amely a neurálterápiát (helyi érzéstelenítő kezelés), az akupunktúrát és az ortomolekuláris gyógyászatot kombinálja. A szenvedélybetegségek kezelésére használt akupunktúrás pontokon egészen vékony injekciós tűvel a bőr alá fecskendezik egy speciális keverék igen kis adagját.
A terápia állítólag csökkenti a cigaretta utáni vágyat. Általában elegendő egy-két kezelés, csaknem kizárta mellékhatás, és csak ritkán jelentkeznek elvonási tünetek. Egyes esetekben enyhe bőrirritáció léphet föl. A legtöbb országban, így Magyarországon is, a biztosító nem téríti a kezelés költségeit. Mezoterápia a dohányzás következtében kialakult bőrminőség-romlás kezelésére is igénybe vehető.
Kiút a függőségből
Csak igen kevés dohányosnak sikerül önszántából, a kitűzött időpontban abbahagynia a dohányzást és ki is tartania elhatározása mellett. Sokaknak szükségük van egy bevezető időszakra, amely alatt felkészülnek az „X-napra”. Az alábbiakban bemutatunk egy tervet, amely segíthet az elhatározás sikeres megvalósításában.
A célt már mindössze három lépésben elérhetjük. Megfelelő előkészítés, a dohányzás tényleges abbahagyása, majd az első napok és hetek megerősítő programja után átléphetünk életünk új, füstmentes szakaszába.
Első lépés: előkészítő szakasz
A nap kijelölése – Eltökéltük, hogy le akarunk szokni. A naptárunkban megjelöljük a napot, amikor abba fogjuk hagyni a dohányzást. Vajon tényleg megfelelő az időpont?
Lehetséges, hogy sürgető külső körülmények miatt döntöttünk, azaz mert:
- orvosunk azt mondta, hogy le kell mondanunk a dohányzásról;
- várandósok vagyunk, illetve a feleségünk gyermeket vár;
- műtét vagy hosszabb kórházi kezelés előtt állunk. Pozitív változások is lehetnek a háttérben, például:
- beleszerettünk valakibe, aki nem dohányzik;
- új munkahelyünk van, ahol senki sem dohányzik;
- megtaláltuk álmaink lakását;
- vakációra, tanulmányútra vagy vitorlástúrára készülünk.
Nem megfelelő az időpont a dohányzásról való lemondásra, ha munkahelyünkön vagy otthon stresszes napjaink vannak, mert minden igyekezetünk ellenére hamar csődöt mondanánk. Zűrös időszakokban sokkal nagyobb a visszaesés veszélye, ezért ilyenkor nem érdemes rátenni még egy lapáttal, fokozva a feszültséget, mert így már az elején kudarcra ítéljük törekvésünket. Igazán kár volna.
A legjobb időpont a leszokásra
Elektromos cigaretta
A nikotin belégzésének új és állítólag egészségesebb módja az elektromos cigaretta. Elemről működő szerkezet, amely külsőre hasonlít a cigarettára és egy folyékony nikotint, aroma- és adalékanyagokat tartalmazó kapszulát tartalmaz -ezeknek a gőzét lélegzi be a használója. A vélemények megoszlanak: van, aki úgy véli, hogy az e-cigaretta nem más, mint forró levegő, mások szerint viszont ez az igazi megoldás. Azért gondolják kedvező hatásúnak, mert a dohányzásfüggők hozzájutnak a nikotinhoz, de nem szívják be vele együtt a cigarettafüst rákkeltő anyagait. Állítólag a leszokásban is segít.
A kutatók azonban mindebben kételkednek; a legutóbbi vizsgálati eredmények egyértelműen cáfolták az előnyöket.
- Az Egyesült Államok legfelsőbb egészségügyi hatósága, a Food and Drug Administration szerintaz e-cigaretták gőzében rákkeltő anyagok találhatók, például nitrózamin.
- A Német Szövetségi Kockázatfelmérő Intézet arra figyelmeztet, hogy ne alkalmazzunk e-cigarettát a dohányzásról való leszokásra, mivel a nikotin maga is erős idegméreg, amely függőséget okoz.
