Szabad már számítógépen játszania a gyermekemnek?
„Az üzletben láttam kifejezetten kisbabáknak készült CD-ROM-okat. Szabad már számítógépen játszania?”
Egy olyan civilizációban, ahol az olvasni sem tudó óvodásoktól elvárják, hogy legalább úgy értsenek a számítógéphez, mint a szüleik, csak idő kérdése volt, hogy a pelenkások programjai elkészüljenek. Az Amerikában ölbe babának valónak („lapware”) nevezett (mert használóik még csak egy felnőtt öléből látják a képernyőt és érik el a billentyűt) babaprogamok az olyan szülők körében terjednek, akik legalább gyereküknek szeretnék biztosítani azt a technikai indulást, amelyben ők maguk még nem részesülhettek.
A 9 – 24 hónaposoknak készülő ölbe-babaprogramok olyan, kisbabáknak való, oktató célzatú játékokat tartalmaznak, mint dolgok összeválogatása, állathangok, ruházatok, egyszerű kirakójátékok, bújócska, mesemondás. Egyes programokat a szülők saját kép- és hangfelvételekkel is kiegészíthetnek, a kis játékosok nagy örömére. A billentyűzet nagy, színes gombokkal készül, hogy kedvük legyen ráütni, az egeret a tétova kis kezekkel is sodorható golyó helyettesíti.
Babaprogramm segít a „tanulásban”
A babaprogammal a gyerekek játszva és általában élvezettel tanulnak, többnyire szeretik és szívesen szórakoznak vele. Szakmai körökben már napirenden van a téma, de az egyre hevesebbé váló vita a közeljövőben aligha fog lezárulni, főleg mivel ez idáig sem a mellette, sem az ellene szóló érvekhez nem gyűlt össze elegendő bizonyíték. Még rengeteg vizsgálatra lesz szükség. Amerikai gyermekorvosi tudományos körökben a kisgyerekek fejlődésére gyakorolt hatás szempontjából folyik a babaszoftverek vizsgálata.
Előnyök és hátrányok
Addig is érdemes fontolóra venni a lehetséges előnyöket és hátrányokat, mielőtt eldöntenénk, be kívánjuk-e „kábelezni” a gyereket. Az előnyök közé számítható, hogy korán megismerkedik a számítógéppel, így lesz mire építenie, és az így szerzett műszaki érzék később előnyére válhat (bár ezt az érzéket kicsit később, a bölcsődében, óvodában is megszerezheti). Finomodik a kézügyessége, a képeken, játékokon keresztül pedig bőven hozzájut a szükséges ingerekhez.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tanulási képességének is használni fog (bár valószínűleg kevésbé, mint ha felolvasnak neki, másféle játékokat játszanak vele, és különféle, házon kívüli élményekben részesítik). A számítógépes játék azt a természetes vágyát is kielégíti, hogy az otthoni dolgokat utánozza, pl. Főzőcskézik a babakonyhában vagy játék telefonon szövegel. Végül mivel felnőtt (de legalább a felnőtt öle) is kell hozzá, a tévével ellentétben (ami elé csak le kell pakolni) lehetőséget ad a szülők és a gyerekek értékes, „minőségi” együttlétére, tanulásra, mókázásra (bár ennek technikamentes módozatai is vannak).
Ami az elektronikus szellemi táplálék hátrányait illeti:
Egyrészt a többi játékkal ellentétben a számítógépes játék nem (még az oktató célú sem) nagyon teszi próbára a baba szellemi képességeit. Ha a nappali szőnyegén dolgozik egy kirakójátékon, el kell képzelnie, hogyan illenének össze a darabkák, a kezében úgy kell forgatnia minden darabot, hogy jól álljon, majd be kell ügyeskednie a táblába. Ezzel szemben számítógépes kirakójáték esetén csak a billentyűket kell összevissza csapkodnia, hogy a monitoron összeálljon a kép. A számítógépezés a kreativitást sem fejleszti.
Amikor a mackócsaláddal, a kisautógarázzsal játszik szerepjátékokat, szabadon szárnyal a képzelőereje, a képernyőn viszont csak azt nézi, amit a gép mutat neki.
S ami még rosszabb: ha sok időt tölt a számítógép mellett, nem marad ideje létfontosságú képességek megtanulásához, például hogy hogyan kell uralkodni magán, vagy hogyan lehet kijönni másokkal, hiszen ehhez az elektronikus úton megszerezhető tapasztalat nem elégséges. Nem baj, ha időnként géppel is érintkezik, de egy gyereknek elsősorban emberekkel kell érintkeznie. A számítógépes játék a televíziónál ugyan interaktívabb, de más játékokhoz képest nagyon passzív szórakozás.
Ezért különösen nem való a tevékeny egyéves gyerekeknek, akik éber óráikban állandóan mennének (és kell is menniük), hogy közelről és személyesen fölfedezzék a világot. Igaz, a számítógépes játék lehetőséget ad szülő és gyerek együttlétére, de egyes szakvélemények szerint a gép könnyen közéjük tolakodhat. Eszerint a kettesben, de technika nélkül űzhető tevékenységek – felolvasás, táncolás, labdázás, babazsúr stb. sokkal többet érnek, sokkal minőségibbek, mint a számítógépezés. A szakemberek azt is megkérdőjelezik, hogy kell-e ez a sietség.
Amíg tudósok dűlőre nem jutnak a babaszoftverek kérdésében, a legjobb az óvatosság.
Ha mellette döntünk, a következő szempontokat érdemes követni:
- Ne feledjük, hogy ölbebabának való játékról van szó! A gyereket nem szabad székbe szíjazva a gép elé tenni.
- Bitekből se adjunk nagyobb falatot a gyereknek, mint amekkorát meg tud emészteni. Egyhuzamban 10-15 percnél tovább ne engedjük számítógépezni. Ha túl sokat foglalkozik vele, kevesebb ideje marad a társadalmi, érzelmi, testi, szellemi fejlődésre. Hátráltatja a gyakorlati tapasztalatszerzésben, a „régimódi” aktív tanulásban. Ha megunta a billentyűk püfölését, és inkább a kis munkapadján püfölne már valamit, ne kényszerítsük tovább a gép elé, mint ameddig türelemmel, figyelemmel bírja.
- Csak indokolt esetben éljünk vele. Bár szórakoztató, egy kissé stimuláló és valamicskét még tanít is, nem használ a gyerek IQ-jának, nem ad tartós előnyt az iskolai tanuláshoz, de még aranykezű ezermestert se fog faragni belőle.
Aki pedig úgy dönt, hogy kihagyja a babatechno-őrületet, és ezt az időt inkább mesélésre fordítja (vagy olyan ósdi dolgokra, mint egy jó kis babusgatás), annak sem kell félnie, hogy a gyerekét megfosztja a bekábelezett világ alapismereteitől. Még bőven van idő rákapcsolni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.