Masszázs csecsemő- és kisgyermekkorban
A kicsik sokféle gyakori, nem súlyos betegségen esnek át. Gyógyulásukat masszázzsal, esetleg pár csepp illóolaj alkalmazásával segíthetjük. Kezelés előtt mindig konzultáljunk a gyerekorvossal.
Kólika
Nem tudják, mi okozza; általában emésztési problémaként kezelik. Oldjunk fel pár csepp mandarinillóolajat három evőkanál hordozóolajban, és gyengéden, óvatosan masszírozzuk vele a baba hasát, lassú, körkörös, az óramutató járásával megegyező mozdulatokat végezve.
Feszültség
Az újszülött gyakran válik feszültté, és könnyen kimerül, hiszen hozzá kell szoknia a méhen kívüli élethez. Nyugtató fürdőhöz keverjünk két csepp levendula-illóolajat három evőkanál mandula- vagy sárgabarackmag-olajhoz, önts ük a baba fürdővizébe, majd mossuk meg a testét.
Alvás
Segíthetjük a kicsi alvását, ha néhány csepp levendula-, neroli- vagy mandarin-illóolajat teszünk párologtatóba. Ha a kisbaba megfázott vagy légcsőhurutban szenved, párologtassunk öt csepp eukaliptusz-illóolajat napközben, illetve megfelelő készülék esetén éjszaka is.
Kiütések
Száraz, kiütéses bór esetén adjunk két-két csepp kamilla-, körömvirág vagy levendula-illóolajat három evőkanál hordozóolajhoz, és kenjük be az érintett bőrfelületet. Mindig kis adaggal kezdjük, és csak akkor használjunk többet, ha szükségesnek látjuk.
Kötődés, kapcsolatteremtés
A klasszikus svédmasszázs tökéletesen alkalmas a kisbabával való kapcsolatteremtésre, a kicsi megnyugtatására, ellazítására. Adjunk néhány csepp levendula-illóolajat három evőkanál mandula- vagy sárgabarackmag-olajhoz, és masszírozzuk át a baba testét. Igyekezzünk gyengéd, de egyenletes nyomást kifejteni, mert a változó erősség irritálhatja a kicsit. Ha nem tetszik neki a masszázs, ne erőltessük.
Nátha
Ha a baba megfázott, oldjunk fel hordozóolajban egy csepp levendula-, neroli- vagy mandarin-illóolajat, és masszírozzuk meg a talpát. Az olaj felszívódik, és a vérárammal eljut a tüdőbe. A mellkasát is masszírozhatjuk, apró, körkörös mozdulatokat végezve.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.