- A Genfi Egyetem dohányzással foglalkozó kutatói kiszámíthatatlannak tartják a kockázatokat, ezért nem ajánlják az e-cigarettát.
Elemzés
Kezdjük el számba venni az X-nap előtt egy-két héttel függési magatartásunkat, céljainkat, a használandó módszert és a várható eredményt. Hasznos, ha minderről listát készítünk. Jegyezzünk fel naptárunkba minden egyes elszívott cigarettát egy héten át, és azt is, hogy
- ezek közül melyikre volt tényleg szükség, és melyikről tudtunk volna csak nehezen lemondani;
- mikor gyújtottunk rá automatikusan, különösebb megfontolás nélkül;
- melyeket lehetett volna elkerülni.
Ebből már kirajzolódik egy minta, hogy milyen helyzetekben szívunk többet vagy kevesebbet, s mikor volna nehezebb, illetve könnyebb a lemondás.
Nyereség és veszteség
Miután elemeztük személyes függőségünket, mérleget kell készítenünk. Mit veszítenénk és mit nyernénk a dohányzásról való leszokással? Miért ragaszkodunk a dohányzáshoz? Valójában mennyire nélkülözhetetlen? Akkor is dohányoznánk, ha egy doboz cigaretta 3000 forintba kerülne, vagy büntetnék a nyilvános dohányzást?
Valószínűleg félünk attól, hogy milyen következményekkel járna ennek a kedvelt, ám költséges szokásnak a kényszerű feladása. Valljuk be őszintén ezeket az aggodalmakat.
Félünk a leszokástól, mert:
- a dohányzás hozzátartozik a baráti összejövetelekhez,
- unatkoznánk nélküle,
- gyakran feszültek és idegesek vagyunk,
- a dohányzás segít koncentrálni,
- a dohányzás segít ellazulni,
- a dohányzás számunkra életérzés,
- félünk a hízástól,
- félünk az elvonási tünetektől.
A veszteségtől való félelmekkel állítsuk szembe a leszokással járó előnyöket.
Miért is akarunk leszokni? Azért, mert:
- szeretnénk, ha több energiánk lenne,
- nem akarjuk gyerekeinket és családunkat tovább kitenni a cigarettafüstnek,
- az orvos ezt ajánlotta,
- pénzt akarunk megtakarítani,
- örülnénk, ha fogaink tiszták, leheletünk friss, külsőnk pedig ápolt lenne,
- szeretnénk, ha lakásunk tiszta volna,
- elegünk van a függőségből,
- kevesebbet szeretnénk köhögni,
- félünk a szív- és érrendszeri betegségektől,
- félünk a ráktól.
Egyéb lehetőségek
A füstmentes életre való felkészülés során meg kell fontolni, mit szándékozunk tenni a hétköznapok során azokban a helyzetekben, amelyekben korábban automatikusan rágyújtottunk. A dohányzással kapcsolatos magatartásunk elemzése során kiderült, hogy hol vannak a gyenge pontjaink. A régi szertartások helyett újakat kell találni….
Mint például:
- a reggeli utáni cigaretta helyett menjünk egy darabon gyalog, mielőtt járműre szállnánk;
- a kollégákkal való dohányzás helyett végezzünk néhány ellazító gyakorlatot az íróasztalunk mellett.
Szövetségkötés
Igen fontos a társunk és a hozzátartozóink támogatása, amikor elszánjuk magunkat a dohányzásról való lemondásra. A tapasztalatok szerint majdnem reménytelen a leszokás, ha a partner változatlanul tovább dohányzik. Ezért meg kell próbálni a környezetünkben lévő dohányosokat is leszokásra biztatni – együtt könnyebb lemondani a cigarettáról!
Második lépés: az abbahagyás
Elérkezik az X-nap – A napot tudatosan kell kiválasztani. Van, aki szabadságot vesz ki aznapra, kirándulni vagy múzeumba megy, míg mások folytatják szokásos napi tevékenységüket. Kerülni kell az unalmat és az üresjáratokat. Próbáljunk ellazulni, amennyire csak lehet, és a kritikus pillanatokban idézzük fel tudatosan, miért is akarunk leszokni a dohányzásról.
Az első napok
Az Amerikai Rákellenes Szövetség (American Cancer Society) gyakorlati tanácsokat ad, hogyan vészeljük át a leszokás utáni első napokat.
