Gyógyszerek megfelelő adagolása babák esetén
A gyógyszereket a tünetek gyógyítására vagy enyhítésére készítik, de helytelenül használva több kárt okozhatnak, mint amennyit használnak.
Mindig tartsuk be az alábbi szabályokat, ha orvosságot adunk:
- Ne adjunk három hónapnál fiatalabb babának semmilyen orvosságot (még vény nélkül kaphatót sem), amit nem az orvos írt fel számára.
- Ne használjunk olyan gyógyszert, amelynek lejárt a szavatossági ideje, vagy megváltozott az állaga, színe vagy szaga. A lejárt orvosságokat jól csomagoljuk be, és vigyük el a gyógyszertárba, ahol visszaveszik.
- A gyógyszereket a baba orvosának utasítása szerint, vény nélkül kaphatók esetében a mellékelt útmutató szerint pontosan adagoljuk ki. Használjunk beosztással ellátott kanalat, cseppentőt vagy speciális poharat (általában ezek mind beszerezhetők a helyi patikából) a pontos mennyiségek meghatározására. A konyhában használt kanalak változó térfogatúak, tehát jobb, ha nem használjuk őket.
- Jegyezzük fel, hogy mikor adtuk be az egyes adagokat, így minimalizáljuk annak az esélyét, hogy elmulasztunk vagy véletlenül duplán adunk be egy dózist. (Mivel a csecsemők szervezetéből általában nehezebben ürül ki gyógyszer, mint az idősebb gyerekekéből vagy a felnőttekéből, a gyógyszer könnyen túladagolható.) De ne aggódjunk, ha kicsit késünk egy adag beadásával, a következőnél viszont térjünk vissza a menetrendhez.
- Nézzük meg az útmutatót a kezelési és tárolási tanácsokkal kapcsolatban, és kövessük őket. Némelyik orvosságot a hűtőszekrényben vagy hűvös helyen kell tárolni, némelyiket használat előtt fel kell rázni.
- Ha az útmutatóban leírt adagolási tanácsok ellentétesek az orvostól és/vagy a gyógyszerésztől kapott utasításokkal, a gyógyszer használata előtt hívjuk fel az orvost vagy a gyógyszerészt, és tisztázzuk az ellentmondást.
- Mielőtt beadunk egy orvosságot, mindig olvassuk el a címkét, akkor is, ha biztosak vagyunk abban, hogy a megfelelő üveget tartjuk a kezünkben. Ha sötét van a szobában, menjünk át a világosba megnézni a címkét.
- Ne adjunk más számára (még testvér számára sem) felírt orvosságot a babának az orvos engedélye nélkül. Még a babának korábban felírt orvosságot se használjuk az orvossal való egyeztetés nélkül.
- Ne adjunk fekvő babának orvosságot, mivel a torkára mehet. Inkább kicsit emeljük meg a fejét, vagy ha már nagyobbacska, ültessük fel.
- Ne tegyük az orvosságot gyümölcsleves vagy tápszeres cumisüvegbe, hacsak az orvos nem javasolta. Nem biztos, hogy a gyerek elfogyasztja a teljes üveg tartalmát, és így nem kapja meg a teljes adagot az orvosságból. Ráadásul némelyik orvosság veszít a hatékonyságából, ha a gyümölcs-levekben található savakkal érintkezik.
- Az antibiotikumokat mindig a megadott ideig adjuk (kivéve ha az orvos mást nem javasol), még ha úgy tűnik is, hogy a baba teljesen helyrejött.
- Ha a babánál bármilyen káros reakciót észlelünk az orvosságra, ideiglenesen szakítsuk meg a beadását, és rögtön beszéljünk az orvossal.
- Ne folytassuk az orvosság beadását az orvos által meghatározott időn túl, és ne kezdjük el megszakítás után újra adni az orvossal folytatott beszélgetés nélkül.
Jegyezzünk fel a baba egészségügyi naplójába minden, a babának adott orvosságot! Azt is, hogy milyen betegségre kapta, mennyi ideig szedte, és milyen mellékhatásokat és negatív reakciókat tapasztaltunk, hogy később beszámolhassunk róluk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.