A baba hatása a partnerkapcsolatra
„A férjem és én sokat sírtunk együtt, amikor a kisfiunk fogyatékosan jött a világra, és ez a kapcsolatunkra is kihatott. Attól félek, soha nem lesz többé érzelmi energiánk, amit egymásra tudnánk fordítani.”
Valamennyi újdonsült szülő tapasztalja, hogy amint baba van a házban, meglehetősen nehézzé válik meghitt kettesben tölteni az időt. Azoknál a szülőknél, akiknek a kicsinye fogyatékosan született, ez még nagyobb próbatétel. A kisbaba gondozása nemcsak a fizikai erőket tépázza meg, hanem az érzelmi tartalékokat is. Az érintettek nemcsak azt tanulják meg, milyen szülőnek lenni (nehéz dolog azok számára, akiknek még nincsenek tapasztalataik), hanem azt is, hogy milyen speciális igényű gyerek szülőjének lenni.
A nappalaik és az éjszakáik nemcsak egy újszülött körüli normál szervezési dolgokkal telnek el, amilyen az etetés és a pelenkázás, hanem vég nélküli orvosi problémák megoldásával, az állandó kérdéseket, félelmeket, aggodalmakat nem is említve.
A párkapcsolatuk a kisfiú születése miatt most kétségkívül háttérbe szorult, de ez nem fog így maradni. Sok pár tapasztalja, hogy egy speciális igényű gyerek nem ássa alá a kapcsolatukat, sokan felfedezik, hogy ez az élmény csak megerősíti a kötődésüket. Néhány szempont a párkapcsolat ápolásához:
Munkamegosztás
Senki sem képes fél kézzel ellátni egy speciális igényű gyereket, hogy közben még arra is maradjon energiája, hogy a férjének szerető partnere legyen. Ha a férje egész nap dolgozik, míg ön otthon van, esténként engedjen át neki valamit a gyerek gondozásának felelősségéből, míg ön pihenhet.
Ha másodállás vállalását fontolgatja, hogy az ön fizetése kiesésének anyagi következményeit enyhíteni tudja, lehet, hogy jobb, ha részmunkaidőben ön is munkába áll, és a férje többet vállal a gyerekgondozás terhéből. Szintén enyhítheti a terheket, ha hetente legalább néhány órára van alkalmazott vagy önkéntes segítség a gyerekgondozásban és/vagy a háztartásban. Ez felszabadíthat valamennyi időt és energiát a pár számára.
Belátás, szeretet
Mindkettejüknek megvannak a maga sebei, amelyeknek gyógyulniuk kell; mindkettejüknek változtatniuk kell életük folyásán. (Sokan nem veszik észre, hogy egy fogyatékos gyerek édesapjának ugyanannyi érzelmi igénye lehet, mint az édesanyjának.) A jövővel szembenézni párban sokkal-sokkal hasznosabb és megnyugtatóbb, mint magányosan. Osszák meg a problémákat és az aggodalmakat, és védjék meg egymást a külső támadásoktól (például a túlságosan kritikus nagyszülőktől).
Idő egymásra
Valamennyi szülőnek törekednie kell arra, hogy kiharcoljon pár órát, amit csak a társával tölt – magától ilyen idő nem adódik. És bár az önök számára ez különösen nehéz, ugyanezt kell tenniük.
Idő a gyöngédségre
A romantika most valószínűleg a lehető legtávolabb áll öntől, és néhány hónapba beletelhet, míg a vágy visszatér. Ez így van minden újszülött szüleinél, de az önök helyzetére ez fokozottan igaz. Ahelyett tehát, hogy lesújtott lelkiállapotban szexuális teljesítményre kényszerítenek magukat, várjanak addig, amíg a vágy visszatér. Nem kell szerelmeskedni a szerelem kifejezéséhez. Most egy ölelésre vagy kézfogásra – néha egy jó kis közös sírásra – van a legnagyobb szükség.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.