Gyakorlati tanácsok, leszokáshoz:
- Igyunk sok folyadékot.
- Együnk naponta többször keveset.
- Kerüljük az alkoholfogyasztást és azokat a helyzeteket, amelyekben korábban alkoholt ittunk és mellé rágyújtottunk. Az alkohol megváltoztatja a gátlásküszöböt és meggyengíti az elszánást.
- Folytassuk a nyereség- és veszteséglista vezetését.
- Mossunk gyakrabban fogat.
- Kerüljük a láncdohányos ismerősöket, akik gúnyt űznek az absztinensekből. Mondjuk meg világosan az ismerősöknek és kollégáknak, hogy egészségi okokból hagyjuk abba a dohányzást, és ne nyissunk vitát a témában.
- Ha ránk tör a vágy, hogy rágyújtsunk, irányítsuk tudatosan a gondolatainkat valami másra, és menjünk sürgősen olyan helyre, ahol nem szabad dohányozni.
Elvonási tünetek
- Az első hetekben mozogjunk sokat, mert a testmozgás természetes és egészséges doppingszer.
- Legyen mindig valami rágcsálni- vagy szopogatnivaló a kezünk ügyében, leginkább cukormentes, egészséges falatok, például sárgarépa vagy alma.
- Kerüljük a kávézást, mert növeli az idegességet.
Harmadik lépés: a kitartás programja
A leszokás stresszel jár. A wellness-kezelések, például a masszázs, segítenek ellazulni.
Új elfoglaltságok
Az X-nap utáni hetekben ugyanúgy tudatos tervezésre van szükség, mint a felkészülési szakaszban. Hamar kedvünk támadhat ugyanis rágyújtani egy cigarettára, s így visszatérhet a régi rossz szokás. Tereljük el a figyelmünket…
Próbáljunk például valamilyen új hobbit keresni.
- Nézzük meg, milyen programokat kínál a közeli művelődési ház. A tajcsiés a jóga remek módszer új testtudatosság kifejlesztésére vagy annak megtapasztalására, hogy milyen megint szabadon lélegezni.
- Mit szólnánk egy hangulatos tánctanfolyamhoz?
- Fontos a testmozgás. Minden megengedett: az úszás, a kerékpározás, a futás és a nordicwalking valamennyi korosztály számára biztosítja a lendületet. A testmozgás nemcsak jótékonyan eltereli a figyelmünket, hanem segít a szervezet méregtelenítésében is.
- Menjünk szaunázni, vagy masszíroztassuk meg magunkat, hogyellazuljunk és méregtelenítsük szervezetünket. Jobb izzadni, mint pöfékelni!
- Iratkozzunk be főzőtanfolyamra, vagy szerezzünk be egy szakácskönyvet és próbáljunk ki új recepteket.
Vigyázat: súlygyarapodás
Tény, hogy a dohányzás abbahagyása után sokan szednek súlyt magukra, általában kb. 3 kilogrammot. Unalmunkban vagy idegességünkben gyakran hajlamosak vagyunk többet enni a kelleténél, márpedig ez a pótcselekvés hamar fölösleges kilók formájában csapódik le. Ezért ne essünk abba a hibába, hogy a leszokás után cigarettapakli és hamutartó helyett bonbonosdobozzal vagy chipses-zacskóval telepszünk le a tévé elé. Nassoláshoz rakjunk inkább egy tányérra színes nyers zöldségeket és gyümölcsöket.
Ha tartani akarjuk a súlyunkat, sportoljunk, és álljunk át sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó, kiegyensúlyozott étrendre. Olykor persze megjutalmazhatjuk magunkat a sikeres leszokásért egy ínyenceknek való vacsorával. Ha józanul és mértékletesen választunk az étlapról, a kiruccanás még meg is könnyíti a füstmentes létet. Tervezzük meg, hogy a jövőben járművön utazva, munka közben és stresszes helyzetekben, vagy ha el akarunk lazulni, mivel tudnánk lekötni a szánkat és a kezünket (például cukormentes rágógumival).
