Egy koraszülött portréja
A teljes időre született csecsemők szülei meglepődhetnek, amikor először pillantják meg a gyereküket. A koraszülött csecsemők szülei gyakran megdöbbennek. Egy koraszülött általában 1600 g és 1900 g közötti súllyal születik, egyesek jelentősen kisebb súllyal.
A legkisebbek egy felnőtt tenyerén elférnek, és a csuklójuk meg a kezük olyan apró, hogy egy karikagyűrűn átférne. A koraszülött bőre áttetsző, láttatni engedi a vénákat és az artériákat. Úgy tűnik, mintha a bőr lazán lógna rajta, mivel hiányzik alóla a zsírréteg (amely lehetővé tenné, hogy a baba a hőmérsékletét saját maga szabályozza), és gyakran magzati szőrzet, a lanugo finom rétege borítja, amely a teljes időre született csecsemőkön már nem látható.
A fejletlen keringési rendszer miatt a bőr változtatja a színét, mikor a csecsemőt ápolják vagy etetik. A koraszülött füle lapos, ráncos vagy petyhüdt, mivel a porc, amely az alakját adja, még nem fejlődött ki. A koraszülött inkább fekszik egyenes karokkal és lábakkal, mint összehúzódva vagy behajlított végtagokkal, mivel nincs erő az izmaiban.
Nemi jellegek
A nemi jelleg általában nem teljesen fejlődött ki – a herék leszállhattak, a fiúk fitymája és a lányok szeméremajkának belső redője még fejletlen lehet, és a mellbimbó körül a bimbóudvar még valószínűleg nem alakult ki. Mivel sem az izomrendszer, sem az idegrendszer fejlettsége nem tökéletes, sok reflex (például a fogó-, a szopó-, az átkaroló-, a keresőreflex) még nem alakult ki. A teljes időre született babáktól eltérően a koraszülöttek keveset vagy egyáltalán nem sírnak. A kisbabánál időnként lélegzéskimaradás tapasztalható, amelyet koraszülöttségi apnoénak neveznek.
Azonban a koraszülöttek itt ismertetett fizikális jellemzői csak átmenetiek!
Amint a koraszülött eléri a negyvenedik heti terhességi időt – vagyis azt az időt, amikor a naptár szerint meg kellett volna születnie, már igen nagy mértékben hasonlít mind méretben, mind fejlettségben egy átlagos újszülöttre.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Valószínűleg lelkifurdalása van, hogy nem boldog a kislánya születése miatt, bűnösnek érzi magát, amiért nem tudta kihordani a terhességét (még ha nem is lehetett megakadályozni a kisbaba korai születését). Zaklatott a kicsinye bizonytalan jövője miatt, főleg ha nagyon pici vagy beteg. Lehet, hogy akaratán kívül elhatárolja magát tőle, attól való félelmében, hogy túlságosan kötődni fog hozzá, vagy csak mert túl nehéznek találja a szeretet kötelékeit kiépíteni egy inkubátor ápolónyílásain keresztül.
De az is előfordulhat, hogy érzelmei gyengülése helyett váratlanul erős ragaszkodást érez, amely egyre mélyül a baba és a család előtt álló kihívásokkal. Mérges lehet magára a reakciói miatt, a férjére, amiért nem ugyanúgy reagál, ahogy ön, a családjára és a barátaira, amiért nem értik meg, min megy keresztül, vagy amiért úgy tesznek, mintha mi sem történt volna, és az orvosra, hogy a történteket nem akadályozta meg. Zavarosak ezek az érzelmek, gyakran ellentmondásosak és szélsőségesen váltakoznak.
Például az egyik percben reménykedünk, a másikban teljesen kétségbeesünk, egyik nap forrón szeretjük a kisbabánkat, a következő nap félünk szeretni őt. Mindezt tetézheti a fizikai kimerültség, amely a kisbabánk ágya melletti állandó virrasztásból ered, s ez különösen akkor gyöngít le, ha még nem épültünk fel a gyerekágyból.
Ezekkel az érzelmekkel megbirkózni rendkívül nehéz, de segíthetnek a következők:
- Amit érzünk, mondunk és teszünk, az teljesen normális. Ilyen szélsőséges és néha ellentmondásos érzelmeket csaknem minden koraszülött kisbaba szülője átél egyszer vagy máskor (még ha úgy véljük is, hogy rajtunk kívül még soha senki nem érezte ezt).
- Nincs egyetlen helyes érzés. Mi másképp érzünk, mint a férjünk, mint a szomszéd inkubátorban lévő kisbaba szülei, vagy azok a barátaink, akiknek szintén volt koraszülött kicsinyük. Mindenki egy kicsit másképpen reagál a helyzetre, és ez így természetes.
- Fontos, hogy kinyilvánítsuk az érzelmeinket. Ha elfojtjuk őket, csak még jobban egyedül érezzük magunkat, segítség nélkül. Hagyjuk, hogy a PIC személyzete megismerje az érzéseinket és a félelmeinket. Megértik, min megyünk keresztül (a szülők támogatása csaknem olyan fontos része a munkájuknak, mint a babák ápolása), és a véleményük segíthet is megbirkózni a helyzettel.
- Ne rekesszük ki a férjünket. Mindketten erőt nyerhetünk abból, ha egymásra támaszkodunk. A nyílt beszélgetés segíthet abban, hogy a koraszülött kisbabával járó feszültségek miatt a párkapcsolat ne sérüljön.
- A legjobb támaszt azoktól kaphatjuk, akik maguk is ismerik a helyzetet. Próbáljunk meg beszélgetni más szülőkkel a PIC-ben. Tapasztalni fogjuk, hogy ők is egyedül érzik magukat, bizonytalanok és ijedtek. Egy ilyen helyen barátságok is könnyen szövődnek, mivel a többi szülőnek ugyanolyan szüksége van ránk, mint nekünk őrájuk. Sok kórházban azzal segítenek, hogy a PIC szociális munkása csoportokat szervez, vagy összehozza az aggódó anyákat olyan családokkal, akiknek a kisbabája már elhagyhatta a koraszülöttosztályt.[brbr]Senki nem értheti meg jobban, hogy mit érzünk – és oszthat meg több bölcsességet és együttérzést velünk -, mint azok a szülők, akik maguk is átéltek ilyent. További együtt érző támogatást kaphatunk, ha csatlakozunk az interneten a koraszülött babák szüleinek oldalához.
- Időbe telik. Addig valószínűleg nem nyerjük vissza érzelmi kiegyensúlyozottságunkat, amíg a kisbaba nem kerül fizikálisan kiegyensúlyozott állapotba. Addig is lesznek jó és rossz napjaink (ez általában megfelel a kisbabánk jó és rossz napjainak). Emlékeztessük magunkat arra, hogy az érzéseink teljesen normálisak – hogy minden szülő, akinek koraszülött kisbabája van, érzelmi hullámvasúton ül addig, amíg a kicsinye biztonságban és teljesen egészségesen haza nem mehet. Ettől az érzéseink ugyan nem múlnak el, de megkaphatjuk azt a szemléletet, amelyre szükségünk van a kétségbeesés rohamainak leküzdésében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.