Prosztatagondok – hogyan kezelhetők?
Az 50 év feletti férfiak egyharmada, a 80 év felettieknek pedig a túlnyomó többsége kénytelen együtt élni mindazon kellemetlenségekkel, amelyeket a jóindulatú prosztata megnagyobbodás okoz. Ez az állapot ugyan nem életveszélyes, ám kellemetlen tünetei miatt – gyakori, sürgető és nehéz vizelés, a vizelet lassú ürülése és a húgyhólyagban visszamaradó vizelet – sok férfi keres valamiféle megoldást.
A műtét a férfiak egy részének néhány tünetmentes évet biztosít. Mások inkább a gyógyszeres kezelést választják, bár ez csak akkor hatásos, ha életünk végéig naponta szedjük a gyógyszereket, máskülönben a tünetek kiújulhatnak. A gyógyszerek hatása olykor csak hónapok elteltével érezhető.
Összezsugorított prosztata
A prosztata, más néven dülmirigy, dió nagyságú szerv, amely a húgyhólyag közelében körülveszi a húgycsövet. Egyes gyógyszerek célja az életkorral megduzzadó mirigy összezsugorítása, hogy ne nyomja össze a húgycsövet, és ne akadályozza a vizelet kiürülését. A legnépszerűbb prosztatazsugorító gyógyszer a finasterid, amelynek hatása gyakran csak hat hónap vagy akár egy év elteltével válik érezhetővé. A kutatások szerint a finasterid használatával 30%-kai csökkenthető a műtéti beavatkozások száma.
Még egy prosztataprobléma
- láz vagy hidegrázás,
- véres vizelet,
- derékfájás vagy kellemetlen érzés a gáti tájékon,
- heves vizelési inger, nehéz vizelés.
Egyéb prosztatagyógyszerek
Az alfa-blokkolók másként hatnak: elernyesztik a húgyhólyag simaizmait. A klinikai vizsgálatok szerint e készítmények hatásosabbak a finasteridnél, különösen olyan férfiak esetében, akiknél a vizelési problémákhoz nem járul lényegesen megnagyobbodott prosztata.
Az alfa-blokkolók sok páciensnek hoznak megkönnyebbülést. Gyorsabban hatnak a finasteridnél, de nem akadályozzák meg a prosztata további megnagyobbodását (finasteridkezelés nyomán ez előfordulhat), és nem gátolják a prosztatarák kialakulását sem. E gyógyszereket nem javasolják a szívbetegeknek, sem pedig azoknak, akik érzékenyek a szerek okozta vérnyomáscsökkenésre.
Prosztatarákszűrés
A jóindulatú prosztata megnagyobbodásban szenvedőknél a prosztatarák valószínűsége nem nagyobb – de nem is kisebb – mint a többi férfinál. Mivel a prosztataráknak gyakran egyáltalán nincsenek észlelhető tünetei, az 50 év feletti férfiaknak (ill. a 40 év felettieknek, ha a családjukban volt már ilyen betegség) évente prosztatavizsgálaton kell részt venniük, hogy az esetlegesen kialakuló daganatot időben kezelni lehessen.
Prosztatarák esetén műtétet, sugárkezelést és gyógyszereket alkalmazhatnak. A hormontartalmú gyógyszerek lassíthatják a daganat növekedését
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.