Szilárdan kitartani
A következő napokban és hetekben bizonyára gyakran vergődünk a fülünkbe suttogó dohányos kisördög és nem dohányzó kisangyal között. Mindketten megkísérlik, hogy a maguk oldalára állítsanak minket. Tartsunk ki, és ne engedjünk a kísértésnek! Elhatározásunk legyen sziklaszilárd. Ne vegyünk tudomást a kisördögről, és tudatosítsuk az első pozitív jeleket, amelyeket máris tapasztalhatunk.
A dohányzásról való leszokás már viszonylag rövid idő után számos területen jól érezhető változást eredményez, ugyanakkor javítja életminőségünket is.
- A kellemetlen, állott íz a szánkban és a torkunkban már néhány nap után átadja a helyét a kifinomultabb ízérzékelésnek és az aromák intenzívebb élvezetének.
- Enyhül a makacs köhögés.
- Kevesebbszer fázunk meg.
- Kifulladás nélkül tudunk lépcsőt mászni.
- A kezünk és a lábunk melegebb, javul végtagjaink keringése.
Élvezzük a füstmentes életet!
Naptárunkban pirossal jelölhetjük meg az utolsó cigaretta elszívása utáni századik napot. Ideje, hogy jutalmat kapjunk – talán régóta vágytunk már egy kirándulásra, zarándokútra, hegyi túrára, golfozásra vagy valami más, különleges élményre. Lehet, hogy az szerez örömet, ha a nappaliba új függönyöket veszünk, áthúzatjuk az ülőgarnitúrát vagy kifestetjük a szobát. Mindez kitelik abból a pénzből, amelyet a cigarettán megspóroltunk. Van tehát elegendő ok és alkalom az ünneplésre – a legfontosabb persze az, hogy sikerült kitartani és elindulni egy egészségesebb élet felé.
A leszokás pozitív hatásai
A leszokást követő kedvező változások segítenek tartósan visszanyerni az egészséget és a kellemes közérzetet.
Az utolsó cigaretta utáni első 20 percben
Az utolsó cigaretta utáni első 20 percben csökken a nagyobb pulzusszám és a megemelkedett vérnyomás. A dohányzás árt az egészségnek. A leszokással javul az állóképességünk és a közérzetünk, attól függetlenül, hogy hány évig dohányoztunk, naponta mennyit szívtunk, és hány éves korunkban szoktunk le. Az első előnyös hatások mindjárt az utolsó szál cigaretta elszívása után érezhetővé válnak, s további kedvező hatásokat észlelhetünk a következő füstmentes hetekben, hónapokban és években. Az sem elhanyagolandó nyereség, hogy a ruhánk és a hajunk többé nem áraszt kellemetlen cigarettaszagot.
Az első 12 órában
Az utolsó cigaretta utáni első 12 órában normalizálódik a vér szén-monoxid-szintje, és a szervek ismét több oxigénhez jutnak.
Az első 2 napban
Az utolsó cigaretta utáni első 2 napban javul a szaglás és az ízérzékelés. */ Ismét érzünk ízeket és szagokat.
Az első 2 héttől 3 hónapig
Az utolsó cigaretta utáni első 2 héttől 3 hónapig terjedő időben jobb lesz a keringés, valamint a tüdő működése.
Az első 1-9 hónap után
Az utolsó cigaretta után 1-9 hónappal enyhül a dohányzás okozta köhögés és légszomj, a légúti nyálkahártyák pedig annyira regenerálódnak, hogy képesek jobban ellenállni a különféle kórokozóknak.
Az első 1 év után
Az utolsó cigaretta után 1 évvel feleakkora a szív infarktus veszélye, mint a dohányosok esetében.
Az első 15 év után
Az utolsó cigaretta után 15 évvel ugyanakkora a szívinfarktus kockázata, mint a nem dohányzóké.
Az első 10 év után
Az utolsó cigaretta után 10 évvel már feleakkora a tüdőrák kockázata, mint a dohányosoké. Ugyanígy csökken a dohányzással összefüggő más rákfajták (húgyhólyag-, nyelőcső-, hasnyálmirigy- és méhnyakrák) rizikója
Az első 5-15 év után
Az utolsó cigaretta után 5-15 évvel kb. a nem dohányzók szintjére csökken a stroke kockázata.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.